چربی اشباع شده چیست؟

به عنوان مثال، خوردن غلات کم چرب همراه با شیر بدون چربی برای صبحانه ممکن است در اوایل روز کاری شما را دچار گرسنگی کند. غذاهایی که حاوی این اسیدهای چرب ضروری هستند عبارتند از: تخم مرغ، ماهی، میوه ها، سبزیجات و دانه غلات. برخی دیگر از منابع متداول چربی اشباع شده در رژیم غذایی معمول آمریکایی شامل غذاهایی مانند ماکارونی و کوفته است که حاوی لبنیات، گوشت و غلات به اشکال غیر مغذی هستند. جنبه ی معکوس این مسئله آن است که، محصولات بدون چربی غالباً حاوی قند اضافی برای جبران کمبود عطر و طعم هستند. با توجه به نقشی که غذا در سلامتی مردم دارد، شرکتهای تولید کننده موادغذایی موظفاند تا نوع و مقدار مواد مغذی و مقدار انرژی خوراکی را روی بسته آن بنویسند.

فرقی نمی کند که آیا شما به دنبال یک وعده غذای کتو یا میان وعده یا دسر هستید، خواهید دید که تنوع خوشمزه ای از دستور العمل هنوز هم وجود دارد: آووکادو و تخم مرغ بمب های چربی ساندویچ پنیرآبی گریل شده با گل کلم کوکوی اسفناج تاس کباب مرغ آسان شکلات بمب چربی اسنک کتو در حالی که بدن ما چربی های سالم مانند آووکادو و روغن نارگیل را دوست دارد، رژیم کتو به این معنا نیست که هر چیزی را که در چربی بالا می باشد بخورید؛ شما هنوز هم غذاهای خوبی برای خود می خواهید.

انواع ماهی های روغنی مانند سالمون، ساردین و قزل آلا حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ دوست دار قلب می باشد که برای سلامتی بسیار ضروری است. بعضی از این محصولات هیدروژنه ناقص حاوی چربی هایی می باشند که اصطلاحا به آنها چربی های ترانس (Trans) گفته می شود. برخی بررسی ها نشان می دهد که کیفیت کلی رژیم غذایی به اندازه مقدار چربی اشباع شده که فرد می خورد بستگی دارد.

این می تواند منجر به کاهش باروری شود. این می تواند منجر به نابینایی جزئی یا کامل شود. در این حال کبد فرد، بخش اعظم الکل مصرفی را به منظور خروج از بدن، تجزیه میکند، اما روند تجزیه میتواند منجر به تولید مواد مضر شود. این میتواند معادل یک قهوه دم کرده متوسط آمریکایی یا کوچک معمولی از مکانی مانند استارباکس باشد. کلسترول که در رژیم غذایی وجود دارد فراوانترین نوع استرول در بافت حیوانی است و میتواند از مخاط معده و روده باریک جذب لنف گردد. با این حال دقت داشته باشید که این چربی ها فواید منحصر به فردی دارند اما باید به مقدار متعادل و در یک رژیم سالم استفاده شوند.

به همین خاطر بهتر است که از منابع چربی های اشباع شده مانند روغن نارگیل و گوشت تغذیه شده با علوفه طبیعی استفاده کنید. وی با بیان اینکه عوامل زیادی در سوء هضم نقش دارند و مهمترین آنها خوب نجویدن یا سریع خوردن غذاست، افزود: افرادی که عادت دارند انواع و اقسام غذا را با هم بخورند یا غذاهای دیر هضم و زود هضم را با هم مصرف میکنند، بیش از دیگر افراد به مشکلات سوء هضم و کبد چرب دچار میشوند.

حتی برخی افراد روغن های زنجیره متوسط تری گلیسیریدی را به قهوه صبحانه خود اضافه می کنند زیرا که باعث افزایش انرژی و ایجاد احساس سیری می شود. با این حال، افراد برای حفظ وزن متوسط، نباید چربی زیادی بخورند. بنابراین برای خلاص شدن از وزن اضافی به انسان کمک شایانی خواهد کرد. هرچند که در گروه مداخله میزان LDL بعد از مداخله نسبت به قبل از آن کاهش معنیداری داشته است. با کاهش میزان تری گلیسرید، فیبرها باعث می شوند که میزان کلسترول LDL که «بد» نامیده می شود، کاهش یابد. مکمل دهی ویتامین E در ورزشکاران حرفه ای، یعنی افرادی که بطور دائم و پیوسته ورزش می کنند، توصیه می شود، نه افرادی که بطور دلخواه ورزش می کنند.

ویتامین مصنوعی K3 نشان داده شده است که سمی است و همچنین ویتامینهای مصنوعی K4 و K5 نیز غیر سمی هستند. سفیکسیم همچنین ممکن است برای پیشگیری از ایجاد عفونت در افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفتهاند یا در افرادی که به هر علتی مستعد عفونت هستند، استفاده شود. توصیه می شود که شکلات تلخ ۷۰% یا بالاتر را انتخاب کنید زیرا که حاوی حداقل قند و آنتی اکسیدان بالاتر است. همچنین آووکادو حاوی ویتامین ای می باشد که برای تقویت سیستم ایمنی، مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد و ضد پیری پوست بسیار مفید است.

بعد از جنگ جهانی دوم تحقیقاتی که انجام شد حاکی از ارتباط میان مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده مانند تخم مرغ و گوشت قرمز با بیماری کرونری قلب بود. التهاب, واکنش مربوط به ایمنی که در بیماری های قلبی, سکته, دیابت و سایر بیماری های مزمن نقش دارد. اسید فولیک که به نامهای فولات یا ویتامین B۹ نیز خوانده میشود برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاختهها حیاتی و اساسی است. جواب: چربی های گیاهی در دمای معمولی مایع اند در حالی که چربی های جانوری در این دما، معمولاً جامدند.

اگر ماهی های روغنی بخشی از رژیم غذایی شما نیستند پس می توانید از مکمل هایی مانند روغن جگر ماهی یا جایگزین گیاهی مانند روغن جلبک دریایی را استفاده کنید. چربی اشباع نشده در غذاهای گیاهی و محصولات حیوانی وجود دارد. آووکادو، گردو، بادام، بادام هندی و بادام زمینی از مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده مونو می باشند.در واقع، در چربی گوشت گاو به همان اندازه ای که در روغن بادام زمینی، اسیدهای چرب اشباع نشده مونو وجود دارد از آن موجود میباشد اما بیشتر اسیدهای چرب دیگر در گوشت گاو از نوع اشباع شده می باشد در حالیکه سایر اسیدهای چرب روغن بادام زمینی عمدتا از نوع اشباع نشده پلی می باشد.

بر روی چربی های ترانس فرایند هیدروژنه شدن صورت می گیرد که باعث بهبود طعم و همچنین ماندگاری بیشتر در قفسه ها می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ را همچنین می توان در بادام زمینی، گردو و سبزیجات دارای برگهای بزرگ سبز پیدا نمود. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک می کند. ژنیکوماستی به طور معمول با دردناک شدن پستانها و گاهی ترشح از آنها همراه خواهد بود. موثرترین درمان برداشتن لیپوم از طریق جراحی است.

ساختار تری گلیسیرید، از یک سر گلیسرول و سه دم اسید چرب تشکیل شده است. مشکل هاضمه: وقتی به دلیل آسیب بافت کبد، میزان فعالیت آن کاهش مییابد، تولید آنزیمهای صفراوی کم میشود و سیستم گوارشی قادر به هضم کامل چربیها نیست بنابراین فرد پس از مصرف غذاهای چرب احساس ناراحتی و سنگینی معده دارد. اگر دچار فیبروز شدید کبدی شوید، به آن سیروز نیز گفته میشود. سیب سبز با افزایش حرکات روده بزرگ ، باعث سوزاندن چربی و پاکسازی سموم میشود و به رشد باکتری های خوب کمک می کند. بدون ایجاد این تغییرات در رژیم غذایی شما چربی و کالری بالایی را دریافت می کنید و نتیجه آن افزایش وزن خواهد بود.

در نوع اول آن برداشت تری گلیسرید موجود در شیلومیکرون و VLDL دچار نقص می باشد. زمانی که تری گلیسرید اکسیده میشود 3 نوع اتم کربن، هیدروژن و اکسیژن آزاد میشوند، در مسیر اکسیده شدن تری گلیسرید لازم است تعداد زیادی مولکول اکسیژن مصرف شود بنابراین این چرخه دی اکسید کربن و آب را به عنوان محصولات زائد تولید میکند. نسبت مقدار اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ که شما می خورید از اهمیت زیادی برخوردار است.

علاوه بر این، رژیم های غذایی با میزان بالای MUFA اثرات مفیدتری نسبت به رژیم های غذایی با اسیدهای چرب اشباع در گلوکز ناشتا داشتند. کیفیت مدفوع، معمولاً نتیجه پاسخ بدن به انتخابهای غذایی شماست. اگر علائم قند خون بالا را می بینید، قند خون خود را آزمایش کنید و نتیجه را با تاریخ و زمان ثبت کنید. اگر شما این ۵ توصیه را عمل نمایید مصرف چربی های ترانس و نیز مصرف چربی و چربی اشباع شده تان کاهش یافته و در نتیجه کلسترول خونتان هم پایین خواهد آمد. چربی های ترانس ، که اغلب در غذاهای حاضری فرآوری شده یافت می شوند ، دیگر مجاز نیستند تا به عنوان یک ماده غذایی مورد استفاده قرار گیرند، زیرا سازمان غذا و دارویی، دیگر مصرف آنها را برای بدن بی خطر تلقی نمی کند.

نهایتاً رنگ طبیعی نارنجی و یا زردی که در مدفوع داریم ناشی از وجود این ماده است . چطور مطمئن شویم که به مقدار کافی از چربی های سالم در رژیم غذایی ما وجود دارد؟ احساس سرما: لرزهای گاه و بیگاه میتوانند نشانهای از «کلستاز داخل کبدی» (Cholestasis) باشند که به خاطر کاهش یا قطع تولید و ترشح ترکیبات صفراوی در اثر کاهش فعالیت بافت کبد است. ذرات لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) بزرگتر و شناورتر که خطر کمتری برای سلامت قلب دارند. خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده به جای چربی اشباع شده, کلسترول ldl را کاهش می دهد, اما کلسترول خوب hdl را کاهش و تری گلیسرید را افزایش می دهد.

متاسفانه باید اذعان داشت گاهی این بیماری هیچ علامت خاصی در فرد ندارد ولی می تواند عوارض بلند مدت قلبی و عروقی را برای وی به همراه داشته باشد لذا پیشگیری و کنترل این بیماری در مراحل اولیه می تواند از عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری کند. سامانه تعادلی: سامانهای که واکنشهای رفت و برگشت در آن به طور پیوسته و با سرعت برابر انجام می شوند و به همین دلیل مقدار مواد شرکت کننده در سامانه ثابت می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید