گردشگری-فضای خنک-طبیعت بکر-جاهای دیدنی چهارمحال-سرداب اردل

اين جزيره با مساحتي معادل 1151 هكتار در غرب كبودان و 27 كيلومتري بندر گلمانخانه واقع شده است. از نظر پوشش گياهي شبيه جزيره كبودان است . اين ناحيه از يك سو به دليل كوهستاني بودن، پناهگاه نهضتهايي نظير اسماعيليان بوده است، و از سوي ديگر، به سبب خشكي اقليمي و وجود بيابانهايي كه به آبوهواي شبه جزيره عربستان شباهت دارد، مورد توجه اعرابي كه از جور خلفاي عباسي و حاكمان وقت ميگريختهاند، قرار داشته است و اين گريختگان به اين منطقه پناه ميآوردهاند. کاروانسراهای این روستا از جمله کاروانسرای سنمبر، رباط کهنه و رباط نو محل خوبی برای اقامت و شکم گردی گردشگران است.

چشمه سرداب رستمآباد یکی از پرآبترین چشمههای رشتهکوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله گردشگران بسیاری را جذب خود میکند، سرد بودن آب این چشمه در تمام فصول سال ویژگی اصلی این چشمه و علت نامگذاری آن است. اين قلعه در دوره صفويه محل نگهداري مجرمين سياسي بوده است. يكي از با ارزش ترين و جالب ترين آثار تاريخي بخش هوراند از شهرستان اهر قلعه پشتو يا پشتاب است كه بر بلندترين كوه بين روستاهاي پشتاب و كوجان قرار گرفته است .

در سمت شمالي بندر رحمانلو اسكله ای براي پهلو گرفتن كشتي های باري و مسافري ، در بخش جنوبی محلي براي مسافريني كه به منظور استفاده از آب و لجن درياچه كه براي درمان برخي از بيماري ها مفيد است به اين بندر مي آيند بنا شده است. بندر و روستاي رحمانلو از دهستان ديزجرود عجب شير ، در ساحل شرقي درياچه اروميه واقع شده است. گورستان قدیمی روستای خلیجان سردرود پشت بقعه ابودجانه است. فعاليت در ساير شهرستانهاي استان نيز به دليل سابقه طولاني و اهميت تاريخي، لازم و ضروري است، و مسجد اسماعيل بيگ بناب، مسجد شاهزاده سراب، مسجد ميرپنج خامنه، مسجد يادگار شاه تسوج، زروانق، مسجد شيشوان و بقعه شيخ شهاب الدين اهر نيز در حال طي مراحل احيا و مرمت قرار دارد.

در ساحل جنوبي رودخانة كوچك روستاي خانقاه محال خانمرود بقعه آجري بزرگي قرار گرفته كه به بقعه شيخ اسحاق معروف است. از نظر تاريخي ، كليبر به خاطر وجود قلعه بابك كه روزگاري مركز قدرت بابك خرمدين بوده ، داراي اهميت فوق العاده اي است. در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان كليبر تپه بسيار كوچكي به شعاع تقريبي 15 و ارتفاع 5/1 متر وجود دارد كه در اصطلاح محلي به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است . قوبول دره سي در يك كيلومتري غرب قريه چناب از توابع هوراند ( دو كيلومتري جاده اهر – كليبر ) پشت كوه سنگي مرتفعي واقع شده است .

اطراف اين قلعه را از هر طرف دره هايي به عمق 400 تا 600 متر فرا گرفته است و تنها يك راه بز رو دارد. آبشار دره اول بلندتر و به 10 متر می رسد و آبشار دره دوم کوتاه تر می باشد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، ایرج حاتمی اعلام کرد: قرارداد امکان سنجی فنی و اقتصادی احداث خط آهن جلفا – چشمه ثریا برای اتصال راه آهن ایران به اروپا، منعقد شد. ˈفصلنامه صحیفه مبینˈ به صاحب امتیازی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیرمسئولی محمدعلی خواجه پیری، قبل از انتشار رسمی در چندین شماره با نام ˈمبینˈ منتشر شد.

دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کاردانی در دو رشته در واحد طالقان از سال 1390 شروع به کار کرد. پل دوم خدا آفرين حدود 120 متر طول دارد ، داراي ده طاق است و منسوب به دوره صفوي است . اين روستا مسجد كهني دارد كه 6 ستون عظيم سنگي سقف چوبي آن را نگه داشته است. یکی از باغ موزههای اصفهان که هر ساله افراد زیادی از آن بازدید میکنند، باغ موزه پروانهها است. از جمله حرفهائى كه زده اند يكى اين است كه مراد از (شفاء) در آيه اعم از شفاى مرضهاى روحى از قبيل جهل و شبهه و شك و ملكات زشت نفسانى است، و بلكه مرضهاى جسمى را هم شامل است، زيرا با تبرك به آيات كريمه قرآن و نوشتن و همراه داشتن آنها مرضهاى بدنى هم معالجه مى شود.

در فصل تابستان تعداد كثيري از مردم به منظور استفاده از آب و لجن درياچه براي آب درماني و لجن درماني ، به اين بندر وارد مي شوند . در تابستان بسياری از مردم برای استفاده از آب و لجن درياچه به اين بنادر روي ميآورند. پس از آن در خردادماه سال ۱۳۷۹ عسگران که یک آبادی نظیر تیران بود نیز به شهر بدل شد و به عنوان مرکز بخش کرون شناخته شد.

پس از آنكه اين قناتها موجبات آباداني قصبه يا ناحيه مربوطه را فراهم آوردند، فرمانبرداران شاهزاده خانم، آبادي جديد را «مهرگرد» ناميدند. پس علاوه بر آبتنی و استفاده از خاصیت املاح معدنی آن برای درمان بیماریها، میتوانید با خیالی آسوده از آب این چشمه بنوشید. این غذای لذیذ با مواد اولیه بسیار ساده و روش پخت آسان در شبهای سرد زمستان، گزینه مناسبی میباشد. نوع ساختمان ساده است ، ولي در بعضي قسمت ها با آجر چيني ، تنوعي به ظاهر ساختمان داده اند.

ارتفاع آن از سطح دريا 1270 متر است و همه ساله پذيراي پرندگاني چون فلامينگوها ، پليكان ها ، كاكايي ها و غار است. ظاهراً اين مسجد در ابتدا داراي ديوارهاي سنگي و سقف گنبدي بود كه بعدها سقف و ديوارها فرو ريخت و قطعات آن هر يك در جايي افتاد و يا به جاي ديگري انتقال يافت. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب های معدنی غارها یا چشمههای آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانهها است که به صورت پهنههای نسبتا وسیع دیده میشوند. اين قلعه بر روي تپه بنا شده است .

قوم تپه در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۸ دقیق شرقی و ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهرستان تبریز قرار دارد. در دهستان يافت از بخش هوراند شهرستان اهر ، نزديك روستاي گنجويه و قره آغاجلو ، بر فراز كوهي مرتفع و صخره اي ، قلعه و زندان قهقهه ( كهن دژ ) ساخته شده است . شهرستان هشترود با وسعت 1990 كيلومتر مربع در جنوب استان آذربايجان شرقي واقع است. اين مسجد در كنار ميداني كه سابقاً مهرآباد نام داشت بنا شده است . وجود كتيبه اورادتويي ، تپه هاي باستاني و معابد سنگي در حومه اين شهر نشانگر قدمت تاريخي منطقه است.

اين جزيره نيمه جنگلي با مساحتي حدود 542 هكتار در غرب جزيره كبودان قرار گرفته است و 1270 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. کاشان شهری کویری در دامنه رشته کوه های مرکزی است که از سمت شرق با کویر مرکزی هممرز است. كوه پيغام داراي پرتگاههايي خطرناك است كه در اثر فرسايش و ساييدگي طبيعي به شكل ايوان هاي بزرگ و كوچك با ديوارهاي صخره اي در آمده و با استفاده از اين موقعيت طبيعي ، بر روي سكوهاي آن ، در صد رديف ، استحكامات مختلفي ساخته شده است. خیلی از اجناس پرطرفدار مانند جواهر، ادویه جات و اجناس دکوری در این بازارها به فروش می رسند.

4) سپیدان: بومیان مناطق کهمر و کاکان اصلاً لر زبان هستند و از قدیم الایام در این منطقه سکونت داشتهاند. منطقه شكار ممنوع حنا شامل دو اكوسيستم متمايز از هم است كه در كنار هم زيستگاههاي مناسبي را جهت حفظ زنجيره حيات در اين منطقه بوجود آوردهاند. اين امام زاده در جنوب غربي شهر سراب ، جنب قبرستان عمومي شهر واقع شده است . قلعه جاويدان يا قلعة جمهور يا دژ بذ كه امروزه به نام قلعه بابك معروف است در 5 كيلومتري جنوب غربي كليبر واقع شده است . اين بندر در شمال شرقي درياچه ، در فاصله 49 كيلومتري صوفيان و 30 كيلومتري جنوب شبستر و 88 كيلومتري شمال غربي تبريز واقع شده است .

با این تفاسیر، خدمت و فداکاری جبار باغچه بان، برای مردم این مرز و بوم، امری ارزشمند و ستودنی است. این نوع طریقِ سلوکِ زیارت امام رضا(ع) را از آقادایی خود- مرحوم آیت الله شیخ مرتضی حائری یزدی- الگو گرفته اند. عجیب بود که با وجود این اتفاق، پسر حمدان، درخت را از ریشه انداخت. به هر کسی که در این مدت برای او دل سوزانده بود . اين قلعه بر فراز قله كوهي مرتفع مشرف به رودخانه اهر چاي احداث شده است. كوه ميشو در شمال درياچة اروميه است و جلگه مرند را از جلگة شبستر و درياچه اروميه جدا مي كند .

اين مقبره در شهر شبستر و در وسط باغچه اي موسوم به گلشن قرار دارد و محل دفن سعد الدين محمود بن عبدالكريم بن يحيي از مشاهير و عرفاي آذربايجان و خالق مثنوي معروف گلشن راز و استادش بهاء الدين يعقوب تبريزي است . جزيرة قويون داغي زيستگاه قوچ و ميش ارمني و گوزن زرد ايراني است. با سنگهاي تراش خورده رسوبي به رنگهاي آجري و زرد و با ملاط گچ و آهك بنا شده است.

گوزن زرد ايراني نيز در آن زندگي ميكند. مساحت تپه حدود 4000 مترمربع و ارتفاع آن از زمين هاي اطراف 20 متر است . روي رودخانه ارس ، دو پل تاريخي به فاصله اندكي ( 100 ) متر از يكديگر بنا شده است كه به نام خدا آفرين مشهورند. قلعه پيغام (پيكان) در كنار راه شوسه اهر به كليبر واقع شده و فاصلة آن از كليبر 13 و از قلعة بابك 18 كيلومتر است. در باغچة مقبره ، چند قطعه سنگ حجاري شده وجود دارد كه سه قطعه از آنها جالب و ارزنده است. بر روي قطعه اي از بازوي آن نام باني مسجد، صاحب فخرالدين محمد قيد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید