داستانک های زیبا از امام رضا علیه السلام

به استناد گفته مورخين، قلعه سنه دژ (سنندج) را سليمان خان اردلان والي كردستان در زمان شاه صفي (1038-1052 ه.ق) آباد ساخت و كلمه ”غمها“ را كه به حساب ابجد 1046 ميشود ماده تاريخ آن قرار داد. بناي اوليه شهر قزوين را به شاپور اول ساساني معروف به شادشاپور نسبت ميدهند: شادشاپور شهر قزوين را براي جلوگيري از تهاجمات ديالمه بنا نهاد و در آن دژ و استحكامات به وجود آورد و سپاهيان خود را در آنها استقرار داد. ممسنی اقوام لُر در طول تاریخ در حوزه های مختلف سیاسی ،اجتماعی ،علمی ،مذهبی و فرهنگی فرهیختگان و مشاهیری را در درون خود پرورش داده اند که در این وبلاگ از مشهورترین آنها از دوره هخامنشیان تا به امروز یاد خواهد شد.

مردم آذربایجان شرقی مسلمان و شیعه مذهبند و بیشتر آداب رسوم آنها مشابه دیگر آداب و رسوم دیگر اقوام ایرانی است مانند جشن شب چله، خانه تکانی، سبزه انداختن برای عید نوروز، چهارشنبه سوری و بسیاری دیگر. همچنين، بر روي كتيبهاي يوناني مربوط به 230 سال قبل، موسوم به «پئوتين گرايا» نام «سيادهن» حك شده است. بعد از سفری که سال 94 با نامزدم به استانبول داشتیم تصمیم گرفته بودیم ماه عسل رو به پوکت بریم ولی باز نتونستیم از این ترکیه زیبا دل بکنیم. وزارت دفاع ملی ترکیه با انتشار بیانیهای اعلام کرد: در عملیات نیروهای مسلح کشور در واکنش به قتلعام 9 غیرنظامی توسط گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ در الباب، 43 تروریست در مناطق عملیاتی چشمه صلح و سپر فرات از پای درآمدند.

این مجموعه دارای امکانات ساحلی و کلوپ تفریحهای آبی است و به همین دلیل از مناطق گردشگری مطرح در تابستان به حساب میآید. پارک ملی یلو استون در امریکا نخستین پارک ملی جهان و شگفت انگیز ترین مناطق زمین محسوب میگردد که شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگیهای انرژی زمینگرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن، آبفشان الد فیثفول است. غارهای این کوه مربوط به عهد پارینه سنگی میانی میباشد و قطر دهانه آن حدود ۱۶ تا ۱۸ متر است و جزو غارهای طبیعی محسوب میشود که انسان از آن به عنوان محل سکونت خود انتخاب نموده است.

در آن ولايت به حدود ديه كيوي، درهايست آفتاب روي كه آن دره، چشمهاي است كه آبش تابستان يخ ميبندد و بر طرق قماه (آفتابرو) كه قزاونه (قزوينيها) آن را نساء (زمينرو) ميخوانند و چشمه ديگري است كه آبش به قدري گرم است كه تخممرغ ميپزد». آب گرم قلعه کندی در شهرستان کلیبر استان آذربایجان شرقی واقع شده است و گفته میشود که در درمان بیماری روماتیسم بسیار مفید و موثر است. مركز حكومت اين شهر در گذشته روستاي قصلان بود كه توسط امان الله خان بزرگ، والي معروف كردستان در محوطه آن بناهايي از قبيل: قلعه، عمارت، مسجد، حمام، باغ و بيشه بزرگي احداث شده است.در حال حاضر قروه به دليل شرايط خاص زمين ساختي و چشمههاي آب گرم و معدني مورد توجه مسافرين و گردشگراني است كه به اين شهر سفر ميكنند.

مركز ولايتي كه ممسني در آن قرار داشت، شهر شاهپور در چند كيلومتري كازرون بود كه نوشتهاند در زمان تزلزل حكومت ساسانيان، به وسيله ابوسعيد كازروني شبانكاره با خاك يكسان شد. در حال حاضر، قزوين يكي از شهرهاي آباد و بزرگ ايران و مركز استان قزوين ميباشد. با هماهنگی رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نشست هم اندیشی و برنامه ریزی اشتغال در زندانهای استان کرمانشاه با حضور استاندار و سایر مسئولین مرتبط در زندان چشمه سفید کرمانشاه برگزار شد. نوشتهاى هم کنار پول ها قرار داشت. كه گويا در اطراف سقز وجود داشت و ديگر اين كه، اين شهر را سه دختر ساختهاند و لذا سه قز (قز در تركي به معني دختر) ناميده ميشد.شهر سقز سابقاً در دشتي در جنوب غربي شهر فعلي قرار داشت كه اكنون به كهنه سقز يا سقز كهنه معروف است.

آثار گچبري جالب مربوط به دوره ساساني كه در «تپه خندو» واقع در شمال شرقي تاكستان به دست آمدهاند، نشانهاي از آباداني اين منطقه در آن دوران است. آثار برجاي مانده از قبيل ظروف سفالي منقوش يا ساده و اسباب و وسائل زندگي آن دوره مؤيد اين نكتهاند. در زمان صفويه، با برگزيده شدن قزوين به پايتختي، اين شهر اعتبار بيشتري يافت و آثار و بناهاي متعددي در آن بنا گرديد. يعني مسجد جامع قرار گرفته كه گفته ميشود آتشكدهاي بود كه پس از ظهور اسلام به مسجد تبديل شده است.اما تاريخ قديمي مسجد 363 هجري قمري است و به گفته مقدسي، بناي اصلي آن متعلق به سال 340 هـ.ق است كه از آثار دوره سلسله آلبويه به شمار ميرود.

نيريز در زمان هخامنشيان يكي از مراكز مهم سلاحسازي بود و نام نيريز احتمالاً از نيزه ريز گرفته شده است. از اواخر قرن پنجم هجري تا زمان حمله هلاكو به قلعههاي اسماعيليان، سرزمين قزوين تحت تأثير حوادث مربوط به نهضت حسن صباح و جانشينان او قرار داشت و شاهد نبردها و جنگهاي طولاني ميان سپاه حكومت مركزي و اسماعيليان بود. سنندج مدت چهار قرن تحت حكومت حكام مورثي خاندان اردلان بود كه نسبت خود را به ساسانيان ميرسانيدند.در جنگهاي دولتهاي ايران و عثماني در دوره صفويه، اين خاندان گاه جانب ايران را ميگرفتند و زماني از عثماني طرفداري ميكردند. و قزوين كه در دوره ساسانيان پايگاه مستحكمي براي جلوگيري از هجوم مهاجمان ديلمي بود، در دوره اسلامي نيز به پايگاه و مبداء عمليات بعدي لشگريان عرب تبديل شد.

چشمه های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر، کوهستانی بودن منطقه و وجود جاذبههای طبیعی را سبب جذب گردشگران بسیاری به این شهرستان به ویژه در فصل زمستان میداند. بسیاری از دوست داران محیط زیست به شدت نگران وضعیت چشمه برم لردگان هستند.

اما با اینکه این منظقه دارای قابلیت های گردشگری زیادی می باشد و می تواند به عنوان منبع درآمدزایی برای منطقه و کشور باشد و از فقر و بیکاری مردم بکاهد، واقعیت امر این است که صنعت توریسم و گردشگری نتوانسته در این منطقه موفقیت چندانی به دست آورد. مردم این روستا به زبان شیرین ترکی آذربایجانی تکلم می کنند که لهجه جنوب غربی زبان مادر ترکی می باشد و زبان این منطقه گرچه چندین سالی است با زبان فارسی آمیختگی بیشتر پیدا کرده است ولی دارای ظرافت های ویژه و زیبایی است همانها که باعث شده اند زبان ترکی سرآمد زبانها قرار گیرد.

تالاب سولقان:این تالاب زیبا و با شکوه در 70 کیلومتری شهرکرد در مسیر شهرکرد به ایذه قرار گرفته و دارای اکوسیستمهای زیبایی است حضور عشایر ومهاجرت و زیست پرندگان مهاجر و رویش گلهای رنگارنگ در برخی فصول سال زیبایی این مکان را چند برابر کرده. مجاور سيسر، محلي بود به نام صدخانيه (صد خانه) كه احتمالاً به مرور زمان اين نام به ”سنه“ تغيير يافته است. بنا به برخي اقوال، «سيادهن» يا «سيادهان» شكل تغيير يافته واژه «سه دهان» بوده و آن نيز صورت معرب «سهدژان» پارسي است. تراكم نسبي جمعيت استان 7/38 نفر در هر كيلومتر است كه با توجه به 9/33 نفر شاخص ملي، 2/5 نفر بيشتر نشان ميدهد.توزيع جمعيت شهري استان در 48 شهر، نشانگر گسترش قابل توجه شهرنشيني در محدوده استان است، ولي هنوز هم در مناطقي از استان، جمعيت عشايري همچنان با كوچ نشيني زندگي ميكنند.

رییس هیت مدیره جامعه آبدرمانی های استان اردبیل در گفت وگو با ایسنا با اشاره به خسارت های ناشی از کرونا به این حوزه گفت: در اثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آبدرمانی ها، ۳۰۰۰ نفر از پرسنل شاغل در این مراکز تاکنون بیکار شدهاند. از طرفی اگر علاقه مند به اسکی هستید باید زمستان را انتخاب کنید. پس از او، پسر وي به نام سليمان و سپس فرزندان او حكومت شهر هرمز را به دست گرفتند.

گويند سركرده سپاه كسرا در صف لشكريان خود به هنگام نبرد در اين سرزمين خللي ديد و با عبارت «اين كشوين» (يعني بدان كج بنگر) زير دست خود را مأمور رفع خلل كرد و در نتيجه، سپاهيان او پيروز شدند. تاريخنگاران ايراني و عرب بر آناند كه واژه «قزوين» از جمله «اين كشوين» گرفته شده است. اين شهر در دشت وسيعي در 93 كيلومتري شرق سنندج و شمال غربي همدان قرار دارد و از آغاز در طول جاده سنندج به طرف همدان توسعه يافته است. به مرور زمان، پايگاه نظامي شاپور توسعه يافت و هسته اصلي شهر قزوين به وجود آمد.

دیدگاهتان را بنویسید