شناخت وضع موجود و مشكلات و ارائه راهكار براي روستاي فروان

نکته: دستوری: این بیت از چهار جمله تشکیل شده است / بعد از واژهی «امیدوار» فعل «باش» حذف شده است. از آن خاک مردمان معنوی و اثر گذار ظهور کرده اند و این مرهون آرامش و محبّت در یک محیط است که روح انسان را به تعالی و تکامل سوق میدهد. بنابراین نتوانست زمزمههای آن صدا را بشنود که میگفت: بار خدایا او را هر چه بیشتر به سمت آنچه افسونش کرده است، سوق ده، به سمت رستگاری.

این شهرستان از سمت شمال با شهرستان هشترود، از سمت شرق با شهرستان میانه، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و شهرستان مراغه و از سمت جنوب با استانهای آذربایجان غربی و زنجان هممرز است. مردم به سمت خانههایشان میدویدند. در این زمان بود که مردم نیشابور در حالی که از رشد سریع دانه بادام تعجب کرده بودند، فهمیدند که میتوان برای بهبود بیماریها از آن استفاده کرد. آنها همچنین فهمیدند که برای درمان دل درد چهارپایانشان میتوانند شاخهای از درخت را بریده و به شکم حیوان بکشند تا آرام شود. بیماری که درد چشم داشت، یکی از آن بادامها را روی چشمش گذاشت و دردش درمان شد.

قیافه رنجور مرد گشوده شد و در ظرف چند ثانیه از آن همه قضاوت و قهقهه چیزی باقی نماند. آبگرم گاو میش گلی در شهر سرعین و در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا واقع شده که پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت میباشد و آبدهی آن 140 لیتر در ثانیه و دارای استخری روباز به مساحت 400 متر با عمق 130 سانتی متر که آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان است, دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض 46 درجه سانتی گراد است. دبی آب ‪ ۶‬لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض ‪ ۴۳‬درجه سانتی گراد و مزه آب کمی ترش و بیرنگ است.

هفت حوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بند عبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، اسپیو (آب سپید)، هفت چشمه (هفت طیغانی)، و کفو (آب کف دار) معروف ترین جلوه های طبیعت زیبا و مترنم دره درکه هستند که بر جاذبه های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده اند. مسیر دسترسی به آبشار در بعضی قسمتها آسان و در بعضی قسمتها سخت است. شاید فهمیدنش آنقدرها هم سخت نباشد. این چشمه آب گرم در بالای تپه مجاور سرچشمه محلات در محلی نزدیک تخته سنگهای سخت از دهانه چاهی خارج میشود و به حمامهای اطراف آن هدایت میگردد.

این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و حدوداً در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است. این تالاب (تالابها) در فاصله ۱۵۰ کیلومتری از شهر مرزی پلدشت و در مرز مشترک ایران و ارمنستان در جوار رودخانه قره سو و در نزدیکی روستای دیم قشلاق تا چشمه ثریا (سرچشمه قره سو) قرار گرفته است. حمدان، صاحب منزل، بلافاصله شاخههای خشک شده آن را برید و بعد از آن بود که بیناییاش را از دست داد.

اولین چاپخانه در ایران، اولین مرکز آموزشی، اولین مدرسه کر و لال ها، چاپ اولین رمان در ایران، چاپ اولین کتاب مصور کودکان، احداث اولین مرکز آموزشی نابینایان، احداث نخستین کارخانجات، افتتاح اولین سینما و بسیاری دیگر نمونه های اندکی از این دست هستند. از لحاظ تقسيمات كشوري جزو محدوده شهرستان پلدشت، ماكو و در غرب اين شهرستان واقع شده است. خداوند این ابر را برای شما فرستاده، پس او را سپاس گویید، به خانههای خود باز گردید تا در زیر باران به رنج و زحمت نیافتید. برعکس ازحضرت خضردرقرآن مجید نامی برده نشده ،مگربنابراشارات متعدد وداستانها خداوند اورا جهت خدمت به مردم ودستگیری ازدرمانده گان گماشته است.

سوالاتی را نوشتم و روز بعد به خانه اش رفتم ولی آنقدر آنجا شلوغ بود و مردم ازدحام کرده بودند که نتوانستم داخل شوم و خدمت او برسم، بناچار همانجا نشستم، چیزی نگذشت که یکی از خدمتگزاران او آمد و کاغذی به من داد و گفت: ای علی بن احمد! در بخشی از بوستان نوروز به نام «اکو»، برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو (به علاوه بحرین و عراق، که عضو اکو نیستند ولی نوروز را جشن می گیرند) 12 سکو طراحی شده است که این کشورها می توانند مراسم و آداب خاص خود درباره نوروز را در آن به نمایش بگذارند.

چون به صحن مقدس رسیدیم آن دو نفر از من دو شدند و آن تابوت از آتش تهی شد ولی آن دو مأمور عذاب، از دور مرا نگاه می کردند، اما جرأت نزدیک شدن نداشتند. و چون این دو با هم مخلوط گردد، مزاجی از علوم الهیه توام با ولایت که حقیقت توحید است به دست می آید؛ و آن است که جگرهای سوخته را سیراب می کند؛ و هر کس بنوشد، دیگر ابدا تشنه نمی شود؛ و هر کس ننوشد، هیچ آشامیدنی دگری نمیتواند او را سیراب کند. اما روی دست برادر بزرگتر دملی زد که با رگزنی هم درمان نشد و سرانجام او هم از دنیا رفت.

چهارمحال و بختیاری با توجه به نامش از دو بخش تشکیلشده است. وقتی از حرم خارج شدید شخصی ندا کرد که این میت آزاده شده حضرت رضا (علیه السلام) است، لذا مرا مستقیما به این باغ آوردند و دیگر آن دو مأمور عذاب را ندیدم، و اگر تو مرا به این مکان مطهر نمی آوردی من تا روز قیامت در عذاب بودم. محمد بن یحیی گفت: روزی حضرت رضا (علیه السلام) از نزد مأمون بیرون آمدند و سوار بر اسبی بودند، من و ابونواس نزد آن حضرت رفتیم و سلام کردیم.

حضرت آنگاه به غلام خود فرمودند: آیا پولی نزد تو باقی مانده است؟ چون در طواف دوم نزدیک آن شیخ رسیدم به من گفت: التماس کن، من خواهش و زاری کردم، اما حضرت جواب نداد. عصر که شد شما جنازه مرا برای طواف به حرم مطهر آوردید، چون مرا داخل حرم کردید، دیدم حضرت رضا (علیه السلام) روی صندوق قبر مطهر است و شیخی نوارنی نزدیک او ایستاده است، من بر آن حضرت سلام کردم، اما حضرت روی خود را از من برگردانید، آن شیخ به من گفت: التماس کن، من التماس کردم و تقاضای بخشش نمودم اما حضرت التفاتی به من نفرمود.

در روستای دهسرخ نقل میشود که وقتی حضرت رضا (ع) به این روستا میرسند، چون هنگام نماز بوده، مقداری آب برای وضو درخواست میکنند، اما اهالی از وقوع خشکسالی و نداشتن آب خبر میدهند. البته این امر باید از قبل هماهنگ شود. روزهای قبل زمزمههایی شنیده بود. در اطراف اصفهان چشمه های بسیار خنک به همراه فضای سرسبز و دلنشینی وجود دارد که مکانی برای تفریح گردشگردان به خصوص در اواخر هفته و روزهای تعطیل محسوب شده اند.

وُلُسوالی اوبه یکی از ولسوالیهای سرسبز و زراعتی ولایت هرات است.ولسوالی اوبه در صد کیلومتری شهر هرات موقیعت دارد. نور شدید خورشید خاک آن قسمت از حیاط را که انگار نور میتاباند، درخشان تر میکرد. حالا دیگر آفتاب بالا آمد و گرما را هر لحظه بیشتر میکرد. با فاصله حساب شدهای حرکت میکرد و به پیشوا نزدیک نمیشد. مرد خوشحال شد. غرق در یقینی که داشت در وجودش شکل میگرفت، صدای پیشوا را شنید. اما مرد در غیبت احساس آزار دهندهاش و به خاطر نوعی افسون که خارج از اختیار او بود، به آرامی از حاشیه کوچهها، سر به دنبال پیشوا گذاشته بود.

دیدگاهتان را بنویسید