شگفتی های جنگلهای بکر آمازون

به طور کلی باید اشاره کنیم که وسعت پارک جنگلی النگدره استان گلستان، در حدود 185 هکتار می باشد. حدود 70 هزار هکتار از زمینهای آن در یونسکو به عنوان “ذخیرهگاه زیستکره” به ثبت رسیده است. گفت: این عملیات در شهرستان اهر در سطح ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار و در شهرستان هوراند در سطح یک هزار هکتار انجام و لانههای زمستان گذرانی جمعآوری و معدوم گردیده است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجانشرقی با بیان اینکه آفات موجود در جنگلهای ارسباران درحال حاضر در شهرستانهای اهر و هوراند از نوع پروانه دم قهوهای بلوط است، گفت: در شهرستانهای اهر و هوراند با عملیات مکانیکی یعنی جمعآوری لانههای زمستان گذران از آستانه خسارت خارج و تحت کنترل درآمده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجانشرقی در ادامه افزود: با لحاظ چرخه زیستی افت ابریشمباف ناجور، در مرحله اول ضمن تامین پودرB.T موردنیاز و انتخاب پیمانکار عملیات بیولوژیکی به صورت دستی در کانون شیوع آفت ابریشمباف ناجور آغاز و این عملیات هم اکنون در حال انجام میباشد در این مرحله مناطق جنگلی همجوار با باغات و سکونتگاههای انسانی و مزارع در اولویت قرار دارد. عباس میرزا، در زمان سلطنت قاجارها که اهر را به عنوان میدان جنگ برای مقابله با نیروهای روسی انتخاب کرد، مورد حمایت فوق العاده عشایر ارسباران قرار گرفت. وی با بیان اینکه در حالت عادی، آفات به وسیله دشمنان طبیعی خود که در واقع بخشی از زنجیره غذایی هستند کنترل میشوند، افزود: ولی در شرایط طغیانی ضرورت دارد که به روشهای مکانیکی و بیولوژیکی مورد کنترل و مقابله قرار گیرد تا از آستانه خسارتزایی خارج گردد تا در ادامه دشمنان طبیعی بتوانند این آفت را کنترل کنند.

بطور کلی ناحیه جنوبی دریای خزر، مدیترانه و دریای سیاه منطقهای نسبتا مرتفع را در بر میگیرند که از نظر آبوهوایی شرایط مساعدی برای جنگلی شدن دارند و در ارتفاعات خاصی از کوههای آن شاهد رشد درختان هستیم. مسئولان محیطزیست و منابع طبیعی شهرهای استان آذربایجان شرقی نیز در این خصوص و در پاسخ به انتقادات وارد شده، تنها بر قطع درختان قدیمی و پوسیده باغهای شخصی این منطقه تاکید داشتند. گرگان به عنوان مرکز استان گلستان، از آثار تاریخی و طبیعی گوناگون و متنوعی برخوردار است. شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان است که در ۱۸۳ کیلومتری سمنان واقع شده.

اگر از تهران یا شهرهای دیگر قصد سفر به جنگل ارسباران را دارید میتوانید با خرید اینترنتی بلیط هواپیما ارزان به تبریز بروید و سپس از این شهر و از طریق اوتومبیل به کلیبر و از آنجا به این جنگلها بروید. گردشگرانی که قصد سفر به جنگل ارسباران را دارند میتوانند با خرید آنلاین بلیط هواپیما به تبریز سفر کنند و از آنجا به جنگل رسباران بروند. خرید کتاب زبان انگلیسی با تخفیف های همیشگی که روی سایت قرار میگیرد، یکی دیگر از مزایای خرید آنلاین از انتشارات جنگل است. جنگل انبوه موجود در کوه ها باعث سیاه دیده شدن آن شده است.

مسیحیان کاتولیک برای اولین بار این موجود را کشف کرده و دویدن آن در رودخانهها را به راه رفتن حضرت مسیح روی آب نسبت دادند. امکانات موجود در پارک هم شامل سرویس بهداشتی، ساختمان های نگهبانی، پاسگاه نیروی انتظامی، محل برپایی آلاچیق و کمپ، نمازخانه، پارک کودک برق شهری، زمین ورزش و ایستگاه منابع طبیعی است. برای رفتن به این منطقه میتوانید هم از هواپیما استفاده کنید و هم از قطار و خودروی شخصی. همچنین این جنگل پر از گیاهان دارویی است که میتوانید در بهار و تابستان از این منطقه استفاده کنید.

در حاشیه جنوبی این رود مرزی، جنگل ارسباران قرار دارد که به جنگل قره داغ هم معروف است و اگر آن را به سمت جنوب بروید، از جلفا تا حوالی دشت مغان می توان چهره دیگری از جنگل های پاییزی ایران را دید، جنگل های ارسباران که با وارد شدن به هر یک از مسیرهای جنگلی اش، تا ده ها کیلومتر در دل جنگل خواهید بود. جنگل نیز تجدید میگردد تغیر یافته در کمر یند فوقا نی سالانه به طور اوسط به 960 الی ی1100 ملی متر بالغ میگردد درجه حرارت قوس نزولی داشته در منطقه اقلیم نیمه استوایی بین18,40 الی 21,20 درجه سانتی در طبقات فوقانی آن با تنزیل دو درجه بالا تر از در سه طبقه دیگر پایین آورده با تنزیل تقریبآ هر یک 5 درجه سانتی گرید کاهش یافته درسرحدات بالایی جنگل به 1,7 درجه سانتی گرید پایین می آید تغیرات اقلیمی متذکره که ناشی از وضع خاص ایکولوژیکی این ناحیه می باشد .

میزان بارش باران در جنگلهای ارسباران بیش از میانگین بارش سالانه در سایر مناطق شمال غربی ایران است. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور میگوید که براساس ارزیابیها و پیشبینیها، میزان حاصلات پسته در ولایت بادغیس امسال به ۳۶ هزار و ۴۵۶ متریک تُن خواهد رسید. «حسام الدین شمس» استاندار (والی) بادغیس افغانستان جمعه گذشته به رسانههای محلی این کشور گفت، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است، تا افرادی را که به پایگاههای نیروهای دولتی با عنوان میانجیگری و زمینهسازی برای سقوط یا تسلیم مراجعه میکنند، بازداشت کنند.

ذهن و بدن از درباره جنگل آمازون هم جدا نشده اند، از همگام سازی یا در تعارض قرار ندارند در اینجا برخی از افکار آتش سوزی جنگل های آمازون آنها بیان شده است: آه عزیزم، ما باید از ابتدا دوباره شروع کنیم و به آن هرج و مرج بازگردیم در همه موارد، مدیریت کمکهای اولیه را انجام داده و برای مثال، با تماس با شماره 911، پاسخ خطرات جنگل امازون های مراقبت های بهداشتی را فعال کنید. در میان کوه های البرز مرکزی و در نزدیکی روستای ابر شاهرود، جنگلی انبوه با نام جنگل ابر وجود دارد. زمانی که در جنگل قدم میزنید از میان درختانی چون بلوط، کیکم، انار، زرشک وحشی، سیب، گلابی، بوتههای تمشک و زغالاخته عبور خواهید کرد.

شاید خیلی از مردم دنیا ندانند که جنگلهای آمازون میان ۹ کشور «کلمبیا»، «برزیل»، «پرو»، «بولیوی»، «ونزوئلا»، «سورینام»، «گویان فرانسه» و «اکوادور» تقسیم شده و هر کدام از آنها سهمی از این گستردگی جنگل دارند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، حامد اختری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری گیلان گفت: با اعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشی از زمینهای تالاب به سازمان جنگلها واگذار شده تا از این پس مسئولیت حفاظت از آن برعهده این دستگاه اجرایی باشد.

گیلان از لحاظ تنوع پوشش گیاهی جنگلی دارای درختان ساحلی، کوهستانی و تپهای بوده و تقریبا جایی از آن نیست که خالی از درخت باشد. درختهایی که قطع شدهاند متعلق به باغها بودهاند و باغداران خودشان درختان را در اختیار بهرهبرداران و صاحبان صنایع قرار دادهاند. درحالیکه مقدار چوبهای قطع شده که به بازار انتقال یافته است. سایت دیگری به نام Techarx نمره خودش را به این بازی 8 از 10 اعلام کرده که برای آن نمره بسیار خوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید