مسیر چشمه اعلا دماوند جای دیدنی نزدیک تهران

اهميت فوقالعادهاي كه مشهد از عصر شاهرخ به بعد يافت، و توجه سلاطين تيموري، مخصوصاً بايسنقر ميرزا به مشهد و روضه مباركه، موجب كمرنگ شدن نام و شهر توس شد. از سال 421 هـ. شهر چناران، تا چند سال پيش، از بخشهاي شهرستان مشهد محسوب ميشد. بعداز پیاده شدن از اتوبوس وارد جنگل شدیم. اگر با تور به ماسوله بروید اتوبوسهای گردشگری شما را در ورودی روستا پیاده میکنند و اگر هم با ماشین شخصی به آن سفر میکنید، در پایین روستا پارکینگی برای رفاه گردشگران ساخته شده است که البته آخر هفتهها پیدا کردن جای پارک در آن سخت میشود.

رفت و آمد اهالی این روستا به روستاهای اطراف و همسایه بیشتر بوده و به خاطر همین ارتباط خوبی با بقیه دارند و همچنین رفت و آمد آنان به منطقه افشار و شاهین دژ با چهارپایان از قدیم الایام بوده و هست و رابطه های سببی با روستاهای همجوار آذربایجان غربی دارند. اين ناحيه قسمتي از پارت قديم بود. بايد اذعان داشت كه شهر سرخس روزگاري از كانونهاي علم و دانش بود و به واسطه مدارس و كتابخانههاي متعدد شهرت فراواني كسب كرده بود.

مسیر اصلی از روستای سورانه شروع می شود. این آب معدنی چنانچه در نمناک می خوانید پس از عبور از یک مسیر طولانی در دل کوه از چشمه اعلا در دامنه کوه دماوند می جوشد. در بین این سه مسیر نیز مسیر از روستای بست پرطرفدارتر است چون در نزدیکی آن یک پناهگاه برای استفاده کوهنوردان و جهت رفاه بیشتر حال آنان ساخته شده است که بتوانند چند دقیقه ای را در آن استراحت کنند و یک نوشیدنی گرم بنوشند یا حتی شب را در آنجا بمانند. قسمت های جنگلی منطقه باغ شادی پوشیده از درختان بنه (پسته وحشی) و درختچه های بادام کوهی، بادامک، کیکم و ارژن است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت: چشمه شفابخش آب معدنی قرمرض در میان پارک جنگلی نکا از مشهورترین جاذبههای گردشگری این شهرستان است. در شمالغربي بجنورد كنوني تپهاي قديمي وجود دارد كه آثار بسيار كهني از شهر تاريخي بيژنگرد را در خود جاي داده است و به «بيژنيورت» معروف است. اين شهر در زمان ساسانيان وجود داشته است. بيهقي اصل اين اسم را «آسپر آئين» دانسته كه اسپر به معني پسر و آئين به معني راه و رسم است.

«گرد» به معناي شهر و آبادي است و بجنورد به معني «شهر بيژن» است. شهر مشهد كه در آغاز بقعهاي در آبادي سناباد نوقان بود، به تدريج توسعه يافت. ق پس از شهادت و دفن حضرت رضا (ع)، در محلي از توابع توس به نام سناباد كه به همين مناسبت نيز آنجا را مشهد رضا (محل شهادت) ناميدند، هسته اصلي شهر مشهد كنوني پديد آمد. ساعات کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب.

در چهارشنبه آخر سال بر خلاف بعضی از کشورها که با آتش افروزی و ایجاد صداهای مهیب همراه است، مردم هرات، گرد هم جمع شده و با خواندن جوکها و اشعار و… به گزارش گیلانستان، مهری شیرمحمدی؛ برپایی جشنی در چهارشنبه آخر سال، ریشه در فرهنگ اساطیری ما دارد. فراموش نکنید که ما بیصبرانه منتظر دیدن نظرات شما عزیزان هستیم. بنابراین اگر جای دیدنی دیگری را میشناسید که مایلید آن را معرفی کنید، میتوانید در قسمت نظرات به ما و سایر خوانندگان فانیبو معرفی کنید. بیکی از این چشمه ها چر آب تر از دیگری است و به دلیل شور بودن هیچ گاه حتی در زمستان یخ نمیزند.

توس، به دليل موقعيت خاص و حساسش در عصر فترت و در دوره حدفاصل ايلخانان و تيموريان، بارها ميان زورمداران و حاكمان وقت دست به دست شد، تا آنكه در سال 791 هجري بعد از شورشي كه موفقيتي نداشت، مردم آن قتل عام، و قريب به دههزار نفر كشته شدند و در پاي دروازههاي شهر، بر حسب معمول آن دوره! در اين دوره با گسترش تجارت و استقرار امنيت در اين ناحيه، شكوفايي اقتصادي و اجتماعي بيرجند آغاز، و اين شهر به مرور به يك مركز حكومت ناحيهاي تبديل شد و به همين دليل، رونق و توسعه يافت و بناهاي جالبتوجهي در آن پديد آمد كه برخي از آنها تا كنون نيز باقي ماندهاند.

به این ترتیب طالبان با تصرف ۱۷ ولسوالی از ۱۹ ولسوالی هرات، عملاً شهر هرات را در محاصره قرار دادهاند. در دوره شاه عباس اول، اين شهر به تصرف عبدالمؤمن خان ازبك درآمد و ازبكان آنجا را ويران ساختند. تنگه واشی در اصل از ۵ قسمت اصلی تشکیل شده است که به ترتیب: تنگه اول، کتیبه تاریخی قاجاریه، دشت ساواشی، تنگ سا و آبشار تنگ واشی میباشد که هر کدام دنیایی متفاوت و مملو از شگفتی محسوب میشوند. وَدي: رطوبتي که گاهي پس از خروج بول مشاهده مي شود.

به گونهاي كه از نيمه دوم قرن نهم هجري ديگر در متون و تواريخ، نامي از توس برده نمي شود و اگر گاهي سخني از آن به ميان آمده، به عنوان يكي از توابع مشهد معرفي گرديده است. اسفراين پس از تسلط اعراب و حتي در زمان حكومت آنها بسيار آباد بود. شهر توس در زمره نخستين شهرهايي بود كه در معرض هجوم خانمان سوز مغول قرار گرفت و عرصه آن لگدمال سپاهيان تولوي پسر چنگيزخان گرديد و مانند ديگر شهرهاي خراسان به ويرانهاي بدل شد.

اين شهر در زمان هلاكو خان تجديد بنا شد و نوه هلاكوخان، ارغونخان بر وسعت آن افزود. در قرن هفتم هجري كه شهر توس به دست مغولان ويران شد، جمعيت آن سامان رو به سوي مشهد آوردند و به تدريج بر وسعت و آباداني اين شهر افزودند. در دوره حكومت سلسله افشار، شهر قديمي اسفراين به كلي ويران شد، قناتها خشكيد و مردم به محل فعلي شهر اسفراين كه «ميانآباد» نام داشت، كوچ كردند. فقط کافی است نسبت به جغرافیای محل زندگیتان اطلاعات و آگاهی داشته باشید. در داستانهاي ملي ايران، بناي اصلي شهر توس را به جمشيد و تجديد بناي آن را به توس، پهلوان و سپهسالار ايران، نسبت ميدهند.

در اسطورههاي تاريخي، بناي قهستان را به سامبن نريمان نسبت ميدهند و آن را بخشي از قلمرو فريدون، پنجمين پادشاه پيشدادي ميدانند. از جمله حلقه های درس صاحب بن عباد، کاتب و وزیر معروف آل بویه، شهرت زیادی دارد. این درخت شهرت بین المللی یافته است و نویسندگان و جهانگردان خارجی عكس ها و مقالات بسیاری درباره آن منتشر نمودهاند. شهر طبس در ميان كوير قرار گرفته است. طبس امروزي به رغم ويرانيهاي تاريخي و بلاياي طبيعي ـ زلزله و سيل – از رونق و زيبايي ويژهاي برخوردار است. با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید