عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید – کجارو

مساحت پارک جنگلی النگدره درحدود 185 کیلومتر است که در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهارخوران واقع شده. مخروبه های بامتداد دریای پنجشیرواقع بوده و توسط باستان شناس فرانسوی درحدود 37/1936 حفرشده اند. مجسمه های بودا را نمیتوان به زمان نقاشی ها و رنگ آمیزیها مرتبط ساخت. نگهبانان معمولاً در جنگل به گشتزنی میپردازند تا فعالیتهای مخرب و غیرقانونی را زیر نظر داشته باشند. تهیه کنندگان این گزارش هشدار دادهاند که کشف گونههای جدید حیوانات و گیاهان در مناطقی صورت گرفته که به دلیل فعالیتهای انسانی در معرض خطر قرار دارند.

نخستین درخواست برای ثبتنام جنگل های هیرکانی در فهرست یونسکو توسط کشور آذربایجان صورت گرفت؛ اما بهدلیل قرار گرفتن بخش زیادی از این جنگلها در خاک ایران، با این درخواست موافقت نشد و پس از آن با پیگیری مجدد از طرف ایران، نام جنگل های هیرکانی بهعنوان اثر مشترک کشورهای ایران و آذربایجان، در فهرست یونسکو به ثبت رسید. اما فرانسه را البته محکوم خود میکردند، و اسباب حمل اثقال خویش یا انبر برهم زدن آتش بخاریهای خود میساختند. اما با درنظرداشت خصلت ساحه و موقعیت آن در بین آسیای میانه، ایران وهند، زیاد شگفت انگیزنیست.

در حال حاضر جنگل های زاگرسی با مشکل زوال و نابودی تدریجی مواجهه شده اند که بنا بر آمار سازمان جنگل ها حداقل 1100000 هکتار را تحت تاثیر قرار داده است. گنبدی که ناظرمخروبه های جدید کندهارکهنه در اراکوزیای قدیم است هنوز پس از 650 م مورد بهره برداری میباشد. با قرارگیری در فصل تابستان و گرمای زیاد هوا وقت آن میرسد که مناطق خوش آب و هوا و خنک را بررسی کرده و به سراغ مناطق سرسبز و بکر برویم تا از هوای دلچسب و البته منظره زیبایشان بهره بریم، بههمیندلیل هم در این مطلب تصمیم داریم به یکی از زیباترین نقاط ایران سر بزنیم و آن را بیشتر بشناسیم: جنگل ابر شاهرود.

بهره برداری اصلی از این مرحله شروع می شود . پس از شکست شاه پارتیان، اردشیر یک سلسله عملیات نظامی بمقابل رومیها درغرب وکوشانها ودیگران درشرق شروع میکند. مطابق مورخ عربی، الطبری (839- 923 م)، اردشیر قسمت بزرگ ایران شرقی را بشمول ساکاستان (سیستان) و بکتریا تسخیرمیکند. گزارش الطبری توسط معلومات معاصران نزدیکش تقویه میشود. گفته میشود که این پرنده از نسل دایناسورهای مشتق شدهاند و بسیار به آنها شبیه هستند.

منشا و مرکز سیاسی آنها در فارس قدیم، نزدیک به سرزمین اصلی هخامنشیان قرارداشت. مکان مقدس بودیستی در فندقستان نزدیک بامیان بعین ترتیب میتواند مربوط اواخر سدۀ هفتم یا اوایل سدۀ هشتم باشد، طوریکه توسط تعداد زیاد سکه های عربی- ساسانی نشان داده میشود که درآنجا یافت شده اند. در اوایل سدۀ هفتم وقتی اسلام به فلات معرفی میشود، دراینجا تعداد زیاد پیروان کیش های دیگر بشمول جودیزم، هندوایزم، مانیکائیزم و عیسویت (نیستوریان) وجود دارند.

در دوران ساسانیان، متنهای مقدس زرتشتی و پیروان او جمع آوری و تدوین می شود. این عبارت از نگاراهارای نویسندگان هندی و چینی است که یک محل مقدس برای بودیستها بوده و تعداد زیاد زایرین را بخود جلب میکند. چالشي كه با آن روبهرو هستيم اين است كه بدانيم چطور از جنگل استفاده كنيم، چطور از محيط زيست حفاظت كنيم و همزمان زندهگي مردم را بهبود بخشيم. دراوایل هنرمندان گندهارا برای محصولات خویش ازسنگ و بخصوص شیست آبی و فیلایت سبز منطقه استفاده میکردند. در افسانه های بعدی ایرانیان این نام بصورت عادی برای تشریح مردمان غیرایرانی بکارمیرفت که درشمال ایران زندگی میکردند.

حتی اگرصحیح هم باشد، بدین معنی نیست که ساسانیان بطورفعال تمام سرزمین های کوشان را کنترول میکردند. بهار و تابستان هم که بهترین فصلها برای جنگلگردی هستند. منار چکری بارتفاع ستون 19 متر و تاجگذاری شده توسط یک مایه اصلی نیلوفر و اصلا شاید هم سمبول بودیستی چرخ (سانسکریت – چاکره) فوق العاده دلچسپ وتماشائی است، که حدود 15 کیلومتردرجنوبشرق کابل و در بالای یک کوتل ناظربر وادی کابل ایستاده است. آنچه بطور یقین میدانیم وقتی است که زایر چینائی، سوانژنگ این وادی را درحوالی 632 م می بیند، هردو مجسمه درآنجا بوده اند.

آنها با انجام چنین عملی نمونه شاه داریوش را تعقیب میکنند، کسیکه درمتن بیستون خویش بطور مکرر نام اهورا مزدا را بحیث خدای تمام ایرانیان احضار میکند. چیزبسیار بی همتا، باوجودیکه حالت موجود آنها نامعلوم است، دومجسمۀ عظیم بودا است. علاوه بر این تنوع درختها میتوانید بر روی زمین حدود هزار و چهارصد گونه مختلف قارچ را نیز پیدا کنید که طی نمونهبرداریها و تحقیقات تا امروز 250 گونه آنها شناسایی شدهاند. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره، ازجنوب به جنگل های سرفراز شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگل های سر سبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است.

با وجودیکه درجریان تمام این سال ها ساسانیان کوتلهای هندوکش وسرزمین های شمال و جنوب آنرا در اختیاردارند، بازهم بطوردوامدار درمعرض امواج پیاپی گروههای مهاجر آسیای میانه قراردارند. بودیزم و هنرگندهارا بازهم تکامل نموده و بیشتر از مدت طولانی سلطنت پشتیبان خویش (شاهان کوشان) دوام میکند که در سده سوم م بپایان میرسد. برای چهارصد سال بعدی تا ظهور اسلام در نیمۀ سده هفتم، ساسانیان قدرت غالب درفلات ایران میباشد. دودمان تانگ فقط میتواند بکمک اویغورها (ترکی) نجات داده شود که درنیمه سده هشتم یک امپراطوری بامتداد مرزهای شمالی چین ایجاد نمود اند.

این نشان میدهد که عمل دفن در یک زمان ثابت در طول سال رخ میداده است. این دریاچه در جنوب آمل و قله های دماوند قرار دارد و به لطف ارتفاع 3880 متری از سطح دریا، گردشگران همواره شاهد آب و هوایی بسیار خنک و دلنشین طی روزهای گرم سال هستند هرچند با فرا رسیدن فصل سرما، شاهد سفیدپوش شدن منطقه خواهیم بود. آمل در میان قدیمی ترین شهرهای استان مازندران قرار دارد که قدمتش به بیش از 3هزار سال پیش برمیگردد. پارک میرزا کوچک خان جنگلی با وسعت ۴۴۰ هکتار در کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران واقع شده است.

میرزا کوچک خان با تنی چند از افراد وابسته به اتحاد اسلام در تهران تماس گرفت و قرار شد کانون ثابتی برای مبارزه با متجاوزان به وجود آید. چند تنی که رفتند، با آنکه بازرگان قند نمیبودند و این را در پاسخ علاءالدوله باز نمودند، علاءالدوله گوش نداد و دستور داد چند تن را بفلک بستند و چوب بپاهای آنان زدند. حجت الاسلام آل هاشم در تماس تلفنی با وزیر دفاع و رییس سازمان مدیریت بحران کشور، نگرانی مردم آذربایجان شرقی و خودش را از وقوع حادثه آتش سوزی در جنگل های ارسباران اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید