کوه خواجه – ایرانیــــــــــــادبود

استقرار صدها دیوار بلوک یک تنی در یک خط مرزی ممتد که گاه طول آن از صد کیلومتر فراتر می رود، موجب قطع شدن ارتباط سفره های آب زیر زمینی و به هم خوردن نظم اقلیمی شده است. در سال ۵۷ برای فراگیری پانتومیم، بازیگری و حرکات بدنی مخصوص این حرفه به پاریس عزیمت کرد و در آتلیه «سیته یونیورسیته»، مدرسه «ون سن» و آتلیه «اگوستوبوال» این دوره ها را گذراند و سال ۵۹ به کشور بازگشت. غربی به دوره افتادهترین روستاهای شمال استان شهرستانهای خوی، سلماس و ماکو مورد بازدید قرار گرفت. ماکو در دل درهای در استان آذربایجان غربی و در مرز ایران و ترکیه قرار دارد و با عبور رودخانه زنگمار از آن، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

ایرج فتوره چی با اشاره به وضعیت بحرانی آب آشامیدنی روستاهای ملاجنود و شوربلاغ گفت: وضعیت آب روستاهای ملاجنود و شوربلاغ به دلیل عدم بهره مندی از کیفیت لازم آب چاه این روستا بحرانی است و در حال حاضر به روستای ملاجنود از طریق تانکر آبرسانی میشود که به منظور رفع این بحران چاه جدیدی برای احداث در نظر گرفته شده است حذف چاههای غیر مجاز و عمیق در دستور کار است.

۵-بوقلو قویو:این غار درماکو واقع بوده واز محله خانه های سازمانی وبا گذر ازکنار کلاهک سنگی دامداماش وادامه مسیر بسمت شمال غربی می توان به این غار دسترسی پیدا کرد. ۲-غارخزانگاه:این غار درقسمت جنوبی روستای جان عزیز وقسمت شمالی رودخانه زنگمار درارتفاع ۲۱۵۰متری مربود به دوران اوراتورها می باشد راههای دسترسی به این غاراز روستای جان عزیز وازمنطقه خویلو یوردو به سمت شرق یا از دره تفنگ چی وبعدازصعود به کوه تفنگ چی وفرود ۱۰۰متری به سمت غرب می توان به غار دسترسی پیدا کرد.این غاردرزیباترین منطقه ماکو(دره باغی-زنگمار) با حیات وحش وطبیعت زیبا وچشم انداز سد ماکوواقع می باشد.

در ادامه این نشست رقیه حاتمی پور، مبتکر رالی گردشگری بانوان توضیح داد: رالی گردشگری بانوان در حدود سه سال پیش طراحی شئ و بعد از دو سال مطالعه نخستین دوره آن سال گذشته در با افتتاحیه در کاخ موزه سعد اباد به طرف استان های البرز و ، قزوین و زنجان انجام شد. عوامل آب و فاضلاب روستایی استان حتی به شمالغربیبرتی منطقه از استان آذربایجان غربی که مابین سه کشور ترکیه، ارمنستان و آذربایجان که شامل ۱۶ روستا است آبرسانی کرده و به مردم مرزنشین این مناطق خدمات عرضه میکنند.

، وجود محدودههای اکتشافی فلزی مانند مس (قره تپه و قره آغاج)، آهن، ذخایر بالای منیزیت، سیلیس و بازالت به عنوان مواد معدنی استراتژیک برای راهاندازی صنایع پایین دستی آنها نیز فرصت سرمایه گذاری در حوزه معدن را فراهم کرده است. این روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره قرار گرفته و خانههای آن با سنگ و عموما به حالت پلکانی ساخته شده و پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا محسوب میشود. طایفه پیرانی : از طوایف ساکن آبدانان هستند که به زبان لکی تکلم می کنند. در بخش جنوب شرقی آبادی مذکور، ساختمان مجلل و تاریخی قصر باغچه جوق دیده می شود که مربوط به اواخر دوره قاجاریه و بانی آن تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکوئی یکی از حکام مقتدر وقت و از سرداران مظفر الدین شاه بوده است.

گروه گزارش:اعتبارات صندوق توسعه ملی به عنوان مرهمی در جهت تامین اعتبار پروژههای آبرسانی به دور افتادهترین روستاهای شمال استان است. وی با اشاره به جاذبه های گردشگری منطقه ازاد ماکو بیان کرد: بیش از ۷ سد در این منطقه وجود دارد و آن نشان از وجود آب فراوان و روستا های سرسبز در این منطقه دارد. قدمت آثار باستانی در این منطقه بنا بر شواهد و ابزار بدست آمده حاکی از وجود تمدن در اطراف تفتان و به میزان 100هزار سال پیش دارد. سه پناهگاه حیات وحش شامل تالاب کجی نمکزار، رباط شور و نایبندان نیز در این استان وجود دارد.

و این چهار رشته قنات را بر روی هم مسمّی به قنات دولت آباد ساخت از ساحت مهریجرد به عرصه حومه شهر چنانکه مسطور گشت جاری گردانیده و در موضع آبشاهی ربع از قنات دولت آباد را مفروز نموده و به اولاد فرخنده نهاد خود بخشیده اند و سه ربع دیگر را به حومه آورده ربعی از آن سه ربع را به ضمیمه باغ دولت آباد که نیز از ابنیه آن بزرگوارست با اراضی تابعه باغ مزبور وقف بر چهارده معصوم فرموده اند که متولی شرعی آن (نام متولی را از نسخه خطی زدوده اند)… مدیر طرح برنامه شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی، سعید حسینی در بازدید خبرنگاران از منطقه بورالان، اظهار داشت: در منطقه بورالان ماکو پنج ایستگاه پمپاژ که دارای ظرفیت تولید ۸۰۰ متر آب است وجود داشته که آب این پمپاژ از چشمه ثریا تامین میشود، کل پروژه ۵۴ کیلومتر خط انتقال بوده که تاکنون ۴۵ کیلومتر اجرا شده است.وی ادامه داد: عملیات آبرسانی به سه روستای منطقه بورالان ماکو در طول هفته دولت سال گذشته اجرایی شد و در طول هفته امسال نیز سه روستای دیگر نیز از نعمت آب آشامیدنی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهرهمند شدند.

این مسابقه سرعت نیست و مسیر آن از داخل شهر ماکو آغاز می شودو پس از گذشتن از کاخ سردار و دخمه فرهاد و چشمه ثریا و روستای گردشگری رند به پارک امام در داخل شهر ماکو به اتمام می رسد. آب چشمه با فشار و گاز زیاد از زمین خارج می شود و در حوضچه بزرگی جریان می یابد. این قلعه در گذر زمان دچار تخریبهای فراوانی شده است؛ با این حال، هنوز هنر معماری ایران زمین را به رخ میکشد. وی خاطرنشان کرد: برای اجرای عملیات آبرسانی به منطقه بورالان ۳ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تحصیص یافته که از این میزان تخصیص تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.

حسینی افزود: شش روستا دیگر در منطقه بورالان ماکو تا پایان سال ۹۵ افتتاح خواهند شد کل اعتبار تخصیص یافته برای اجرای پروژه آبرسانی به منطقه بورالان ماکو ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده که تاکنون ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده است. اما بهغیر از این کلیسا، بافت قدیمی این شهر نیز معماری شگفتآوری دارد و تماشای آن بر هر گردشگری که به این شهر سفر میکند واجب است.

این شهر بهدلیل برخورداری از پیشینهای کهن، دارای صنایع دستی گوناگونی است که مسافران میتوانند آنها را بهعنوان سوغات این شهر تهیه کنند؛ انواع فرش دستباف، سنگهای قیمتی و نیمهقیمتی تراشخورده، حصیر و گلیم از این مواردند. در سال 1931 پژوهشگران ژاپنی از سوی دولت ماموریت یافتند در مورد آب قلیایی و اثرات آن بر سلامتی تحقیقات گسترده انجام دهند که بعد از بررسی های آنها اعلام شد این آب خواص بسیار معجزه آسایی بر سلامتی دارد و از آن پس استفاده از این نوع آب در دستور کار دولت برای عموم مردم قرار گرفت اگرچه در سال 1993 تحقیقات بسیار علمی تری توسط محققان ژاپنی انجام شد و اینبار بیش از پیش و بصورت علمی تر اثرات معجزه اسای آین آب ها مشخص گردید .امروزه کشورهای ژاپن و کره جنوبی سالم ترین و بالاترین طول عمر افراد در جهان را دارا میباشند که بسیاری از محققان یکی از عوامل آن را استفاده گسترده و البته کنترل شده از آب قلیایی می دانند .

دیدگاهتان را بنویسید