چوبی که چرخ دور آن گردد

نمای شرقی این زیر زمین از پنجرههای مشبك آهنین پوشیده شده است.مدخل اصلی این عمارت در سمت شمال واقع شده كه به وسیله چند پله سنگی به تراس سرپوشیده زیبا و ایوان طبقه دوم مربوط میشود. مجموعه کاخ سردار، محوطه قلعه قبان دخمه سنگی فرهاد، عمارت کلاه فرنگی، حمام تاریخی ماکو، پل پنج چشمه، قره کورپو (پل سیاه)، پل قلعه جوق، کوه قیه، کوه چرکین، کلیسای زورزور، چشمه ثریا، منشور بازالتی، ساختمان بیمارستان قدیمی ارتش، سد بارون و بازارچه های مرزی از جمله جاذبه های گردشگری این شهر به حساب میآیند.

چشمههای باداب سورت ساری نوعی از ژئوپارک به حساب میآیند و در دوران چهارم زمین شناسی و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن است ایجاد شدهاند. آبگرم سبلان سرعین، آبگرم بش باجلار سرعین، آبگرم گاومیش گلی سرعین، ساری سو, پهنلو سویی و آبدرمانی ژنرال, دهکده صخرهای باستانی ویند کلخوران، تپه باستانی آناهیتا و پیست اسکی آلوارس از جمله مناطق و جاذبههای گردشگری این استان هستند. علیپور آغاز مراحل اجرایی این طرح را منوط به تصویب شورای امنیت ملی دانست و اضافه کرد: تمامی طرحهای مناطق صفر مرزی باید به تصویب شورای امنیت ملی برسد.

پس از استقرار نيروهاي نظامي ايران در بلنديها و مناطق سوقالجيشي جزيره و حفظ قسمتآباد و قابل سكونت جزيره براي اقامت اتباع شارجه، جلساتي تشكيل شد و دولت ايران تمام شرايط قرارداد را همچنان استوار دانست. شبکه گسترده ریلی در تمام کشورهای دنیا یکی از ارزان ترین و ایمن ترین روش های جابه جایی مسافر و کالا محسوب می شود. این کوه شامل کلاهک سنگی یکی از کاملترین کلاهک های سنگی جهان با شیب منفی و دیوار بلند مکان بسیار خوبی برای سنگ نوردی در کنار یک بافت تاریخی است. این روزها گردشگران برای فرار از شلوغی شهر بهدنبال مکان دنج و خلوتی میگردند تا بار دلمشغولیهای روزانه را زمین بگذراند.

همچنیـن از ملاقاتهاى مکرر خضر با حضرت امیر که هم میثم تمار او را دیده و هـم شرطه الخمیـس شخص خضر را دیده بـودنـد و به گمان اینکه او دشمـن علـى است و از تاریکـى شب آمده است استفاده کند تا على را ترور بنماید. این چشمه در 2 کیلومتری جاده ماکو-بازرگان و در روستای باشکند واقع بوده و پذیرای خیل عظیم مردم جهت آب تنی و استفاده از طبیعت زیبای روستاست. این کوه با ارتفاع 2848 متر درجنوب شرقی روستای تیکمه واقع شده با پوشش گیاهی فراوان پذیرای کوهنوردان زیادی در فصول مختلف سال است.

این کوه با ارتفاع 3000 متری بلندترین کوه ماکو بوده و از روستای کوسج-روستای باشکند از قسمت شمالی و با گذر از روستای مصطفی قالاسی با چشمههای خروشان میتوان به بلندای آن رسید. در واقع ما به عزت و دشمن ما به خفت رسید. وی با بیان اینکه خاورمیانه به عنوان یک منطقه و بوم ژئوپلتیکی از دیرباز در سطح جهانی مطرح بوده است اظهار داشت: باید توجه کرد که شاخصههای فرهنگی این منطقه باعث شده تا خاورمیانه بیش از آنکه به عنوان یک ژئوپلتیک مطرح گردد بیشتر به عنوان یک ژئوکالچر در عرصه مطالعات بین المللی و منطقهای مورد بررسی واقع شود.

ایجاد یک خط ترانزیت ریلی بین دو کشور ایران و ترکیه نیز به عنوان دو قطب مهم در بحث تجارت منطقه ای و جهانی، می تواند اقتصاد آسیا و اروپا را شکوفا کند. نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو دروازه آسیا به اروپا محسوب میشود، گفت: ایجاد خط ریلی به ترکیه در این منطقه میتواند یک پتانسیل ویژه اقتصادی برای کل کشور باشد.

این جاذبه ها نقش زیادی در وجه تمایز این منطقه نسبت به سایر شهرهای کشور و جذب گردشگر و سرمایهگذار دارد که به بخشی از آنها اشاره میشود. کارشناس ارشد روابط بین الملل با تاکید بر اینکه نقش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه در شرایط تحریم کلیدی است، گفت: خط آهن تبریز – کارکس احیای ژئواکنومی در بخش غیر عربی خاورمیانه محسوب میشود. برهانی با اشاره به طرح مطالعاتی احداث خط آهن تبریز- کارس گفت: ایجاد این خط ریلی بستری بسیار مناسب برای فعالیتهای تجاری ایجاد کرده و به نقش غیرقابل انکار ایران در ترانزیت کالا وجه خاص میبخشد. وی با اعلام اینکه از تمامی طرحهای اقتصادی دولت که منجر به جهش تولید و شکوفایی اقتصادی میشود، حمایت می کنیم گفت: یقین داریم که تاثیر مثبت اقتصادی این خط ریلی در سطح ملی نمود پیدا میکند.

وی با بیان اینکه این خط ریلی باعث احیای روابط بین کشورهای غیرعربی خاورمیانه میشود، افزود: این خط ترانزیت همزمان میتواند ورود ایران به بازارهای اروپایی را به خصوص در شرایط تحریم هموار سازد و بخشی از اقتصاد را از بنبست توسعه خارج کند. کارشناس ارشد روابط بین الملل با تاکید بر اینکه مشترکاتی همچون فرهنگ، زبان و دین میتواند سبب همگرایی و پیشبرد اهداف مشترک اقتصادی شود، بیان کرد: با گذشت زمان و نیاز به ایجاد این ارتباطات در دنیای مدرن امروز آرام آرام خاورمیانه نیز به سمت همگرایی سوق پیدا میکند. کارشناس ارشد روابط بین الملل با اشاره به تجارت غیر نفتی ایران با ترکیه، گفت: تسهیل این روابط میتواند در شرایط تحریم یکی از بهترین راهکارها برای ورود ارز به کشور باشد.

ثابت در ادامه گفت: اجرای طرح ملی جنگلانه به افزایش عرصه های جنگلی، پوشش گیاهی، احیای مراتع و جلوگیری از فرسایش خاک کمک شایانی میکند. وی ایران را شاهراه اقتصادی جهان عنوان کرد و گفت: امروز مسیر ترانزیتی به اندازهای اهمیت دارد که کشورهای مختلف بر سر همین موضوع دچار یک رقابت تنگاتنگ شدهاند. بين سالهاي 700 تا 900 هجري، منطقه دامغان شاهد حضور حكمرانان مختلف بود و طبق روايت سياحاني كه از اين شهر ديدن كردند، در آن زمان دامغان آخرين شهر عمده غرب ايران محسوب ميشد. او بیش از بیست عنوان داستان نوشته و تا به امروز بیش از 5 برنده جوایز مختلف ادبی بوده است.

ساکنان این محدوده تا قبل از زمان قطعی شبکه نسبت به ذخیره آب مصرفی تا صبح فردا اقدام کنند. ساعت کاری تله کابین توچال تهران فقط سه شنبه تا پنجشنبهها از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر و جمعهها از ۷ صبح تا ۵ بعد از ظهر است. راه آب روان بزیر زمین که به عربی قنات گویند در اصل کاه ریز بود که برای امتحان جریان آب کاه میریخته اند تا معلوم شود. توده آتشفشانی سهند در 50 كیلومتری جنوب شهرستان تبریز قرار دارد، حد شرقی آن از شهرستان هشترود و سراسكند و قره چمن میگذرد و تا حدود قافلانكوه پیش رفته است.

این چشمه های زیبا در دهستان پشت کوه، روستای سورت، حد فاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از چشمه سار؛ منطقه بکر و دیدنی تیزاب و چشمه جوشان قبله در محدوده روستای سنگ سفید خوانسار با چشم اندازی زیبا گردشگران و کوهنوردان را همواره به خود جلب کرده است. ۹. کیک چشمه در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان در قریه تکاب برگ منطقه خواجه مار ها یا خواجه مار و مشهور است البته چشمه در زیر یک تپه موقیعت دارد، آب پیش روى تبه گرم تر و پشت تپه سرد تر بیرون میشود.

بناي مشهور به سرايداري نيز كه محل سكونت و كارگاه خدمه باغ بوده است در جبهه شمالي باغ قرار دارد. این مسجد مشهور به گوی مسجد در زیر کلاهک سنگی بزرگ ماکو بنا شده است . از شگفتیهای مسجد جامع طاقهای سراسری شبستانها با کاشیهای معرق و ایجاد روشنایی غیرمستقیم از طریق انعکاس نور از گچ سفید گنبد و دیوارهاست. بعد از دو هفته بر آن مسجد گذر کردم معلم ا ولین را دیدم که دل خوش کرده بودند و بجای خویش آورده؛ انصاف برنجیدم و لاحول گفتم که ابلیس را معلم ملائکه دیگر چرا کردند. این منطقه در روستای قلعه جوق ماکو وبا گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو با درختان انبوه و آبشار و رودخانه زنگمار هر بیندهای را مجذوب خود میکند.

دیدگاهتان را بنویسید