چشمههای قیر ایران را بیشتر بشناسید + تصاویر

زحمات زیادی برای حفظ این میراث طبیعی خاص کشیده شده که خوشحال کننده است. بخندند و تماشا کننده را به زندگی تشویق کنند و یا دلخسته ای را بچز انند؟ بزرگ علوی در این مجموعه با به کارگیری نثر ساده و انشای روان و بازتاباندن فرهنگ عامه و تصویر ناکامی ها و سیه روزیهای آنان،به سبک محمد علی جمالزاده و صادق هدایت نزدیک شده است، با این اختلاف که شخصیتهای داستانهای علوی به لحاظ تحرک و پویایی اجتماعی با شخصیتهای داستانهای هدایت، که “نگرشی دیگر گونه” نسبت به جهان دارند، فرق می کنند.

جوشش چشمه های آب گرم در نقاط مختلف جغرافیای ایران، سبب شده تا گردشگران بتوانند از فواید املاح معدنی استفاده کنند. آبانبارهای برکه باران با چهار دهانهی اصلی برای ذخیرهی آب، در گذشته، آب شهر را تأمین میکردند. «عرفان خشته» سرمایهگذار اهل همین منطقه طی یک سال اخیر با وجود همه سنگاندازیها و موانعی که پیش پای او ایجاد شده بود، توانست اقدامات مناسبی را برای احیای این اثر کمنظیر طبیعی جهان انجام دهد. او تصریح میکند: طبق کتابچه طرح، بهرهبردار موظف به احیای محوطه چشمه است و ارائه خدماتی مانند آب، برق، گاز و ایجاد راه دسترسی مناسب توسط بخش دولتی باید انجام شود.

یونس که متوجه شد به خاطر ترک آن مردم که درلحظات مشاهده عذاب الهی به او نیاز داشتند خداوند میخواهد او را تنبیه کند ، و این نهنگ هم مأمور خدا برای همین کاراست ، تسلیم شد و پس از آنکه به دریا افکنده شد توسط نهنگ بلعیده شد . «قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لولهکشی نبود این آب مرتب میجوشید و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت مردم میآمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده میکردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بود.

پس از در اختیار گرفتن چشمه بلافاصله کار احیا را زیر نظر کارشناسان با بازسازی آبراههها و هدایت آب چشمه به سمت حوضچهها آغاز کردیم. و برنامه ای برای ثبت این اثر طبیعی به عنوان خواهر خوانده چشمه های پاموکاله ترکیه نیز در دست است. با این حال تلاش کردم که جلوتر از برنامه زمانبندی در احیای این چشمه و ایجاد زیرساختها عمل کنم. اما برای جلوگیری از آسیبی که تردد این خودروها به حوضچهها وارد میکرد، این روند متوقف شد و اکنون مسافران با خودروی خود تا فاصله ۷۰۰ متری چشمه میآیند و بقیه مسیر را پیاده طی میکنند.

چند کیلومتر اول این جاده آسفالته است، در انتهای مسیر آسفالته رستوران و کافهای برای پذیرایی از مسافران و گردشگران وجود دارد. البته برخی گردشگران نیز از نبود سرویس بهداشتی و برخی زیرساختهای رفاهی در این محوطه گلایههایی دارند. با فنسکشی محوطه از ورود دام نیز به محوطه جلوگیری شد. امامزاده هارون از فرزندان امام موسی کاظم (ع) بوده است ولی با توجه به این که این فرد بزرگوار برادر امام رضا (ع) محسوب میشود، ولی بارگاه کوچکی دارد. در عید نوروز، پس از مراسم تحویل سال، بزرگترها به افراد کوچ خانواده عیدی میدهند و دستهجمعی به دیدار از خانوادههای یکدیگر میپردازند و یا به زیارت امامزاده میروند.

بهرهبردار چشمه خاطرنشان میکند: با محصور کردن حوضچهها به وسیله زنجیر و استقرار نیروهای حفاظت از ورود افراد به حوضچهها جلوگیری شد. در حقیقت این چشمه یک منطقهی کوهستانی است که آبوهوای آن نسبت به شهر بندرعباس بسیار معتدلتر است. موضوع آب در شهری با هوای شرجی و آبوهوای کویری بسیار حیاتی است. بنابراین راهاندازی یک موزهی آب در این شهر نیز امری جذاب است که ناگفتههای زیادی برای بازدیدکنندگان دارد. در انگلستان نیز چای پونه یک شیوه ی درمانی سنتی خانگی برای سرماخوردگی و زکام بوده است. تفاوتی که در چشمه سورت امروزی نسبت به چشمه سورت تا یک سال پیش دیده میشود، حاصل واگذاری این جاذبه طبیعی به بخش خصوصی برای ایجاد مدیریت یکپارچه و خارج کردن آن از بلاتکلیفی مدیریتی بین میراث فرهنگی، منابع طبیعی و آب منطقهای است.

در فصل پاییز و زمستان ، آدم دلش می خواهد در وان آبگرم دراز بکشد و فارغ از برف و سوز بیرون، در آب گرم خستگی را از تنش بیرون کند. هنگامی که به این گردنه با ارتفاع حدود 2650 متر از سطح دریا می رسیم ، « قلّۀ سر به فلک کشیدۀ شاهانكوه » درست رو به رویمان در مسیر باختر دیده می شود . در حقیقت معبد هندوها ترکیبی از معماری پرستشگاههای هندی با مصالح محلی است که آن را بسیار ویژه و منحصربهفرد کرده است. بازدید از این موزه به شناخت مردم این بخش از کشور عزیزمان بسیار کمک میکند.آیا نام دیگر معبد هندوهای بندرعباس را میدانید؟

ولی حالا بازدید کنندگان از این چشمه با سیمایی متفاوت و احیا شده از آن مواجه خواهند شد. اما زیرساختهایی مانند سرویس بهداشتی و کافه نیز برای مسافری که کیلومترها مسیر را برای رسیدن به چشمه سورت طی میکند ضروری است. عاشقانه ترین کار ماکان «پرده چشمهایش» است، که در بردارنده رازی است. این حمام که متعلق به زمان قاجار است، توسط حاج شیخ احمد گلهداری وقف شده و مانند سایر حمامهای عمومی قدیمی، دارای بینه، سربینه، گرمخانه و خزینه است. بازدید از این حمام برای نسل جوان که از حمامهای عمومی قدیمی چیزی نمیدانند بسیار مناسب است. در کنار تمام جاذبه های تفریحی ، بناهای تاریخی بسیار جذابی هم در این شهر زیبای ترکیه وجود دارد که پیشنهاد می کنیم حتما از آن ها بازدید کنید.

این خانه تاریخی در روستای کهک از توابع قم قرار دارد. اما در صورتی که وی به طور مداوم دچار غم و ناراحتی و گریه شود، اشتغالِ فکر به مرگ فرزندش داشته باشد، و به کارهای خانه و سایر بچه های خود نرسد، این حالت غیرطبیعی و بیماری افسردگی محسوس می شود. این چشمه هم اکنون به نام چشمه زم زم در مسجد الحرام کنار خانه خدا قرار دارد و حاجیان ازآب آن مینوشند .این قصه در قرآن کریم آمده است . مزیت مهم این چشمه همین حوضچههاست که اگر از بین میرفت یک جاذبه مهم بینالمللی را از دست میدادیم.

یکی از اتفاقات مهم که در چشمه سورت دیده میشود نیز وارد نشدن مسافران به حوضچههاست. دیدار از پل مشهور به مالان در قسمت جنوب غربی شهر توصیه میشود. این موزه را میتوان یکی از بزرگترین موزهها در نوع خود است که در جنوب کشور قرار دارد. طول مسیر قنات به حدود چهار کیلومتر میرسد که در داخل شهر اردستان قرار دارد و عمق مادر چاه آن ۳۱ متر است؛ ضمن اینکه در این مسیر نزدیک به ۴۰ حلقه چاه وجود دارد.

نظریه ل. بازین را نیز نمیتوان قبول کرد، زیرا در ترکی ترکیه و در سایر لهجه های ترکی کلماتی به شکل اوغوز به معنای گوساله نر دو ساله را برساند، وجود ندارد . تامی همواره مضطرب و بیقرار است و به نظر ظرفیت تحمل از دست دادن ایزی را ندارد،اما در پایان فیلم که تامی به بینش عمیقی دست پیدا میکند(مرگ اغاز جاودانگی)درخواست ایزی را قبول میکند. از ۲۰ فروردین پارسال چشمه سورت با تعیین دستورالعمل و کتابچه طرح احیا و توسعه، به مدت ۱۵ سال در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت و سرمایهگذار نیز به سرعت فعالیتهای احیاگرانه خود را زیر نظر کارشناسان نهادهای متولی به ویژه میراث فرهنگی و منابع طبیعی آغاز کرد.

بنده نیز امیدوارم هر چه زودتر این موضوع تعیین تکلیف شود. ساختمان این موزه در دوران صفویه ساخته شده و با بازسازی به شکل امروزی درآمده است. دکترها گفتند که با دارو و درمان بهبود خواهد یافت . لرهای کامفیروز از قبیله خاصی تشکیل نشدهاند بلکه از تیرههای متعددی از ایلات ممسنی، کهگیلویه و برخی از بومیان میباشند که در دهات زیر پرکندهاند: آب ماهی، الله مراد خانی، بادمک، بکیان، بلوط و بیع، بیلو، پالنگری کهنه، پلنگی، پیرسوزعلی، چفا، چم خیار، چم ریز، چم سهراب خانی، چم کنکری، حاجی آباد خرم مکان، خواجهای، درد کرک، ده دمچه ساران پایین، سربست برمپور، شول بزرگ، شول بزی، شیرمحمدی، عباس آباد، علی آباد پایین، علی آباد بالا، کته کون، کودین، گرمه و چم محمدعلی، گل گل، لیرومنجان، مشهد، منصورآباد، منگان و مهجن آباد.

آب آبشار نیاسر از چشمه تالار (اسکندريه) واقع در کنار چارتاقي سرچشمه ميگيرد به گونهاي که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهاي نياسر و يک سوم آن به … این چشمه فاصلهی کمی از بندرعباس دارد و شما با کمتر از نیم ساعت رانندگی به آن میرسید. معاون میراث فرهنگی مازندران با بیان این که ثبت جهانی توسط خود وزارتخانه پیگیری میشود به همشهری اظهار میکند: ثبت جهانی فرآیندی طولانی است که معیارهای مختلفی دارد.

اما پروژه احیاء آن یکی از تجربههای موفق واگذاری به بخش خصوصی در حوزه میراث طبیعی محسوب میشود. «مهدی ایزدی» میافزاید: چشمه سورت طی سالهای اخیر موقعیت طبیعی خود را از دست داده بود. حالا با این اقدامات انجام شده میتوان امیدوار بود که چشمه سورت یک بار دیگر شانس ثبت جهانی داشته باشد. در اوايل حكمراني صوفيه كه شهرهاي تبريز و اردبيل از شهرهاي مهم به شمار ميرفتند، سراب به دليل نزديكي به اين دو شهر و موقعيت سوقالجيشي، از اهميت ويژهاي برخوردار بود.

این دو چشمه از لحاظ رنگ و بو و مزه و میزان آبی که درونشان است هیچ شباهتی به هم ندارند. آب این چشمه گوارا و قابل شرب است و مناظر اطراف چشمه بسیار دیدنی است . احتمال استفاده ازین جوی ها برای آبیاری مسدود است ؛ اما بر اساس مدارک معتبر می توان به مسئله جدا بودن آب تزئینی از آب مورد نیاز برای آبیاری مجموعه اذعان داشت. در این صورت حتماً به چشمهی آب گرم گنو که در کوه گنو قرار دارد بروید. یکی دیگر از جاذبههای طبیعی بندرعباس، منطقهی خوش آبوهوا و حفاظتشدهی گنو است که در شمال شهر بندرعباس واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید