مسیر چشمه اعلا دماوند جای دیدنی نزدیک تهران

حق، آبگرم شيره جين، موزه عشاير سراب و دامنه­هاي بهشت گونه­ كوههاي سبلان و بزغوش از جمله جاذبه­هاي گردشگري شهرستان سراب محسوب مي­شوند. روستاي توران پشت از توابع شهرستان تفت و در فاصله 80 كيلومتري اين شهرستان قرار دارد. خداوند متعال در قرآن شریف اوصاف بهشت و جهنم را درآیات بسیاری بیان نموده است، اما روشن است که به خاطر وجود تفاوتهای موجود میان نظام زندگی دنیوی و اخروی، درک کامل نعمتهای بهشت یا عذابهای دوزخ برای ما که در این دنیای مادی زندگی میکنیم، نشدنی است، بازگشت این مقال به گونه ادراکات انسانی است که محدود به حدود خاصی است، چراکه، شناختی که انسانها از ملایمات و ناملایمات دارند، در حدود نعمتها و نقمت هایی است که در دنیا فهمیده یا تجربه کردهاند و چیزهایی که به فهم و تجربه او در نیآمده، برایش قابل درک نیست، همانطور که در میان ادراکات دنیوی نیز تفاوت فاحشی وجود دارد، ادراکات حصولی که حجم عظیمی از ادراکات انسان را تشکیل میدهد قابلمقایسه با ادراکات حضوری نمیباشد، توصیف حصولی غم و شادی و عشق با درک حضوری آن قابلمقایسه نیست، گاهی مفهوم عشق توصیف می شود و گاهی حقیقت آن را درک میگردد، میان این دو فاصله بسیاری است، بر همین قیاس شناخت نعمتهای و عذابهای اخروی که عمد تا از راه علم حصولی اعم از عقلی و نقلی صورت میگیرد، نمیتواند تصویر کاملی را در اختیار انسان قرار دهد و انسان فقط می­تواند تصویری مفهومی از مشابهات دنیوی آن را در ذهن ایجاد نماید، بیان، فاصله بسیار نعمتها یا عذابهای اخروی، از لذتها و ناملایمات دنیا، نشان میدهد که درک ما از حقیقت آن نعمتها یا عذابها ضعیف خواهد بود و تنها دورنمایی از آنها به دست میاید چنانچه خدای متعال در مورد مجهول بودن نعمتهای اخروی میفرماید «فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّآ أُخْفِىَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْینٍ جَزَآءً بِمَا کَانُواْ یعْمَلُونَ؛ هیچکس نمىداند چه پاداش مهمّى که مایهى روشنى چشمهاست براى آنان نهفته است، این پاداش کارهایى است که انجام مى دادند.» (سجده/۱۷) در تفاسیر شیعی و سنی ذیل این آیه، حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص)، بدین مضمون نقل شده که، خداوند فرموده است: «برای پاداش بندگان شایسته و درستکارم، نعمتهایی آماده کرده ام که نه چشمی آن ها را دیده و نه گوش شنیده و نه بر قلب بشری خطور کرده است».(طبرسی، 1372، ج ۸، ص۳۳۱) این مطلب به خوبی از آیات شریفه­ای که ویژگیهای نعمتهای بهشتی و عذابهای جهنمی را بیان مینماید نیز، استفاده می شود، اوصافی که در رابطه با نهرها، جشمه ها شرابهای بهشتی نیز بیان شده است، این حقیقت را بیان می دارد که، مشروبات بهشتی تفاوت ماهوی با مشروبات دنیوی دارد، اما خداوند حکیم برای بیان نعمتهای بهشتی بازبان مردم با آنان سخن گفته، و با آوردن مثالهای عالم دنیا، می خواهد بشر را به عظمت آن نعمتها متوجه کرده و با آیات گوناگون قرآن بفهماند که، نعمتهای بهشتی غیر قابل توصیف، و غیر قابلمقایسه با امور مشابه دنیائی­اند.

و در فرهنگ اوبهی آمده است : «ناجخ ، سنانی باشدکه سر او را ده سوراخ بود مانند زوبین ». ز برق زوبین سازد ز ماه نو ناچخ . در سنسکریت «ناشک » به معنی تباه کننده است که صفت ناچخ است . گوید «بعضی به معنی نیزه ٔ دو شاخه چون ژوبین و بعضی ژوبین گفته اند و این خطاست . و ناظم الاطباء هر سه معنی : «تبرزین .

هر چیز دراز را گویند که میان آن گو باشد، یعنی تهی وخالی . امروزه كمتر كسي را مي توان يافت كه پوست چرب و آكنه اي داشته باشد و در دوره اي ازدرمان خود از صابون هاي گوگردي استفاده نكرده باشد. امروزه نکا به نيروگاه برق حرارتي، بندر آزاد اميرآباد، کارخانه کشتي سازي صدرا و تالابهاي زيبا مشهور است. در همين سال فعاليت گمركي اين بندر كه يكي از فعالترين مناطق تجاري و صنعتي در خليج فارس و درياي عمان است، آغاز شد. همزمان با استيلاي اتابكان سلغري بر فارس، سلسلهديگري در قسمت شرقي اين ايالت يعني درناحيهسرحدي بين فارس، كرمان وخليج فارس كه مشتمل بر بلاد دارابگرد، نيريز، ايگ (ايج)، طارم و اصطهبانان بود، به قدرت رسيد واين نواحي را كه در آن زمان شبانكاره نام داشت، به تصرف خود درآورد.

آبشار آتشگاه: این آبشار در یكصد و نود كیلومتری شهركرد و چهل كیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر در بالادست روستای كوچك آتشگاه قرار گرفته است روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهن سال گردو چنار و بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه خرسان و را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است .

علاوه بر امکانات یاد شده باید به امکانات ورزشی، مانند صخرهنوردی و مسیر کوهپیمایی در آن اشاره کرد. آنچه گندم بدان از دول در آسیا رود. آنچه گندم بدان از دول به گلوی آسیا ریزد. شاید کمتر کسی این تالاب را بشناسد؛ به همین خاطر هنوز در این منطقه خبری از دستکاری انسان در طبیعت نیست. بروجن دومين شهر منطقه چهارمحال و بختياري است. از سوي ديگر وجود آرامگاه حضرت حَبَقّوق نبي (ع) (در مركزيت آن شهر و نزديكي «رودآور» سابق) با توجه به زمان زندگي آن حضرت در حدود 700 سال قبل از ميلاد و كاوشهاي باستانشناسي اطراف بقعه نشانگر قدمت و وجود آباداني منطقه در آن عصر بوده است.

داستان زندگی ایشان با حسادت شیطان به حضرت ایوب (ع) شروع شد. ۲۸- کوه په پوله بهار (په پوله یعنی پروانه): یکی از کوههای چهل چشمه است که همیشه پروانه ها و پرندگان کوچک در آن زندگی می کنند. با مهارت خاصّی از کوهها برای خود قصر می ساختند و از دشتهای سرسبز نیز برای سکونت استفاده میکردند و در کنار باغ ها و کشتزارها و چشمه سارها و نخلستانها زندگی آسوده و خوشی داشتند . دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود. چشمه هایی که در اثر فشار به وجود می آیند، در این نوع چشمه ها فشاری که از زیر به آب های زیر زمینی وارد می شود بیشتر از فشار جو است و آب مستقیم از زمین خارج می شود.

آب موجود در چشمه اعلا ناشی از نفوذ برف و باران سالانه به درون زمین است. 80 متر پایین تر از چشمه لنگان دهانه ورودی تونل فرعی است. در روستای اروست و نزدیکی چشمه ها ایجاد خواهد شد. ساخت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می گردد که معماری زیبا و نقش و نگارهای موجود بر سردر این مسجد چشم ها را خیره می کند. دانستان « چشمهایش » جز در برخی صحنه ها از عهده این مهم برنیامده است.

در این بخش از ملوبوک قصد داریم به معرفی این کتاب بپردازیم. مقصد عمده سفرهاي تفريحي به سواحل درياي خزر در شمال ايران به هنگام فصل تابستان و سواحل جنوب، به هنگام فصل زمستان و بهار است. گچبریهای این بنا بسیار زیبا و تاریخی بوده و ترکیب آن با آینهکاریها ترکیب بسیار زیبا و بینظیری را بوجود آورده است. در دل این روستا زیارتگاهی وجود دارد که برای اهالی این روستا بسیار مقدس و با ارزش می باشد. درختان کهنسال گردوي اين روستا با قدمتي بيش از دويست سال عمر، همچنان ثمر مي دهند و زيبايي شگفت انگيزي دارند.

مردم آذر شهر بيش تر به داد و ستد، سوداگری، پيشه وری و پاره ای از كارهای توليدی و بازرگانی و خدمات دولتی اشتغال دارند. دره ای که رودی از میان آن بگذرد. روستای واریش بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغهای آلبالو، گیلاس، گردو و توت آن بسیار دیدنی است. ماکو در مسیر اصلی راه تبریز به بازرگان قرار دارد و به دلیل دارا بودن مرز مشترک با کشورهای همسایه موقعیتی بسیار استثنایی دارد و از نظر استراتژیکی نیز از اهمیتی خاص برخوردار است. و به همین دلیل از دسته آبهای هیپورترمال محسوب میشود.

یکی دیگر از طوایف لر به نام لک در مجاورت کمانکشیها یافت میشود که ظاهراً از زمان زندیه به این دیار آمدهاند. جمعیت آذرشهر برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۴۱۴۸۸۷ نفر بودهاست و به عنوان یازدهمین شهر استان آذربایجان شرقی شناخته میشود. قدمت این غار به سه هزار سال پیش میرسد. دکتر ماهیارنوّاب استاد تاریخ و رئیس پیشین دانشگاه تبریز قدمت این غار را به دوازده هزار سال پیش تخمین میزند .

دیدگاهتان را بنویسید