غده چربی یا لیپوم چیست – دکتر زهرا سعادتی

محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش کوچکی در توده لخم بدن ممکن است به دلیل کاهش اثر کاتابولیکی باشد که از مکمل سی ال ای نشئت گرفته. خود این رنگ قرمز به دلیل وجود مادهای به نام هموگلوبین است که کمک میکند گلبول قرمز، اصلیترین وظیفه خود یعنی حمل و نقل اکسیژن و دیاکسیدکربن را انجام دهد. و در افراد بالای ۶۵ سال باید آزمایش کلسترول سالانه انجام شود. دو فنجان بعدی را میتوانید یکی در اواسط بعد از ظهر و دیگری را قبل از شام میل کنید.

از طرف دیگر ابتلا به درماتیت سبورئیک میتواند ریشه ارثی داشته باشد که دانههای قرمز به همراه پوستهپوستههای زرد یا سفید روی پوست سر را میتوان از نشانههای آن دانست. خشکی کاذب، خارش را به دنبال خواهد داشت و خاراندن بیشازحد پوست سر به خونریزی پوست و در نتیجه عفونتهای قارچی و باکتریایی منجر خواهد شد. البته استرس، فشارهای روحی، ترکیبات موجود در شویندههای سر و سشوارکردن موها با گرمای زیاد (برای خرید سشوار Babyliss کلیک کنید) نیز از دلایل دیگر خشکی بیشازحد پوست بهشمار میروند.

گاهی برای رفه مشکلات موی سر از بوتاکس مو استفاده می شود که البته برای مشکی چربی مو نمی تواند موثر باشد. در مورد محافظهایی که عینک خود را خریداری میکنید، سوال نمایید. استیک اسید موجود در سرکه سیب به کوچک شدن شکم کمک میکند. تجربه نشان داده است، مخلوط سرکه سیب و آب نیز گزینه مناسبی برای التیام این عارضه است، این مخلوط باید روی پوست سر اِسپری شده و پس از گذشت ۱۵ دقیقه با آب شسته شود. خشکی بیشازحد، باعث میشود پوست سر رطوبت خود را از دست بدهد و خشک شود؛ در نتیجه غدد مولد چربی برای جبران خشکی پوست، چربی بیشتری تولید میکنند.

خدمات درمان ریزش مو با مزوتراپی و پی آر پی مو در کلینیک زیبایی گلدن رویال با بهترین مواد توسط پزشک متخصص انجام می شود. مالش سر، فرو کردن انگشتان در سر یا انجام هر گونه بازی با موی سر علاوه بر ایجاد ظاهری نازیبا غدد تولید کننده ی چربی را تحریک کرده و مو ها را چرب می کند. کبد به نوعی وظیفه ی سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد و سبب می شود ویتامین ها و مواد معدنی موجود در غذا آزاد شود و پس از آن ذخیره شود.

افرادی که به درماتیت سبورئیک مبتلا هستند، چون پوست و موی چرب و شورهای دارند، معمولاً به طور ناآگاهانه اقدام به شستشوی بیشازحد پوست و مو میکنند تا به اصطلاح موهایشان تمیز شود؛ اما بهتر است بدانید شستن بیشازاندازه پوست، حرارت بالای آب، آب و هوای گرم و خشک، نور شدید آفتاب و قرارگرفتن در معرض بادهای شدید نیز از عوامل اصلی خشکی کاذب پوست به شمار میروند. اگر پوست کف سر شما بیشازحد چرب است و شوره سر شما حالت چرب، چسبنده و زردرنگی دارد، ممکن است مبتلا به عارضهای به نام درماتیت سبورئیک شده باشید.

دلایل متعددی وجود دارد که به عنوان عوامل موثر در چرب شدن مو و پوست سر شناخته می شوند. در حالی که هیچ درمانی برای موهای چرب وجود ندارد ، شما می توانید با استفاده از محصولات مناسب مراقبت از مو و شستشوی مکرر آنها را به راحتی کنترل کنید. یافتن شامپوی مناسب می تواند در درمان چربی پوست و موی سر موثر باشد. همه سبوم انباشته شده در غده ها، روی پوست و روی ساقه مو می نشیند.

و این استرس باعث اصلی چرب شدن پوست سر و صورت می شود. اسیدهای چرب ضروری یکی از اجزای اصلی یک سبک زندگی متعادل و سالم است. با این حرکت هوازی، ماهیچه های شکمی، سرینی و ران ها را به شدت درگیر می کنید و چون تمام ماهیچه های بزرگ همزمان حرکت را انجام می دهند، در نتیجه چربی سوزی نیز بسیار بالا است. اگر نگوییم مهمترین، یکی از دغدغههای اصلی افراد چربی سوزی شکم است. بافت همبند یا پیوندی، بافت پوششی، بافت ماهیچه ای یا عضلانی و بافت عصبی چهار نوع بافت اصلی بدن انسان می باشند. اما پیش از آن، باید نوع و جنس مو و علت اصلی ایجاد این مشکل را به خوبی شناسایی و سپس اقدام به رفع آن کرد.

اولا چربی طبیعی پوست سر (سبوم) چیز خوبی است. پوست بعضی از افراد به طور طبیعی سبوم بیشتری نسبت به ایجاد می کنند که باعث می شود موها سریعتر چرب شوند. چربی بیش از اندازه پوست سر ممکن است طبیعی یا گاها ناشی از ضایعات پوستی باشد. این آزمایش کلسترول تام (هر دو LDL و HDL) و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند . از این رو توصیه می شود، بعد از هر فعالیت تعریق آور موهای خود را مورد شستشو قرار دهید. برای کاهش کلسترول بالا، حتما لازم نیست به رژیم غذایی گیاهخواران رو بیاورید. لازم به ذکر است که در حین استفاده از این شامپوها حتماً به مدت زمان ماندگاری شامپو روی پوست سر و روش درست استفاده از آن که پشت جعبه شامپو ذکر شده است توجه کنید.

اگر از یک شامپو به مدت چندین هفته استفاده کردید و متوجه شُدید که در درمان چربی سر تاثیری نداشته است، از شامپوی دیگری استفاده کنید. کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به گونه چشمگیری در درمان کبد چرب مفید باشد. نوعی از تمرینات HIIT که بر اساس تحقیقات پروفسور ایزومی تاباتا در ۱۹۹۶ برای ورزش کارهای اسکیتر المپیک طراحی شده بود. علاوه بر استفاده از شامپو ، خنثی سازی اسیدیته (مقدار pH) پوست سر نیز با استفاده از نرم کننده پوست مهم است.

در نهایت هم اگر پس از استفاده از چندین شامپو متوجه شدید که روال درمان آنگونه که باید، پیش نمیرود حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. اختلال چربی خون بالا نیز جز بیماری های شایع می باشد و بنابراین بسته به نظر پزشک متخصص داخلی یا متخصص قلب و عروق، باید غربالگری انجام شود. چون این قسمت از گوسفند دیر هضم بوده، باعث می شود خون تقریبا لزج شود و باعث چربی در بدن گردد. اگر هر روز موهایتان را می شوید ، باید از یک شامپوی ملایم استفاده کنید ، زیرا در غیر این صورت ممکن است مقدار زیادی سبوم را بشویید و پوست سر با تولید حتی بیشتر سبوم به عنوان محافظ (دور باطل) واکنش نشان می دهد.

اما مقدار بیش از اندازه هر چیزی حتی چیز های خوب، بد است و البته مهم است این نکته را به خاطر داشته باشید؛ مقدار چربی که پوست تان تولید می کند در طول زمان تغییر کرده و عموما با افزایش سن کاهش خواهد یافت. چرا حتی چربی های خوب بدنام شدند؟ یک شامپوی خوب بدون پاک کردن اسیدهای چرب ضروری باید پوست سر را تمیز و آرام کند. برای گذاشتن این ماسک کل صورت را با آن خوب بپوشانید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید. پس از این مدت رنگ ورق ها می پزد و آماده بهره برداری و مونتاژ می گردد.

در 3 الی 4 روز اول پـس از تزریـق صـورت، از خـم کردن سر به مدت طولانی جهت انجام کارهای روزمـره خـودداری کنید. با این حساب همانگونه که در بالا هم ذکر شد، بنا به شرایط پوستی افراد، درمانهای مختلفی را جهت برطرفکردن خشکی و یا چربی بیشازحد مو باید به کار بست. دلایل خشکی بیشازحد پوست و ابتلا به درماتیت سبورئیک چیست؟ البته چربی بیشازحد مو در اثر خشکی کاذب پوست سر ممکن است به اگزما منجر شود. شیوه بستن مو ها در چرب شدن آن نقش دارد. ۵۵درصد این رقم به گوشت دام سنگین (گاو و گوساله) و ۴۵درصد به گوشت دام سبک گوسفند نر و ماده اختصاص دارد.

در سال 1992 MENSINK به اتفاق محقق دیگری در جایگزینی 5/7% انرژی اسیدالائیدیک بجای اسیدلینولئیک (11) به نتایج مشابه نتایج قبلی دست یافتند و آن اینکه با افزایش میزان مصرف اسیدالائیدیک در جايگزينی با اسيد اولئيک يا اسيدلينولئيک بطور خطی LDL افزایش و HDL کاهش می یابد . کراتین عملکردی هم چون یک نسخه پشتیبان (backup) دارد و با اهدای مولکول های فسفات اقدام به احیاء ATP در داخل سلول ها می کند و با در نظر داشتن این عملکرد کراتین، کمک به حفظ ذخایر فسفاژن در دوران رژیم گیری امری معقول جلوه می کند.

هنگامی که شما غذا می خورید، بدن شما کالری های اضافی را به تری گلیسیرید ها تبدیل می کند که در سلولهای چربی ذخیره می شوند و بعدها برای تولید انرژی آزاد می شوند. وقتی سطح آندروژن ها (هورمون ها) افزایش می یابد ، این عدم تعادل هورمونی بدن شما را کمی تحت فشار قرار می دهد و باعث می شود غدد موجود در پوست سر شما چربی بیشتری تولید کنند. رژیم غذایی نیز می تواند موثر باشد، رژیم های غذایی حاوی رژیم های تصفیه شده کربوهیدرات ها و چربی های اشباع می توانند تولید چربی پوست را افزایش دهند.

انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که 8 – 10 درصد کالری روزانه باید از چربی های اشباع نشده چند گانه باشد, و شواهدی وجود دارد که خوردن چربی اشباع نشده چند گانه – به جای چربی اشباع شده – می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. کاهش میزان چربی اشباع شده در رژیم غذایی می تونه به شما کمک کنه عمر طولانی تری داشته باشین. با بالا رفتن سن، بیشتر افراد متوجه تجمع چربی در ناحیه شکم خود میشوند و به اصطلاح شکم میآورند.

دیدگاهتان را بنویسید