عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید – کجارو

آب چشمه دیمه بهخاطر اینکه از دل زمین بیرون می­آید، انقدر شفاف است که میشود به راحتی کف چشمه را دید. کلرید بیکربنات آغشته به کلسیک، دارای گاز و فاقد آهن. یعنی حدودا دو ساعت و چهل و پنج دقیقه از اصفهان زمان میبرد تا به مقصد برسید. رشته کوه شاهانکوه از درّۀ وَهرگان در ۴۰ کیلومتری شمال غربی فریدونشهر شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا درّۀ آب میدانک در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فریدونشهر به طول بیش از 40 کیلومتر و عرض متوسط آن ۱۰ کیلومتر میباشد. در نظر داشته باشید برای وارد شدن به محوطه چشمه، هر خودرو باید مبلغ 15000 تومان پرداخت کند.

این را هم در نظر بگیرید که نمیشود در این چشمه زیبا شنا کرد. با اين وجود ، «چشمه» در فرهنگ و تاريخ و جغرافياي ايران اهميت فراواني دارد، چشمه به عنوان يک منبع آب براي روستا و حتي شهر و نيز به عنوان يک منبع شفادهنده در فرهنگ کشور ما جايگاه خاصي دارد و شناخت اين منبع ثروتي از نظر کشاورزي، توريستي، درماني و آشاميدني مي تواند در برنامه ريزي توسعه و اشتغال داراي اهميت زياد باشد. بدين ترتيب، خاش رو به توسعه و آباداني گذاشت و از شكل يك روستا خارج شد و آرام آرام سيماي شهري به خود گرفت.

اما کشیش که به معجزه و شهود اعتقادی نداشته میگوید که این خانم باید هویت خود را آشکار کند. در قبرستان چند سنگ بزرگ با طول 2 متر هست که به صورت عمودی در زمین قرار گرفتهاند. آیا همه ی زمین لرزه ها باعث خرابی در سطح زمین می شوند؟ شهرکرد، مرکز این استان یکی از شهرهای مرکزی ایران است که با ۲۰۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین مرکز استان کشور ایران است به همین دلیل به «بام ایران» معروف است. یکی از مشهور ترین چشمه های آب گرم ایران در شهر سرعین استان اردبیل واقع شده و به سبب وجود این نعمت، سرعین از شهرهای توریستی ایران محسوب میشود.

پس در زمستان حسابی سرد میشود. اینجا جاذبههای طبیعی زیادی دارد پس یکی از مهمترین مکان های طبیعتگردی به حساب میآید. رودخانه کارده با جریان دائمی و مناظر بسیار زیبای چشمنواز کوهستانی، یکی از زیباترین تفرجگاهها به شمار میآید. مردم مهربان این روستا با گویش لری بختیاری صحبت میکنند. فرماندار اردل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه چشمه سرداب رستم آباد یکی ازجاذبه های مهم گردشگری شهرستان اردل است، اظهار داشت: این چشمه یکی از پر آب ترین چشمه های زاگرس به شمار می رود که در شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

از آن سال به عنوان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی مستقل شد. همچنين وجود پرونده ثبت جهاني بازار تاريخي تبريز به عنوان بزرگترين سازه به هم پيوسته مسقف جهان در نوبت بررسي و ثبت در فهرست سازمان يونسكو، امكاني براي معرفي گسترده و شايسته و تلاش براي حفظ اين ابنيه را به عنوان گوشه­هايي از حافظه تاريخي تمام ابناي بشر بيش از پيش محقق مي­كند. چشمه در آبان سال 1388 در فهرست میراث طبیعی ایران به عنوان هشتاد و چهارمین اثر ثبت شده. آب چشمه به دلیل وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم، بسیار غنی است و خاصیت درمانیاش را هم میدانیم.

میگویند آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و از آن آب معدنی تهیه میکنند که خاصیت درمانی مثل جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه دارد. منطقه ییلاقی جابان علاوه بر جاذبههای طبیعی، دوری از آلودگی و شلوغی، امکانات رفاهی دیگری مثل اقامت در ویلاها و سوئیتهایی در دل طبیعت دارد. مثل کوه دینه کیکاووس و دیواره سدگزی. محلیها اعتقاد دارند دیواره سدگزی از دوران ایران باستان باقی مانده، اما اطلاعات دقیقی درباره آن و درباره کوه دینه کیکاووس وجود ندارد. اما اگر هم در زمستان به کوهرنگ سفر کنید، می­توانید در هتل کوهرنگ بمانید و از پیست اسکی آن استفاده کنید.

ذوالقرنین به دومة الجندل بازگشت که خانه او آنجا بود. به گزارش برنا، سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه مراسم رونمایی از تاریخ شفاهی ورزش ایران در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که امروز اتفاق افتاد، حاصل تلاش چندین سالهای بود که همکارانم در کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و وزارت ورزش آغاز کردند. منطقه کردان با دارا بودن کوههای مناسب که از شرق به طالقان و از غرب به شمال کرج متصل هستند منطقهای مناسب جهت انجام ورزش کوهنوردی است و تیمی به نام گروه کوهنوردی سنگ سو سرامد ورزش کوهنوردی این منطقه است.

زمانی که گره زده میشود سبزه را به داخل آب می اندازند . کشاورزهای روستای دیمه محصولات مختلفی میکارند، اما آلو معروفترین میوهای است که اینجا کشت میشود. اما سفر به کوهرنگ در تابستان کیف دیگری دارد. فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل بیش از 40 كیلومتر نیست اما از پیچ و خم های حیران به سمت اردبیل بالا می رویم، خنكی هوا جان تازه ای می دهد.

از تهران به ساری و سپس کیاسر رفته و از آنجا مانند مسیر قبلی به سه راه تلمادره و روستای اروست میروید. در ادامه ی مسیر اصلی به ترتیب به چشمه هفت اغنی و سپس به هفت چشمه می رسید. حق المارّه: حقى است كه به موجب آن، رهگذر هنگام عبور از كنار باغ بتواند مجاناً و بدون کسب اجازه از ميوه از آن بخورد به شرطي که يقين به عدم رضايت مالک نداشته باشد و آسيبي به اصل درخت وارد نکند. چون از تاریکی بیرون شدند، دیدند که آن زبرجد است. مربوط میشود. مرکبخوانی را بنابر تعاریفی میتوان ورود به آوازها و دستگاههای موسیقی ایرانی از دستگاه پایه نامید که پس از اجرا در دستگاه یا آواز و مقام جدید، دوباره به شاهد دستگاه اصلی فرود میآید؛ مانند آنچه که در دستگاه ماهور در گوشهی «دلکش» اتفاق میافتد.

هرگاه حضرت از این مطلب سخنی به میان میآورد، میفرمود: خداوند برادرم ذوالقرنین را رحمت کند که در سیر و سلوک خود و طلب آنچه مطالبه نمود، خطا کار نبود و به درجه زهد و تقوی رسید. روستای اروست یکی از همین مناطق است که در شهر ساری قرار گرفته و فاصله کمی با باداب سورت دارد. آب این چشمه برای مردم اهمیت زیادی دارد و علاوه بر جایگاه آیینی در معیشت آنها نقش بارزی دارد. اگر وی به هنگام رفتن (قبل از رفتن به ظلمات) به وادی زبرجد میرسید، هیچچیز در آنجا باقی نمیگذاشت و همه را برای مردم جمع میکرد، زیرا به دنیا راغب بود.

برای طی کردن طول دره آکواریوم بايد از ۱۰ صخره و پنج آبشار لغزنده، صخرهنوردی کرده و در انتها برخلاف جهت خروشان آب در حوضچهها شنا کنید.با یک ساعت پیادهروی در کف دره آکواریوم، به یک نیزار بزرگ با نیهایی با ارتفاع سه متر و بیشتر میرسید. جذابترین بخش این صعود دیدن چادرهای عشایر و دامهای آنها در طول مسیر به خصوص در “تخت نادر” است. در هر فصلی میشود به چشمه دیمه رفت و جذابیتها و تفریحهایش در هر فصل فرق میکند.

حدود ده درصد کل آب رودخانه های کشور توسط چشمه های زردکوه تامین میشود. چشمه دیمه یکی از چشمههای زردکوه به حساب میآید که زمانی سرشاخه اصلی زایندهرود بوده. با توجه به طولانی بودن محور اصلی، دید اصلی به سوی كوشك بسیار ساده و یكباره بوده درختان دو سوی این محور برمعماری فضای باغ تأكید می كنند كه این تاكید با وجود محور آب دو چندان نیز می گردد. در چشمه میشود با هر جایی حرف زد و از اینترنت استفاده کرد. هم میشود از دیدن این چشمه رویایی در روز لذت برد و هم شب در آنجا اقامت داشت.

برای دیدن چشمه دیمه باید به استان چهارمحال و بختیاری بروید. بقعه شیخ جبرائیل در روستای کلخوران، مجموعا بازار تاریخی و مسجد جمعه در اردبیل، مقبره شیخ حیدر و قلاع قهقهه، دیو و کهنه در مشگین شهر، قیز قلعه سی و شاه تپه در گرمی، هفت تپه در خلخال، ویرانه «آتشکده» ساسانیان در روستای آتشگاه، امام زاده صالح، قیز امام زاده سی، برج شاطرکندی در روستای صومعه در اردبیل و مقبره شیخ بدرالدین و آتشکده ساق دره در نمین از دیگر آثار باستانی این استان به شمار می روند. در اطراف روستا یک سری آثار باستانی هم هست که کمتر کسی آنها را میشناسد.

سنگها شبیه به قبرهای باستانی آدمهای قدیمی هستند. بهتر است برای سفر به این منطقه از تور یک روزه و یا تورهای طبیعت گردی استفاده کنید. آب گوارای این چشمه هم برای مصرف داخلی و هم صادرات استفاده میشود. فاصله شهرکرد تا چشمه دیمه 83 کیلومتر است که میشود در یک ساعت و نیم این مسافت را طی کرد. از روستای دیمه تا چلگرد حدودا 10 کیلومتر راه است. البته اگر دنبال یک جای تمیز و خوب برای ماندن هستید، بهتر است به چلگرد بروید و آنجا سوئیت کرایه کنید. بسیار کله رفت به سودای این کلاه . در بخش میمند ۶۰ کارگاه سنتی گلاب گیری وجود دارد که از این تعداد۴۰ کارگاه فعال بوده و شش واحد صنعتی نیز در این رابطه فعالیت می کنند و هر تن گل محمدی در سال در کارگاه های سنتی ۱۲۵ تا ۱۵۰ گرم اسانس گل محمدی بدست می دهد در صورتیکه در کارگاه های صنعتی از هر هکتار ۲۵۰ گرم اسانس عطر گل محمدی تولید می شود که البته اسانس گل محمدی دیمی بیشتر از آبی است.

این چشمه زلال در فاصله 10 کیلومتری شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد. چشمه لال در 40 کیلومتری شرق شهرستان مینودشت و20 کیلومتری شهر گالیکش و در حاشیه جاده بین المللی گالیکش – مشهد در نزدیکی روستای بش اویلی قرار دارد. راه دیگر ماندن در نزدیکی چشمه اجاره کردن خانههای بومگردی محلیهای آن منطقه است که صفای خودش را دارد. برخی از آن گرفتند و برخی دیگر نه. مجتمع تفریحی شورابیل یکی دیگر از جاذبه های اردبیل است که در جنوب غرب شهر اردبیل واقع است. اگر از جاده فیروزکوه سفر می کنید پس از گذر از شهر های پل سفید، زیرآب و شیرگاه در مسیر جاده سد البرز قرار خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید