علوم تجربی : درس 12 جنگل برای کیست ؟

در این دره سرسبز و خوشآبوهوا، پارک جنگلی مکیدی واقع شده است و این منطقه یکی از بهترین گزینههای گردشگری در استان آذربایجان شرقی محسوب میشود. مصاحبه با ساکنان حوزه و کارکنان سازمان جنگلها نشان از این دارد که گونههای اصلی پستاندار موجود در منطقه عبارتند از: گراز وحشی، شغال، گرگ، گربه جنگلی، پلنگ (در معرض خطر)، خرس قهوهای، شنگ (در مرز تهدید)، شوکا، مرال و تشی.22 گونه پرنده در طول بررسیهای منطقهای دیده شدهاند که شامل شش گونه تحت حفاظت در سراسر کشور میباشند: سارگپه معمولی، قرقی، مرغ حق، قرقاول و بلبل.

شما در این منطقه میتوانید درختان برگ بلند مانند چاتانا، آردوج، چتنه (نام علمی: Juniperus foetidissima) و گونههای در حال انقراض مانند سُرخدار، زرنب (نام علمی: Taxus baccata) را مشاهده کنید. این شبکه توجیه نوشتن این کتاب در باره تاریخ افغانها بحیث یک گروه واحد متمایز ازمردمان همسایه ایشان است، با وجودیکه نام “افغان” درواقعیت صرف بیکی از اقوامی قابل اطلاق است که در این کشورزندگی میکند، یعنی فقط پشتون ها که در طول چند سده قوم حاکم افغانستان را تشکیل داده وعمدتا درجنوب و شرق کشور و پاکستان زندگی میکنند. این نیزبدین معنی است که بخاطر شناخت اقوام افغانستان و تاریخ آن ضروراست معلوماتی درباره محیط فزیکی بدست آوریم که چطور افغان ها بحالت موجود رسیده اند.

برای شناخت هندو- ایرانیها قبل ازاینکه به افغانستان برسند، لازم است ببینیم آیا میتوان آنها را درآسیای میانه رد یابی کرد. آنها بطور قصدی ملکیتهای برتانوی درنیم قاره هند را ازفتوحات روسها درآسیای میانه جدا میکنند. درجاهای دیگر، خط مرزی تعین شده در جنوبغرب در 1872 و باز در1904، جدا کنندۀ زمینهای حاصل خیز (سیستان) بین افغانستان و ایران است. تقریبا تمام مرزهای افغانستان امروزی بطوررسمی دراواخرسده نزدهم تعین شده است.

قسمت زیاد مرزها ازطریق مظاهرجغرافیائی یا رسومات تاریخی قبولشده تعین نشده است. جالب است بدانید واحهها در ایران نیز هستند و شما برای دیدنشان کافیست اواخر زمستان و یا اوایل بهار به مناطق کویری ایران مثل طبس یا یزد سری بزنید و البته از تور لیدرهای کویر بلد کمک بگیرید. غار دنگزلو که به غار سمیرم یعنی همان شهری که در آن واقع است نیز معروف است یکی دیگر از بهترین مقاصد ماه عسل در ایران برای زوجهایی است که میخواهند علاوه بر گشت و گذار در مکانهای تاریخی، کمی هم ماجراجویی کنند و از طبیعت نیز لذت ببرند. بهترین زمان سفر به جنگل های ارسباران چه زمانی است؟

ابن سیرین: تعبیر بیشه درختان (جنگل)، زنی بیاباننشین است. با وجود اینهمه تحولات، گفته میشود که نفوس افغانستان بازهم افزایش یافته ودرنیمۀ 2000 حدود 26 ملیون تخمین شده است. در1978، حدود 15 ملیون تخمین شده است. در میان، یکی از موضوعات اصلی در این گفتگوها بحث «قانون اساسی» خواهد بود که بارها توسط طالبان رد شده است. این کشور وصل کننده صحرا ها و دشتهای آسیای میانه با قلمروهای وسیع شرق میانه و ایران، وجلگه های سرسبز و سوزان نیم قاره هند میباشد. باینترتیب هندوکش تاثیردایمی بالای زندگی مردمانی دارد که بامتداد کناره ها وجلگه های اطراف آن زندگی می کنند.

بیش از 3 میلیون گونه در جنگل های بارانی زندگی می کنند و بیش از 2500 گونه درختی (یا یک سوم درختان استوایی موجود در زمین) به ایجاد و حفظ این اکوسیستم پویا کمک می کنند. البته از سال 1947 میزان این جنگل های بارانی به نصف رسیده است. مجموعه غزلیات او سال گذشته در یک کتاب با عنوان «برای نگاهت» منتشر شد. هندوکش یک شاخۀ هیمالیا است. داده های ماهواره ای از سازمان ملی تحقیقات فضایی برزیل نشان می دهد جنگل زدایی جنگل های بارانی آمازون در ماه ژوئیه 2019 در مقایسه با همان ماه در سال 2018 نزدیک به 278 درصد افزایش یافته و 2253 کیلومتر مربع از پوشش گیاهی این جنگل ها در این زمان از بین رفته است.

ایده ای که با شکست های پی هم سرانجام در فوریه سال ۲۰۲۰ منجر به امضای توافقنامه صلحی بین طالبان و ایالات متحده شد. همچنین امضای توافق نامه مسیر هرچند دشوار گفت گوهای بین الافغانی را باز کرد. گفت وگوهایی که چالش های فراوان و عمیقی را در مسیر دو طرف خلق خواهد کرد. گفت میخواهی از اسرار پایتخت بشنوی؟ عبدالعلی جلیلیان در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه اسناد فراخوان مزایده یازده پارک جنگلی در استان کرمانشاه تهیه شده، گفت: این اسناد هم اکنون در سامانه تدارکات دولت بارگزاری شده و قابل دریافت است. حق انحصاری اتوبوسرانی عمومی شهربه میزان ۲۰ درصد کل سرمایه شرکت سهم پرداختی دولت بوده وبقیه سی ویک درصد سهام سرمایه تعهدی دولت محسوب میشود ومجموع ۵۱ درصد سهام دولت به محض تشکیل انجمن قانونی شهر به شهرداری انتقال مییابد.

ارقام سی آی ای برای سال 2000 تعداد مهاجرین باقیمانده را حدود 1200000 درپاکستان و حدود 1400000 در ایران تخمین میکند. بعضی اوقات، طورمثال بهنگام نوشتن این کتاب، چندین سال باران نباریده که باعث مصیبت های فراوان و صدمات بزرگی گردیده است. هزاران سال قبل ایرانیان باستان این سلسله را بنام یوپاری ساینا یا (کوه) اپارسین، (کوههای) بلند تر از شاهین، یا بعباره دیگر “کوه های که بلند تر از پرواز هر پرنده است” نامیده اند. شاخه عمده هلمند دریای ارغنداب است که ازنزدیکی سلسله کوه بابا سرچشمه گرفته و بطرف شرق هلمند جریان نموده و پس ازعبورازشهرکندهار(درجنوب کشور) درساحه باستانی (قلعه) بست با دریای هلمند یکجا میشود.

به گزارش ایسنا و به نقل از بی بی سی،براساس گزارشی که صندوق حمایت از طبیعت و موسسه مامیروا برای توسعه پایدار منابع طبیعی در این مورد منتشر کردهاند این به معنای آن است که هر دو روز یک گونه جدید کشف شده است. جنگل تصادفی می­تواند هر دو وظایف رگرسیون و طبقه­بندی را انجام دهد. و همچنین برخی از گونه های جانوری و گیاهی بسیار کمیاب در جهان در این جنگل ها دیده می شوند.علاوه بر مواردی که در تخریب زیست بوم ها (بیوم ها )به آن اشاره شد،عوامل دیگری چون احداث یک بزرگراه سراسری ،پرورش گاو،قطع درختان برای بهره برداری از منابع معدنی چون بوکسیت و منگنز و سنگ آهن و سایر معادن و دادن زمین جنگلی به افراد فقیر و بدون مسکن از عوامل تخریب این جنگل هل بوده است.

تخریب آمازون به بهانه توسعه اقتصادی تاكنون گونههای كشف شده و ناشده بسیاری را به انقراض كشانده و در آینده نزدیك مشكلات بالقوه دیگری را در پی خواهد داشت كه سخت نگرانكنندهاند. شور و هیاهوی شکفتی پدیدار گردید، و کوتاه سخن آنکه دوساعت نکشید که همهٔ آن بنیاد را برانداختند و جز آجر و تیر و افزارهای پراکنده و در هم، نشانی از آن باز نگزاردند. ارسباران بجز آنکه یک اثر بی نظیر طبیعی ایست یکی از آثار تاریخی پر بها ایران نیز محسوب می شود. تمام اینها آثار و اولادۀ خود را جا گذاشته و باینترتیب موزائیک گروه های تباری را ایجاد نموده است که مشخصۀ اقوام فعلی این کشورمیباشد.

ارباب ـ بلی چشم بهر حال چون آقای رئیس اظهار فرمودند که وقت قریب به اتمام است بنده بقیه عرایضی که دارم موکول بوقت دیگری میکنم و در عین حال که روح و فکر جناب آقای دکتر بقائی را بلندتر از اینها میدانم ومطمئن هستم که شاید نوشتن این مطالب ناشی از تلقین بعضی از عناصر است که نفع خودشان را میبیننداین بود که خواستم در این جا متذکر شده باشم که ما مقصودی نداریم جز عمران و آبادی بلوچستان و تمام نقاط کشور ایران و بهر کیفیتی که بهتر اداره بشود ما خواهان آن هستیم و چنانچه در وضع مامورین بلوچستان و ترتیبی که مقرر است و وارد عمل هستند دولت دست بزند وبا تغییری بدهد یا فلان فرمانداری یا به بخشداری و یا فرماندار کل را به فرمانداری تنزل بدهد بنده این اقدام را یک اقدام تخریبی میدانم و ناشی از سیاستی میدانم که نمیخواهد بلوچستان آباد و عمران بشود.

به همین جهت او خواستار تدوین قانون اساسی جدید شد و معتقد بود تا زمانی که مردم با این اصول اداره شوند رسیدن به صلح در کشور محقق نخواهد شد. از زمان آغاز مذاکرات صلح، استانکزی سخنگوی سابق این گروه، از قانون اساسی کشور به عنوان مانع جدی روند صلح یاد کرد. این زندگی دریک محیط سخت ناگوار وغالبا ظالمانه با زمستان های سرد و تابستانهای داغ میباشد. سایمان sayman : ترکی-کردی سایمان در کردی به معنی مانند سایه ودر ترکی به معنی خوان بزرگ،محاسب میباشد.

کوه بابا و شاخه های آن منبع اکثر دریاهای عمدۀ افغانستان میباشد. این کوه ها بالای اقلیم، کیفیت خاک، موجودیت آب و مسیرهای آن تاثیرزیاد دارد. شاید نام قدیمی از پارا- یوپایریساینای مشتق شده باشد، بمعنی”سرزمینی ماورای یوپاریساینای” بوده و نشانۀ نام داده شده توسط مردمی است که درجانب شمال این کوهها زندگی میکردند. آناکوندای سبز نام سنگین ترین و بزرگترین گونه مار بوده و دومین مار دراز بعد از پیتون به شمار می رود، در ادامه تعدادی از عکس های این حیوان عظیم الجثه را می بینید. صدها هزاردراثرجنگها کشته میشود که همچنان پس از خروج شورویها در15 فبروری 1989 ادامه مییابد.

این نامگذاری یاد آور نام ایرانیان باستان بوده و در اسناد خویش بطور نا آگاهانه این نقطه را افاده میکند که “پرندگان زیادی در پروازخویش به قلۀ آن نمی رسند، مگراینکه پیاده بآنجا برآمده و بعدا به پروازخویش بطرف پائین ادامه دهند”. این نام بمفهوم وسیع آن دربرگیرنده بخش صعب العبورمرکز و شمالشرق افغانستان را احتوا میکند. کوههای هندوکش دربرگیرنده قسمت اعظم مناطق شمالشرقی ومرکزی کشوراست که ازیک گرهگاه (باریکه) شمالشرق (نقطۀ تقاطع مرزهای افغانستان، تاجکستان، چین و پاکستان) بامتداد جنوبغرب امتداد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید