لغت نامه دهخدا حرف ا (الف)

ایل کوچک سرخی با 700 خانوار (سال 1292 شمسی) در بلوکی در نزدیکی طوایف دیگر سکونت دارد. به جز باروی ری و کتیبه فتحعلی شاه دیدنیهای دیگر هم در نزدیکی چشمه علی وجود دارد. جالب است بدانید که آب چشمه لال در زمستان گرم و در تابستان بسیار سرد و زلال می باشد. شیرپزها در فصل زمستان از صاحبان گله ها و دامداران در تمامی روستاهای اطراف پیش خرید می کنند و در فصل بهار و تابستان بساط تهیه در کارخانه پهن می کنند.

کشک خیار به آبدوغ خیار شباهت دارد و غذایی مخصوص ظهر تابستان است. از این قلعه معروف فقط بخشی از دیوار باقی مانده است. این پارک وحش در واقع یک باغ وحش کوچک است که در آن می توانید تعدادی از جانداران را ببینید. به همین جهت صید این ماهیها بین ورزشكاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است. استاد غمخواراحمدی هم خوشش میآید مینشیند به تماشا کردن. جاذبههای گردشگری و تاریخی در آن دیده میشود که یکی از آنها قلعه گرمه است و از جاذبههای گردشگری خور و بیابانک به حساب میآید و در کنار چشمه و نخلستان و شبهای پر ستاره، گرمه را به یک مقصد عالی برای گردشگران تبدیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرری، بالاخره بعد از گذشت یک سال از انتشار خبر خشک شدن آب چشمه علی به واسطه احداث خط 6 مترو و پیگیریهای بسیار پیرو لزوم تعیین تکلیف وضعیت آب این چشمه 8 هزار ساله در شهرستان ری که مقصد بسیاری از گردشگران است، مسئولان مترو، میراث فرهنگی و رئیس شورای کشاورزان علائین امروز ناباورانه در بازدید از چشمه علی گرهای دیگر بر کلاف سردرگم این چشمه زدند. به گزارش ایلنا، نورآباد یکی از شهرهای این استان است که اهالی آن از نژاد آریایی بوده و به زبان فارسی با گویش لری سخن میگویند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از اروم نیوز، چشمه ثریا در شمال شهرستان ماکو و یکی از چشمه های پرآب کشورمان است و این چشمه بین چهار مرز ایران، ترکیه، نخجوان و ارمنستان واقع شده است. حدود ساعت ۱۴ به چشمه لوه رسیده و همانجا ناهار را صرف کردیم. به همین دلیل مهد پرورش مسافران از مکان های متعدد است . همه مربوط به شؤ ون بدن مرده بود نه مربوط به حقيقت انسان، و وقتى از حقيقت انسان يعنى نفس آدمى قطع نظر شود مماثله صحيح است، يعنى بدن آخرتى نظير و مثل بدن دنيايى است هر چند كه با در نظر گرفتن نفس، عين همند.

هر قسمت، اگر کنده خوبی باشد، یک کاسه دوتار میشود. دوتار خوافی کاسهاش کشیده است. آمد پیش من و گفت یک بنده خدایی دوتاری ساخته اما برای پردهبندی سر گم (سر در گم) است. گفت حالا همین را به خاطر بچهها درست کردهام. قدیم اینطوری نبود. پدرم از همین دوتارهای زیلچه (دوتارهای با کاسه کوچک) درست میکرد. به منظور افزايش راندمان و كاهش هزينههاي توليد و تضمين حضور در صحنههاي بينالمللي، برخي اقدامات نظير: تغيير ساختار حاكم بر معادن زغالسنگ از طريق واگذاري اينگونه معادن به بخش خصوصي به همراه نظارت دولت، تشويق و ترغيب سرمايهگذاران داخلي و خارجي از طريق حمايت و ايجاد شرايط مطلوب جهت سرمايهگذاري و فعاليت در اين زمينه با استفاده از فنآوريهاي جديد، بهينهسازي و ارتقاء فنآوري روشهاي استخراج و فرآوري و ايجاد مركز تحقيقات و پژوهش، كه هم اكنون در دست بررسي و اقدام ميباشد، ميتواند مؤثر باشد.

۱۲ ـ اعلام مرگ نجاشی از سوی ایشان در حالیکه میان او و ایشان چندین روز راه فاصله بود و بیرون شدن ایشان و تمام اصحابشان به گورستان بقیع و نماز جنازه خواندن بر او و صحت یافتن این خبر که او در همان روز وفات کرده بود. همان را برایش دستهبندی کردم؛ پردهبندی کردم. برایش جالب بوده. میرود جلو میپرسد: «استا چکار میکنی؟ بیا یک کاری برایش بکن. تو که بیکار میگردی، برو تکه چوبی بخر بیا سرت را بند کن؛ بلکم کار پدرت را یاد داشته باشی».

دراین بند نیز شاعر دوباره از فراق وخون شدن دل ، از” اشتیاق “سخن می گوید و می خواهد که معشوق در کشته ی خودش نگاه کند وتو مانند شمع خنده کنان هستی و خلق مانند پروانه در سوختن هستند.تو مست شراب هستی ومن نه قدرت با تو بودن را دارم و نه طاقت جدایی را که دنباله کار خودش را بگیرد. بهترین گزینه برای تحقق این هدف، سفر به روستاهای اطراف تهران است که در اوج زیبایی و سرسبزی، فاصله کمی با این شهر دارند و برای سفرهای آخرهفته بسیار مناسباند.

در وبسایت برترین جاذبه ها در مطلبی جداگانه مفصلا جاذبه های خود شهر اصفهان معرفی شدند ، اینبار می خواهیم جاذبه های مهم مناطق اطراف اصفهان و دیگر شهرهای استان اصفهان را معرفی کنیم با ما همراه باشید . وجود فضای سبز دلنشین و سکوهایی برای استراحت در اطراف بقعه موجب شده این امامزاده که در دل کوه قرار گرفته، به تفرجگاهی برای مردم تبدیل شود. و به کسی هم یاد دادهاید؟

اما پولی نبود که کسی دوتاری بخرد. سالی بوده که ۳۰ تا دوتار هم ساختهام. ۴۰ تا هم ساختهام حالا خودتان حساب کنید ببینید تا حالا چند تا دوتار ساختهام. اگر از شلوغی و محیط پر از اضطراب و هیاهوی شهر خسته شدهاید، دریاچه چورت میتواند به شما کمک کند تا انرژی از دست رفته خود را جبران کنید و با حالی خوب و اعصابی آرام به شهر و دیار خود باز گردید. داخل غار قندیلها، آبشار و اتاقکهای طبیعی وجود دارد که محیط داخل را زیبا کردهاند. » پدرم توضیح میدهد که «دارم کاسه دوتار را میتراشم».

رفتم دیدم کاسه دوتار را به فرم کوزههایی که قدیم بود و مردم با آن آب میخوردند، تیشه کرده. سرپرست فرمانداری ماکو تصریح کرد: با هماهنگیهای انجام شده از طرف فرماندهی پاسخ به بحران شهرستان، از اولین ساعات وقوع سیل در روستای “بری” منطقه بورالان در شامگاه جمعه گذشته، نیروهای امدادی در محل حضور پیدا کرده و به خانوادههای آسیب دیده امداد رسانی کردند. یک سال مانده بود به انقلاب. از لحاظ خواندن (صدادهی) کیفیتشان یکی است اما خب هر کسی، یک جورش را دوست دارد. ۴۰ سال است که دوتار میسازم.

دیدگاهتان را بنویسید