غده چربی یا لیپوم چیست – دکتر زهرا سعادتی

اگر نتایج نشان دهد که میزان کل کلسترول خون بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر باشد، به معنای بالا بودن میزان کلسترول خون می باشد، خیلی خطر ناک نمی باشد اما باید با رعایت نکاتی این میزان را کاهش داد. گاهی اوقات سفت تر و کشیده تر نمودن پوست باعث جوانتر شدن آن نمی شود بلکه پرتر بودن صورت باعث جوانتر شدن آن می شود و اینجاست که اهمیت تزریق چربی در پوست بدن مشخص می شود.

جدا کنندههای CPI( چربی گیر های ) نسبت به جریان پساب عبوری و بار روغن دارای محدودیتهایی میباشند که باعث کاهش راندمان عملکرد واحدها میشوند. واحدهای(چربی گیر) CPI بطور گستردهای در بسیاری از صنایع برای جداسازی آب و روغن بکار میروند اما در پالایشگاهها با استقبال کمتری روبرو شدهاند. واحدهای چربی گیری CPI از مجموعهای از صفحات موجدار تشکیل میشوند که با زاویه 45 تا 60 درجه در داخل مخزن قرار گرفتهاند. مخازن چربی گیر CPI معمولاً شامل 12 تا 48 صفحه موجدار بوده که بصورت موازی در داخل محفظه نصب میشوند. این امر منجر به این موضوع می شود، آب که سنگین تر است به سمت دیواره های محفظه کشیده شده و به آن فشار وارد کند و این سبب خروج و تخلیه پساب از خروجی انتهای پایین می شود.

لازم به توضیح است، روش های مختلفی در حذف روغن و چربی از پساب پیشنهاد می گردد، که مقرون به صرفه ترین و اقتصادی ترن روش، استفاده از روش ثقلی می باشد به سبب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود. برای اینکه مقدار این موارد دقیق حساب شود بهتر است ۱۲ ساعت قبل آزمایش چیزی میل نکنید. بنابراین چیزی که باقی خواهد ماند آب بدون روغن یا با روغن بسیار کم و ناچیز خواهد بود به طوری که می توان آن را به مراحل بعد تخلیه برد .

به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد. فاضلاب خروجی از ساختمان وارد چربی گیر شده و پس از رد شدن از آشغالگیر تمامی عوامل ریز و درشت از آن جدا شده و سپس توسط مکانیزمی وارد سیستم چربی گیر میشود که طی آن از سرعت پساب حاوی روغن کاسته شده تا بصورت لایه ای ورقه ای روی سطح آب بصورت شناور باقی بماند.پساب بدون روغن از قسمت خروجی از سیستم خارج شده تا وارد فرآیندهای تصفیه فاضلاب گردد.

رژیمهای غذایی حاوی پروتئین بالا مانند رژیم ماست، متابولیسم بدن را افزایش میدهند و کمک میکنند تا بدن کالری بیشتری بسوزاند. علامت های ظاهری افزایش چربی خون در بدن شامل: سفت شدن بعضی بافت های بدن مثل زیر بغل و قسمت هایی است که محل تلاقی عضلاتند؛ با سفت شدن بازوها، قسمت پایین دست و اطراف آن نیز سفت میشوند و با کشیدن به سمت گوش به راحتی قابل تشخیصند؛ از علایم دیگر افزایش چربی خون این است که پلک ها به رنگ صورتی متمایل به زرد دیده میشود که آن را «گزانتوما» می نامند.از نشانه های دیگر اینکه بر اثر راه رفتن در ناحیه ساق پا درد احساس میشود و این امر مربوط به افزایش چربی خون است.باید توجه کرد که میزان ۴۰۰ میلیگرم کلسترول و بیشتر در خون خطرناک و باید شدیدا کنترل شود.

جداکننده های روغن هیدروسیکلونی به طور کلی برای تصفیه انواع فاضلابی مناسب هستند که مقادیر زیادی فاضلاب را باید تصفیه کنند؛ زیرا نرخ بارگذاری آنها برای جریان های بزرگ (از 2000 تا 500000 لیتر در ساعت) را نشان می دهد. کباب کردن زبان مشکلی مثل هضم را ایجاد می کند اما عوارض زیادی برای معده ندارد. گرچه در چنین شرایطی داروهای کنترل فشارخون همیشه باید همراهتان باشد، اما در کنار آنها با انتخاب رژیم غذایی مناسب میتوانید به سلامتتان خدمت زیادی کنید.

انتخاب نوع جدا کننده آب و روغن مورد نیاز هر کسب و کار معین بستگی به نوع و میزان فاضلاب تولید شده و الزامات آب خروجی دارد. یک جداکننده تقلی عمودی می تواند یک راه حل مناسب برای کسب و کار ها و صنایعی باشد که خواهان یک سیستم جداکننده با نگهداری کمتر هستند که به سرعت و راحتی نصب می شوند. در معادن، کارگاه ها، ایستگاه های خدمات دهی و کاربری های دیگر صنعتی آب، روغن همواره یک محصول تولید شده در فاضلاب آنها خواهد بود که احتیاج به یک راه حل عملی برای حذف و برطرف نمودن آنها هست.

یک جدا کننده روغن چسباننده یک راه حل ساده و موثر برای حذف روغن از فاضلاب در صنایع و کسب و کارهای مختلف می باشد. جدا کننده های چسباننده با برخورد قطرات روغن به صفحات، به آنها چسبیده و ایجاد قطرات بزرگتر می کنند بنابراین به راحتی بلند شده و حذف آنها راحت تر و آسان تر می گردد. در حالی که روش های انتقال چربی به مناطق بزرگتر ممکن است تا چند ساعت طول بکشد و این همه به جزئیات جراحی شما بستگی دارد، که جراح به شما در مورد آن بحث و برنامه ریزی می کند. قطرات بزرگتر روغن آسان تر و سریع تر شناور می شوند و در نهایت قطرات به جرمی می رسند که به آزادی و راحتی بتوانند از صفحات چسباننده جدا شوند.

فاصله صفحات از یکدیگر بین 75/0 تا 5/1 اینچ میباشد. دلیل این امر آنست که این واحدها قادر به پذیرش و تحمل شوکهای حاصل از افزایش ناگهانی بار آلی و جریانهای با حجم زیاد بخوبی جدا کنندههایچربی گیر API نیستند. افرادی با اضافه وزن ۵ کیلوگرم و کمتر، به هیچ عنوان چاق به نظر نمیرسند و در اکثر موارد، متابولیسم و عملکرد بدنی سالمی دارند و دلیل این مقدار اضافه وزن را میتوان مصرف تنقلات، غذاهای فست فودی و یا بیتحرکی دانست. فاضلاب خروجی از آشپزخانه های متمرکز و آشپزخانه های صنعتی به دلیل وجود جریان چربی و روغن داخل آن به دلیل جاری شدن در خطوط شبکه فاضلاب و سرد شدن سریع به ویژه در فصول سرد حتی با رعایت عمق یخبندان به دلیل دمای جامدی بالای روغن باعث تغییر فاز چربی فاضلاب از مایع به جامد شده و نهایتا باعث گرفتگی در لوله های فاضلاب می گردد که این گرفتگی فاضلاب به صورت پنداب عمل کرده آشغال های موجود به صورت تجمعی عمل کرده و روغن ها به روغن قبلی وصل شده و باعث گرفتگی بیشتر شبکه فاضلاب می گردد.

برای بسیاری از صنایع استفاده از یک جداکننده آب و روغن، بخش مهمی برای دستیابی به فاضلاب منطبق بر استانداردها، برای تخلیه به شبکه های فاضلاب شهری یا دیگر کاربری ها می باشد. • تولید فاضلاب همراه با روغن، گریس و چربی باشد. • این فاضلاب تولید شده قرار است به شبکه فاضلاب شهری و زهکش های عمومی تخلیه شود. • فاضلاب خروجی از صنایع که قرار است به واحد تصفیه تخلیه شود الزامات و استاندارهای تخلیه فاضلاب ورودی به آنها را برآورده نسازد. یک چربی گیر صنعتی یا جداکننده آب روغنی (Oily Water Separators) یک واحد در تصفیه فاضلاب یا پساب صنعتی می باشد، که ورود فاضلاب صنعتی یا پساب صنعتی را به مرحله بعد و سیستم های پایین دست ایمن می کند.

اگر قصد دارید خیلی سریع وزن و چربی های اضافه خود را کم کنید این مقاله کامل و معجزه گر را از دست ندهید . اما برخی از راهکارهای طبیعی نیز در این زمینه به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید به روند درمان خود سرعت بخشیده و سریعتر سلامتی خود را به دست بیاورید. اگر این دارو به بیمارانی که دچار برخی اختلالات خونی نادر هستند داده شود خطر لوسمی بالا میرود. درعملیات نرمال و معمول، فاضلاب تولید شده از طریق لوله ورودی وارد محفظه می شود، سپس با ایجاد نیروی گریز از مرکز جدا سازی انجام می شود که این نیروی گریز از مرکز در برخی موارد تا 1000 برابر از نیروی ثقل بیشتر خواهد بود و به بالا رفتن روغن کمک می کند.

دربرخی موارد مقدار چربی و روغن ها آنچنان بالاست که استقرار یک سیستم حذف روغن وچربی ها ضرورت پیدا می نماید. در مدل CPI برا افزایش راندمان حذف روغن و چربی از صفحات لاملا استفاده میشود . برای مثال سیستم های API به صورت ثقلی به جداسازی آب و روغن کمک می کنند و یا در سیستم های CPI علاوه بر عملکرد ثقلی با چسباندن ذرات شناور روغن به هم که با استفاده از صفحات موازی و مورب انجام می گیرد به افزایش اندازه ذرات کمک می شود و همچنین در سیستم های DAF نیز علاوه برعملکرد ثقلی با چسباندن هوا به ذرات شناور روغن به کاهش وزن مخصوص ذرات روغن کمک می شود، در نتیجه با استفاده از این سیستم ها شاهد حذف بهتری از ذرات روغن موجود در پساب خواهیم بود.

برای حذف روغن و چربی از فاضلاب باید از چربی گیر استفاده کرد چربی گیر می تواند تمام اتوماتیک یا دستی باشد. در این نوع از چربی گیر های صنعتی اجازه داده می شود که آلاینده های با چگالی بیشتر ته نشین شوند و جامدات با چگالی کمتر مثل روغن ها و چربی ها بر روی فاضلاب شناور می شوند که به راحتی قابل حذف اند. در چربی­گیر ثقلی با توجه به اینکه چربی دارای وزن مخصوص کم­تر از آب است با ایجاد شرایط مناسب چربی به راحتی روی سطح آب شناور می­شود و به راحتی می­توان آن­را جمع­آوری کرد و فاضلاب تصفیه شده از چربی از سوی دیگر خارج می­شود.

معمولاً فاضلاب های نظیر فاضلاب های تولیدی آشپزخانه ها، رستوران ها، کارواش، قالیشویی و واحد پکینگ درصنایع فولاد دارای چربی و روغن بالایی هستند. مقدار جریان گذرنده از واحدهای چربی گیر CPI با مساحت صفحات و حجم واحد متناسب میباشد. از این چربی گیرهای صنعتی می توان به CPI ، API و DAF اشاره نمود. به همین منظور از این نوع چربی­گیرها در این مکان­ها به منظور جداسازی چربی از فاضلاب خروجی استفاده می­شود. جداکننده های هیدروسیکلون آب و روغن با استفاده از نیروی گریز از مرکز به منظور جداکردن قطرات روغن موجود در فاضلابی که از صنایع تخلیه می گردند استفاده می شوند.

این مواد چرب موجود در خون، مانند کلسترول و تریگلیسیرید، ممکن است با بیماریهای قلبی عروقی مرتبط باشند. همچنین چربی شکمی می تواند از خود مواد شیمیائی خاصی تولید کرده و آن را به مغز ارسال کند. بنده در بررسی که در این ۳ جلد کتاب داشتم متوجه شدم که استاد فقید، در بین تمام بیماران معرفی شده تنها یک مورد را معرفی کرده است که دچار بیماری افزایش چربی خون بوده است و این نکته ساده نشان می دهد که در آن سالهای نه چندان دور، این بیماری جزء بیماریهای رایج بین مردم نبوده است؛ در حالی که این روزها از جمله شایع ترین مشکلات بهداشتی و درمانی مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید