چشمه لال، چشمه ای بکر در دل طبیعت

تا قبل از سال 1338 اراضي كشاورزي فروان جز اراضي «خالصه» بوده و ساكنين اين روستا به صورت «زارعين سهم بر» بر روي زمن كار مي كردهاند، اما در سال 1338 اراضي خالصه فروان بين 92 نفر كشاورزان اين روستا تقسيم مي گردد و از طرفي به دليل با لا آمدن بي رويه رطوبت خاك در آباديهاي مجاور و غير قابل سكني شدن آنها، اكثر ساكنين اين آباديها ، به دليل مجاورت زمينهاي مزروعي شان با روستاي فروان ، روانه اين روستا شده در فروان ساكن شده اند و امروزه اكثريت جمعيت فروان را تيرهاي مختلف ايل اليكايي شكل داده و با زبان محلي «اليكائي» تلكم مي كنند.

ظاهراً در محلي نزديك پاوه كه اكنون ”جنگاه“ گفته ميشود، مردم پاوه با سعد وقاص جنگيدهاند. گفته ميشود؛ گواشير همان «كوره اردشير» يا شهر اردشير بوده است كه به تدريج به «گواشير» تبديل شده است. ديواندره امروزي يكي از كانونهاي در حال توسعه روستايي بود كه يك دهه قبل به شهر تبديل شده است. در حال حاضر، موقعيت طبيعي و نحوه استقرار شهر در دامنه ارتفاعات و رودخانهاي كه از كنار آن جاري است، اين شهر را به يكي از زيباترين شهرهاي استان كردستان تبديل كرده است. در حكومت رضا قلي خان اردلان بين اعضاي اين خاندان اختلافاتي به وجود آمد و پس از يك سلسله كشمكشها، سرانجام امان الله خان برادر رضا قلي خان به حكومت رسيد و در حقيقت اين شخص آخرين والي موروثي سنندج بود كه از سال 1265 تا 1284 ه.ق حكومت كرد.در سال 1284ه.ق دولت مركزي، حاج ميرزا معتمدالدوله عموي ناصرالدين شاه را به حكومت كردستان منصوب كرد كه تا سال 1291 ه.ق در آنجا حكمراني ميكرد.در حال حاضر سنندج مركز استان است و يكي از شهرهاي زيباي استان كردستان و غرب كشور محسوب ميشود.

در دوره قاجاريه، حكومت جاف و جوانرود در دست برادر و فرزندان امان الله خان والي بود. ق. كرمان به تصرف آلب ارسلان سلجوقي درآمد و وي مؤسس لاجقه كرمان شد كه حكومت آنان تا سال 583 هـ.ق. در سال 583 هـ.ق. كريم خان زند در سال 1146ه.ق سنندج را ويران كرد و پس از يك دوره هرج و مرج، خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد. از سال 1214 تا 1240 ه.ق امانالله خان پسر خسروخان در سنندج حكومت كرد كه در اين مدت اصلاحات زيادي براي آباداني و عمران شهر سنندج به عمل آمد. حكم وضعى : حکمي که مربوط به صحت و يا فساد عمل و مانند آن است.

ترکیبات خمیرش همان ترکیب یالیخ چورکی است با این تفاوت که مواد یالیخ را میانش ندارد. این تالاب از طرفی به دشت گیمشان و دریای خزر و از طرفی دیگر به خط مرکزی ایران و ترکمنستان راه دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از کُردتودی، حجت الاسلام والمسلمین محمد کاروند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال برای هفتمین سال متوالی شاهد برگزاری جشنواره سراسری هنرهای تجسمی وقف چشمه همیشه جاری به میزبانی استان کردستان و در رشته های طراحی، نقاشی، گرافیک و کاریکاتور هستیم. نام امروز سقز از نام قوم ”سكه“ – سكا- اسكيت- سكز به يادگار مانده است و سكز همان ساكز است.

از اين رو آن را شهر ”بيجار“ ناميد و همين اسم تا امروز باقي مانده است. كليه جريانات شرقي و شمال شرقي در سطح استان به نام “بادمه” يا باد خزري معروفيت دارد از اين رو جريانات منطقه ارسباران حداكثر بهره را برده و به طرف پايين تر از تاثيرات آن كاسته مي شود. مسجد حکیم بر روی مسجدی قدیمی تر به نام جورجیر ساخته شده است که جزو مساجد صدر اسلام به شمار می رود. برخلاف تصور عموم این شهر نسوخته است و دلیل خالی شدن آن از سکنه، تغییر مسیر رود هیرمند و کمبود آب و امکانات کشاورزی بوده است.

از جبهة جنوبی این باغ ورودی به روستای اکبریه تعبیه شده است. در اطراف چشمه لادر، سکوهایی مناسب برای نشستن و استراحت مسافران و گردشگران تعبیه شده است. بنابراین ، سالانه بسیاری از گردشگران به آنجا سفر می کنند. سرداران نامبرده با گرفتن اندك جزيهاي از حاكم كرمان به مدينه مراجعت كردند. وي كه از سوي عثمان مأمور فتح كرمان شده بود، بدون مقاومت اهالي، كرمان را فتح كرده و جزيه چندين سال عقب افتاده را هم از اهالي باز پس گرفت و مجاشع بن مسعود را با يك هزار تن سپاه به حكومت كرمان برگزيد و خود عازم خراسان گرديد.

عمربنخطاب در اين زمان سهيل عدي و عبدالله عتبان را مأمور فتح كرمان كرد. در سال 31 هـ ق مردم كرمان به جرم ندادن جزيه مورد هجوم سردار عرب، عبدالله بن عامر قرار گرفتند. به استناد منابع تواريخ عرب و يهود، كرمان منسوب به كرمان بنهيتال بن ارفحشد بن سام بن نوح است و نام آن در كتيبه بيستون به صورت «يوتيه» ذكر شده است. شهر یزد از مناطق باستانی ایران است و تاریخ پیدایش آن از تاریخ ایران فراتر رفته و در مواردی به عهد پیش از تاریخ و اساطیر این سرزمین کشیده شده است.

این استان در قسمتی مرتفع و نسبتاً کوهستانی واقع شده است و هوای آن معمولاً سرد توصیف میشود. طالم سه شنبه، دهي است از توابع بخش سنگر که در جنوب شرقي رشت در 12 کيلومتري جاده رشت – قزوين واقع شده است، چشمه آب معدني چشما گل در کنار رودي به همين نام قرار دارد، زمين هاي اطراف چشمه، رسي و ديواره هاي آن از ماسه سنگ تشکيل شده است، در کنار چشمه درخت تنومندي ديده مي شود که مورد احترام اهاليست، از آب معدني اين چشمه در درمان امراض جلدي بخصوص جوشهاي صورت و بدن استفاده مي شود.

رسوبات سیاه و آب شور این چشمه برای درمان سردردهای میگرنی، رماتیسم، بیماریهای پوستی بسیار مفید و شفا بخش هستند؛ همه این خصوصیات باعث شدند تا این چشمه در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر ملی طبیعی ایران، ثبت شوند. جالب اینجاست که شواهد تصادفی نیز تایید می کننند که اکثر افراد مبتلا به خودشیفتگی اولین فرزندان یا تنها فرزند خانواده هستند، زیرا در این حالت، والدین برای رسیدگی به فرزندان، وقت و توجه بسیار زیادی به کار می برند. باداب سورت به دلیل رنگ نارنجی متمایزش که ناشی از غلظت اکسید آهن است، بسیار منحصر به فرد است. قول مشهور، این است که آب چشمه اگر به اندازهای کم باشد که جریان نداشته باشد، احکام آب جاری را ندارد.

در تمام فصول باداب سورت زیبا و جذاب است که هر فصل دارای زیبایی خاص خود است، اما در فصل بهار و تابستان بیشترین بازدید از این منطقه صورت میگیرد. درباره وجه تسميه آن آمده است كه ناصرالدين شاه با امير نظام گروسي شبي در گروس به سر ميبرد و مطالبي داشت كه ميخواست تا صبح به وسيله جارچي پخش شود، اما صبح روز بعد همه مردم از مطالب آگاه شده بودند. در مورد وجه تسميه بيجار نظر ديگري نيز مطرح است و آن اينكه، اين شهر درخت بيد فراوان داشت و با توجه به اينكه در كردي درخت بيدار ”بي“ و جايگاه بيدار ”بيجار“ گويند، شهر نيز به همين نام يعني سرزمين بيد ناميده شده است.

در اين آيه به روشنى و صراحت تحدى شده است، و ظهور در اين دارد كه به تمامى خصوصيات قرآن و صفات كمالى كه از نظر لفظ و معنا دارد تحدى شده، نه تنها به فصاحت و بلاغت لفظ آن، زيرا اگر منظور معجره بودن لفظ آن بود ديگر معنا نداشت كه همه جن و انس را دخالت دهد، بلكه بايد مى فرمود: اگر همه عرب جمع شوند نمى توانند به مثل آن بياورند. نام ”بانه“ را به معني ”خانه“ (منظور اقامتگاه و آبادي و مسكن است) و ”اردو“ (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نيز تفسير كردهاند.

در كنار همين قلعه نظامي، روستايي به وجود آمد كه به نام قلعه (مريوان) نامگذاري شد. در سال 1286، حاج فرهاد معتمدالدوله بر استحكام قلعه افزود و آن را شاه آباد ناميد. سرشار بودن آب چپقلی از «كلسیم» و «فلوئور» موجب استحكام استخوان بندی در كودكان وجلوگیری از پوسیدگی زودرس دندانهاست و پزشکان معتقدند استفاده مستمر این آب برای افرادی كه به علت زندگی در ارتفاعات تعداد گلبولهای قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است. در این نوع آتشفشان ها، هم اکنون فقط گاز از دهانهٔ آنها خارج می شود؛ مانند آتشفشان های دماوند و تفتان در کشورمان. روستای مذکور دارای مناظر زیبائی طبیعی بوده و دو برکه در انتهای حوضه آبریز چمشه موجود که محل زیست پرندگان وحشی می باشد .

اگر كارمان را دو كلمه بگيريم «كار» به معني جنگ و «مان» به مفهوم محل است كه در مجموع معني «جايگاه دلاوري و نبرد» دارد. چشمههای باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه در حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. چشمههای آب گرم ایوب و شفا با داشتن خواص درمانی و دمای قابل انتظار تا بیش از 40 درجه سانتیگراد می تواند در بخش ژئوتوریسم و پزشکی درمانی و سیستم گرمایش هتلهای مورد نیاز جهت گردشگری و گلخانه های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

چشمهی آبگرم ایوب دارای دمای سطحی 5/37 تا 5/38، متوسطpH برابر با 5/7، متوسط TDS برابر با 546 میلی گرم بر لیتر، متوسطEC برابر با 17/1111 میکروزیمنس بر سانتیمتر وDO برابر با 4/65 درصد در چند سانتیمتری زیر سطح میباشد و در ارتفاع 1287 متر از سطح دریا و ارتفاع 80 متری نسبت به رودخانه دره مجاور جریان دارد. دره آکواریوم در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریا واقعشده و شما در مسیرتان پس از عبور از پل فورگ، میتوانید منطقه سبز و زیبای موردنظرتان را ببینید.

بيجار مركز منطقه گروس، از مناطق حاصلخيز كردستان است كه در شرق سنندج قرار دارد. در حال حاضر بيجار يكي از شهرهاي نسبتاً آباد استان كردستان ميباشد. ماهنامه ˈصحیفه پاکدلانˈ به صاحب امتیازی اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی و مدیر مسئولی مدیر کل وقت آموزش و پرورش استان، یکی دیگر از نشریات منطقه است که در سال ۱۳۷۵ در قطع ۲۵ در ۳۵ انتشار یافت و مشی آن؛ خبری تحلیلی است. قبل از اسلام طايفهاي زرتشتي به نام ”قه قو“ بر اين منطقه حاكم بودند كه در حمله اعراب و بعد از آن، ”اختيار دينيها“ حكومت آن را به دست گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید