ویلاجار – پارک جنگلی النگدره – 440

پارک جنگلی سیسنگان یکی از جلوههای زیبای طبیعت است که میتوانید خیلی راحت آن را به تابلویی تماشایی تشبیه کنید. این دژ کهن و تاریخی بر ارتفاعات ارسباران تکیه زده و تنها کافی است 3 کیلومتر راه از کلیبر به طرف جنوب غربی بروید تا به یکی از دره های زیبای ایران به نام «سی» برسید. این جنگل در بین كشورهای هندوستان و بنگلادش قرار گرفته و مناظر زیبای آن را در هیچ جای دنیا نمیتوان مشاهده كرد. در یک طرف این مسیر تابلوی نقاشی از یک جنگل پاییری دارد و در سوی دیگر شالیزار های خوش عطر برنج مشام انسان را نوازش می دهد.

نامهای ایشان مانند مَوس ریشه ساکائی دارد. آراپایما یکی دیر از حیوانات عجیب آمازون است که با 4 متر طول و 200 کیلوگرم وزن از بزرگترین ماهیهای آب شیرین است، همچنین وحشیترین ماهیهای دنیا مانند پیرانا نیز در این جنگلها زندگی میکنند. ایلار eilar : مانند ماه، دختری که مانند ماه زیباست. خانههای پلکانی با بالکنهایی که روی سکوهایش گلدانهای شمعدانی چیده شدهاند با چشم اندازی رو به جنگلهای کوهستانی قطعا یکی از بهترین مقاصد ماه عسل در ایران خواهد بود. درعوض، سکه های نقرۀ ایشان شامل مایه اصلی یا شکل عمده (موتیف) شاه دربالای اسپ است که یک نیزه یا تازیانه در دست دارد.

این منطقه جنگلی در غرب برزیل و در مرز پرو قرار دارد. تماشای سرزمینهای سبز منطقه ارسباران از ارتفاعات کوهستانی، شما را به وجد میآورد و پیش از رسیدن به قلعه تاریخی، میتوانید طبیعتگردی و کوهنوردی را تجربه کنید. یکتعداد سکائیان شمال بزودی بطرف ارتفاعات بدخشان وهندوکش میتازند. همچنان بصورت مطمئین می توانیم فرض کنیم، پیشقراولان این مهاجمین، سکائیان “جلگه ها” از صحرا ها و نیمه دشتهای شرق کسپین وبحیرۀ ارال و شاید هم ساکاهای بدخشان وسرزمین های بامتداد سواحل شمالی آمودریا بوده باشند. جنگل ها به علت اینکه مناطق وسیعی از اراضی سرزمین را اشغال می کنند و بستر بسیاری از جاذبه های طبیعی نظیر رودخانه , آبشار , حیات وحش و پوشش های متنوع گیاهی هستند , تقاضای تفرجی بسیار بالایی دارند .

این جنگل پر از درختانی همچون انجیلی، ممرز، توسکا، لرگ، افرا، بلوط، بید، شیردار و… مثلا در یک توده ی سه آشکوبه ، کلیه درختانی که ارتفاع آنها به بیش از دو سوم ارتفاع غالب باشد جزء آشکوبالا (برین) یا فوقانی ، بین یک سوم تا دو سوم جزء آشکوب وسط (میانی) و سرانجام آنهایی که ارتفاع آنها کوتاهتر از یک سوم ارتفاع غالب توده باشد متعلق به آشکوب پایین (زیرین) هستند .

پاسخ: در آن برای شما میوههای زیادی است و از آنها میخورید. بعدا یکتعداد ساکاها بازهم بطرف جنوبشرق یعنی گجرات درهند فعلی مهاجرت میکنند، جائیکه آنها سلطنتی را بنام والیان غربی ایجاد نموده و تا اواخر سدۀ چهارم دوام میکند. مهاجمین سفربری بزرگ به جنوب را تحت فشارگروه های دیگر و نهایتا دراثر وقایعی که بامتداد مرزهای شمالی و شمالغربی چین رخ میدهد، شروع میکنند. سفیرانی از تعداد زیاد شهزادگان مستقل در ایران شرقی بدربار چین رفته وخواستارکمک بمقابل اعراب میشوند. آنها همچنان در سرزمین ها و دربین مردمانی مستقر شده بودند که برای مدت طولانی تحت تاثیر یونانیگری قرارداشتند.

آنها چیزهایی که دارند مثل پوست حیوانات, تیر و کمانهاي دست ساز را با وسایل کاربردی کاشفان مثل کارد و ظروف پخت و پز مبادله میکنند. جنگلهای این استان که بخشی از جنگلهای غرب کشور را تشکیل میدهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و بعد از جنگلهای شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند. او در گندهارا و ماورای آن در جریان اوایل سدۀ اول ق م حکومت میکند. سکائیان در شمال کوهها از اوایل هزارۀ اول بدینسو زندگی کرده اند. این بیشترارائه کنندۀ بقدرت رسیدن یک گروه تباری نسل سکائیان است که درطول سده ها درمجاورت حاکمان هخامنشیان پارسی و مقدونی/یونانی در جلگه های بکتریان زندگی میکردند.

زندگینامه نویسان الکساندر به ساکاهای اشاره میکنند (ساکای هیماورگه منابع هخامنشیان) که با بیسوس والی بکتریان، بمقابل الکساندردرجنگ گوگامیله در 331 ق م میپیوندند. منشای مَوسها و ساکاهای او ناروشن است. سکه های او در میرزکه در یک گنجینه کشف شده در نزدیکی خوست، در پکتیا و در یک گنجینه درغزنی یافت شده اند. از مناظر زیبا و منحصر به فرد آن که بگذرید ، هوه بسیاری رویایی به نظر می رسد و شاید یکی از جاهایی باشد که نمونه های آن را در داستان های تخیلی دیده اید. زیوس یونانی درپهلوی اهورا مزدای ایرانی و ویشنوی هندی دیده میشود.

هردوی اینها سکه های نقرۀ و مسی مطابق به معیارهای هندیان و قهرمانان یونانی و خروشتی ضرب میزنند. مطابق مولفین قدیمی، طورمثال، آنها منحیث شاه سازعمل میکنند، وقتی در78 ق م، شهزاده پارتیان، سیناتروسیس را برتخت مینشانند. اکثریت آنها بشمول سکارایکوی و سایونگ، اولادۀ سکائیان و ایرانیانی بودند که درآسیای میانه مانده بودند درحالیکه اقارب ایشان درسده های قبلی بجنوب آمده بودند. بارتباط ساکارایلوی یا ساکارایکوی، مطابق منابع دیگر، هویت آنها هنوزهم مورد مناقشه است، اما نام آنها رابطۀ ایشان را با ساکاها یا سکائیان نشان میدهد. سکه های نقرۀ و مسی او تقلیدی از اسلاف هندو- یونانی بوده و مطابق به معیارهای وزن “هندیان” ضرب زده شده اند.

اینها هنوزهم نشان دهندۀ یک قهرمان یونانی دریک روی سکه و متن خروشتی درروی دیگرآن است. آنها با عنعنه قدیم یونانی نشاندادن نیم تنه شاه دریک روی سکه ها توقف میکنند. گیاهان هوایی رطوبن خود را از هوا ، مه و باران می گیرند و بارانی بودن این منطقه نیز باعث رشد بیشتر آنها می گردد. بنابراين عبور و مرور گردشگران بايد ضابطه مند شده و هرکس نتواند وارد هر منطقه اي شده و آتش روشن کند. همچنین از دیگر ییلاقات میتوان به کوههای روستای علیآباد یا کلیبر، چپرلی و آقداش اشاره کرد که بسیار تماشایی و زیبا است.از دیگر جاذبههای گردشگری در منطقه ارسباران، چشمههای آب معدنی گرم و چشمههای سرد است که خوشبختانه محبوبیت بسیاری در بین گردشگران و مسافران کسب کرده است.

حمام شاه عباسی آمل فراتر از یک جاذبه تاریخی است چراکه این حمام امروزه به یکی از جذاب ترین تفریحات لاریجان تبدیل شده و گردشگران میتوانند در روزهای سرد زمستان، از آبگرم حمام نهایت لذت را ببرند. او احتمالا با “شاه بزرگ، شاه موگا” مطابقت داشته باشد که در لوحۀ مسی مشهور تکسیلا ذکرشده است. اولین شاه شناخته شدۀ ظاهرا اولادۀ ساکا دراین قسمت بنام مَوس یاد میشود (درمتن خروشتی بنام موا و احتمالا موگا یاد شده است).

دیدگاهتان را بنویسید