غذاهای محلی نهبندان

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل؛ شهر سیاحتی سرعین در 28 کیلومتری غرب اردبیل در دامنه شمال شرق کوه سبلان واقع شده و به علت چشمه های آب معدنی فراوان، مشهور می باشد. به طوریکه از استانداری آذربایجان و شهربانی کل کشور گزارش دادهاند آقای میراسداله مدنی که اخیراض از نجف به آذرشهر آمده به عنوان تبلیغ اسلامی اهالی را وادار به گذاشتن ریش و حجاب مینماید و ضمناً فتوی داده است که کارخانه مشروب سازی آذرشهر باید از محل خارج گردد.

رضاخان در سال ۱۳۰۰ سیطره حکومت مرکزی ایران را بر این منطقه برقرار کرد. وی ادامه داد: یکی از مهمترین الزامات توسعه پایدار دسترسی به مناسب منابع آب پایدار است و برای اطمینان از نقشآفرینی هرچه بهتر هرمزگان در توسعه پایدار، بزرگترین آب شیرین های کشور در استان احداث شده و با این پروژه ها می توان هرمزگان را مهم ترین بازیگر عرصه تامین آب کشور دانست. وقتی به انتهای چشمه مرتضی علی برسید بنایی تاریخی را مشاهده خواهید کرد که به آن طاق یا سد شاه عباسی گفته میشود. بلافاصله ماهیها آنجا جمع میشوند و از نزدیک جنبوجوش تماشایی آنها را خواهید دید.

اگر گذرتان به چشمه مرتضی علی طبس افتاد و مسیر جذاب و خاطرهانگیز در طول چشمه را طی کردید، خوب است از دیگر جاهای دیدنی و تفریحی نزدیک به آن هم دیدن کنید. در طول این مسیر حوضچههایی مخصوص آبتنی ساختهاند که با دیدن آب زلال و شفاف آن بیتردید وسوسه خواهید شد شیرجه زده و تنی به آب بزنید. در کنار این محصولات، میتوان برگه زردآلو، قیسی و آلبالو خشکه و عسل را نیز مشاهده نمود؛ بنابراین سفر به چشمه اعلا با خرید سوغات عالی نیز همراه است. جعاله: قراري که طب آن فردي اعلام مي کند هرکس براي او کار معيني را انجام دهد، اجرت مشخصي به او پرداخت مي شود.

او بدنبال کشف راز تابلوی چشمهایش است. دوتارهایی که او میساخت، کاسهاش کشیده بود. برای رفتن به چشمه مرتضی علی اولین چیزی که ضروری است با خود به همراه داشته باشید کفش مناسب برای پیادهروی است. از این رو فصل پاییز و اواخر زمستان بهترین موقع از سال برای مسافرت به این مکان است. جاهای گردشگری کویری اصفهان در گوشه و اطراف پایتخت این استان وجود دارد و هدف ما در این مقاله پرداختن به آن ها نیست و صرفا به شرح جاهای دیدنی پایتخت استان اصفهان می پردازیم.

کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاهان دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از بیماری ها در این منطقه کاربرد دارد. این کار هم در نوع خود بسیار لذتبخش و دیدنی است. انگور وو صيفي­جات از عمده­ترين محصولات بناب در بخش كشاورزي محسوب مي­شوند. شهرت عمده این روستا به دلیل وجود بافتهای خشت و گلی آن است که زیباترین نوع خود در ایران محسوب میشود. شهر چشمه ترکیه در واقع یکی از شهرهای توریستی این کشور به شمار می رود و به دلیل سواحل شنی، آفتاب گرم و آب های شفابخشی که دارد بسیار در بین مسافران معروف شده است.

این روستا در بخش مرکزی شهرستان طبس و در 40کیلومتری شرق آن قرار دارد. علاوه بر آثار به جا مانده از پيشينه تاريخي اين شهرستان كه عموماً تخريب شدهاند، چشمه آب گرم ميانلو در شمال كنگان از ديدنيهاي منطقه است. همین تفت در استان یزد و در مرکز ایران، جان میدهد برای یک سفر زمستانه. همدان پایتخت اولین تمدن ایران یعنی مادها بوده است و از نظر تاریخی و همچنین آثار طبیعی، اهمیت بهسزایی برای کشور دارد و تعداد جاهای دیدنی ایران در آن قابل توجه است.

همچنین وزش بادهایی که از غرب توسط دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس می آید باعث ایجاد هوای سرد و کاهش دما در این استان می شود و ایجاد بارش برف و باران را در این استان به همراه دارد. در بازدیدتان از جاهای دیدنی نزدیک چشمه مرتضی علی خوب است سری هم به این روستا زده و از دیدن چشمانداز فوقالعاده آن لذت ببرید. یکی دیگر از روستاهای دیدنی شهرستان طبس که از جاهای دیدنی در نزدیکی چشمه مرتضی علی بوده ازمیغان است. از آنجایی که این شهرستان در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته، دارای زمستان های بسیار سرد بوده و در فصل بهار از بهترین آب و هوا برخوردار می باشد.

این قله در شمال غربی رشتهکوه الوند قرار دارد و در مجاورت روستاهای اختاچی، همه کسی و ملهمدره واقع شده است. پیادهروی در مسیر رسیدن به چشمه و حتی درون آب رودخانه به یک کفش مناسب نیاز دارد. کافی است مقداری خرده نان در کف رودخانه بریزید. یکی از دلایل اصلی اینکه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری رهسپار این مکان میشوند، همین خاصیت درمانی آن است. یکی از دلایل این انتخاب آب و هوای دلانگیز این منطقه است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: چه کسی میتواند پویایی انقلاب خمینی کبیر را انکار کند وقتی جهانی برای شهادت یکی از فرزندان این مکتب قیام میکند و یکسره سلیمانی میشود! در این فصل میتوانید در هوای نسبتاً خنک و مطبوع منطقه، از آببازی و آبتنی در آن بیشتر لذت ببرید. وجود این تپه در میان طبیعت سرسبز منطقه، منظرهای چشم نواز با طیف رنگی زیبایی ایجاد کرده است. علاوه بر این درخت سرو کهن سالی هم وجود دارد که قدمت آن به بیش از هزار سال هم میرسد.

پیرغار در اعماق جنگلهای روستای فارسیان بهسان رویایی است که هرکسی خیال دیدنش را دارد. شهر تفت با توان گردشگری بالا، گردشگران بسیاری را به سوی خودش جلب کرده است. به گفته باستانشناسان، این محله در زمان سلجوقیان و در زمان حمله مغول یک شهر مهم تجاری در ایران بوده است. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر میباشد. 4) – در فرهنگ جغرافیایی 3573 و در لاروس بزرگ 3400 و در قاموس الاعلام ترکی 3914 متر ضبط شده است. منطقهای که چشمه مرتضی علی در آن واقع شده، کویری است. املاح معدنی موجود در آب چشمه مرتضی علی خاصیت مفید و مؤثر در درمان بعضی از بیماریها را دارد.

این تالاب با وسعت 980 هکتار در شهرستان گندمان قرار دارد و در زمره تالابهای بینالمللی جای گرفته است. این روستای زیبا بهعنوان یکی از دیدنیترین مناطق گردشگری شهرستان طبس محسوب میشود. نام این سوراخها گبر بوده است. نام قدیم آذرشهر اول دهخوارقان بوده سپس «توفارقان» بوده که در دورهٔ پهلوی به آذرشهر تغییر پیدا کردهاست. لذت باهمبودن در چادرها و تماشای آسمان شب در سکوت و آرامش مطلق چیزی است که مسلماً در خاطرتان همیشه محفوظ خواهد ماند. بسیاری از گردشگران برای تماشای آسمان شب این کویر شگفتانگیز و تجربه هیجانی لذتبخش با استفاده از امکانات تفریحی آن، برای چادر زدن و شبمانی، راهی کویر ورزنه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید