جنگل چیست ، چگونه شکل می گیرد و چه فوایدی دارد؟

این جنگل در واقع متشکل از پارک جنگلی و ساحل بوده که گردشگران زیادی هرساله برای تماشای هم زمان جنگل و دریا به آنجا سفر میکنند. بنابر این فقط بار آوری می نمایند که وجود وقواعد دقیق وقابل فهم ضرورت درمقابل تبدیل غیر منطقی جنگل ها به زراعت نیز میتوان ه پیش بینی های حفاظت مبادرت ورزید بلکه احتیاط های که منظور کاهش خسارات ناشی از انسان درجنگل باید درنظر گرفته شود بطور مستقیم وغیر مستقیم بررس قرار گرفته اند بنابر این بار آوری سریع آنها کافی خواهد بود.

که زمانی بطور عادی درکوه های افغانستان دیده میشد. مجموعه کلی پیچیده تنظیمی راتشکیل میدهد که در زبان های علمی به آن Biogeocoenose می گویند و این مجموعه ایکولوژیک همان ایکوسیستم است کهTansley در ســــال 1937 برای اولین بار پیشنهاد نمود با توجه به این موضوع میتوان گفت که جنگل یک ایکوسیستــــم است و پایه داری جنگل ها بستگی مستقیم به پایداری ایکوسیستم آنها دارد.از تذکرات فوق میتوان تعریف جنگل را به شکل زیرخلاصه نمود. این جنگل، بقایای درختان هیرکانی در عصر سوم زمینشناسی است و حدود 30000 هزار هکتار مساحت دارد. رشد این درختان هیرکانی در اطراف روستای سنگده بسیار مناسب بوده و هرچه به ارتفاع بالاتری بروید انبوه درختان راش را خواهید دید.

این جنگل شگفتانگیز را بدون شک باید جاذبه طبیعی در آذربایجان برای گردشگران داخلی و خارجی دانست. ایسنا/گیلان جنگلهای بارانی جنگل هایی هستند که به واسطه مقدار زیاد بارش و شرایط جوی و قاره ای، بسیار حاصلخیز بوده و بیشترین تنوع گونه های گیاهی و جانوری را دارند. در همین جهت چندی پیش هفت راس مارال از پارک ملی گلستان بهاین منطقه انتقال یافت و در زمینی بهوسعت هفت هکتار در مرکز تحقیقاتی اینالو رها شدند.در کنار تنوع جانوری منطقه ارسباران، این منطقه از تنوع گیاهی زیادی نیز بهره میبرد. این جاده واقعا رویایی است و پیچهای زیبا و حیرتانگیزی دارد.

رکاب زدن بین درختها و تماشای جنگل و دریای ابر واقعا لذت خاصی دارد. جنگل ابر حدود 35 هزار هکتار از مساحت جنگل های ایران را در بر دارد. شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان است که در ۱۸۳ کیلومتری سمنان واقع شده. اگر کمی تلاش کنید و پیش بروید در مسیر پیادهروی خود آبشار «اوبن» واقع در دل جنگل راش را خواهید دید. اگر در فصول سرد راهی جنگل ابر هستید، حتما لباس گرم و تجهیزات خود را تکمیل کنید.

پس از بسطام باید 18 کیلومتر در جاده شاهرود – آزادشهر رانندگی کنید تا به روستای ابر و سپس به جنگل ابر شاهرود برسید. جنگل ابر که در مسیر شاهرود به آزادشهر و در نزدیکی روستایی به نام ابر قرار گرفته است، تا آزادشهر در استان گرگان امتداد پیدا میکند. این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا حوالی جنگل ابر در شرق ایران ادامه مییابد. اگر تصمیم دارید به جنگل ابر سفر کنید، علاوه بر این جنگل زیبا و فوقالعاده میتوانید از جاذبههای منطقه مثل موزهی شاهرود، مجموعهی بایزید بسطامی، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مدرسهی شاهرخیه، فرحزاد تاش و چشمهی هفت رنگ مُجن دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مهر، مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر سبب شده هر وقت زمین انرژی میگیرد، ابرها جابهجا شوند. خانههای ساده روستاییها و طبیعت زیبای منطقه، هر سال گردشگرهای زیادی را به اینجا میکشاند. جنگل ارسباران با مساحتی حدود 70 هزار هکتار از بزرگترین جنگل های ایران به شمار میآید. آلاچیق، کلبههای چوبی، دکههای فروش غذا، بساط چای آتیشی و بلال همیشه در اطراف جنگل برپاست و از امکانات رفاهی آنجا به شمار میآید. جنگل راش به دلیل وجود درختان راش در دل خود از بزرگترین جنگل های ایران به شمار میآید.

به دلیل بکر بودن بخش زیادی از جنگل، گونههای جانوری زیادی در آن زندگی میکنند. البته تمامي كوههاي افغانستان جنگلداراست به استثناي كوههاي غربي كه عاري از جنگل مي باشند. این جنگل از قدیمیترین جنگلهای ایران است که با گونههای گیاهی و جانوری نادر، یکی از منحصر به فردترین زیستبومهای ایران محسوب میشود. استان لرستان، شهرستان خرمآباد و روستای نایانگیز محل استقرار این جنگل سرسبز است. جنگل ابر از جنگلهای زیبا و خوش آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.

جنگل ابر شاهرود یکی از زیباترین و دیدنیترین مناطق ایران است که در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان قرار دارد. از سوی دیگر، جنگل ابر در محل تلاقی سه جریان اقلیمی اصلی غرب و جنوب آسیا، یعنی پرفشارهای سیبری “جریان خشک و سرد”، پرفشار جنب حاره “جریان گرم و بیابانزا” و زبانههای اطلس و مدیترانه “جریان معتدل و مرطوب” است. از شرکت در مراسم سنتی آیاهوآسکا تا قایق سواری در آب های سفید رنگ و تور های زیپ لاین.

وی با اشاره به آماده باش نیروها در پی هشدار هواشناسی، بیان کرد: هم اکنون در دو نقطه از جنگل های مینودشت و کلاله آتش مهار شده و نیروها در حال اطفا کامل هستند. خبرگزاری میزان – دانشمندان هشدار دادند که آمازون در حال رسیدن به یک فصل آتش سوزی مخرب است. در این منطقه روستایی هم به نام ابر قرار دارد که فاصلهای ۱۲ کیلومتری با این جنگل دارد.

بعضی از این قبایل جمعیتی حدود ۲۰۰ نفر دارند اما تعداد محدودی از این قبایل جمعیتشان تا ۳۰هزار نفر نیز میرسد. تامارین طلایی در گروههای ۲ تا ۸ تایی که معمولاً متشکل از اعضای خانوادهاش است، زندگی میکند و برای اعلام حضور در قلمروی خود، اقدام به آوازخوانی یا ساطع کردن بویی خاص میکند. اما بسیاری از این آلودگیها بهدلیل وسعت بسیار زیادی که دارند به مرحله رسوبگذاری رسیده و فرایند پاکسازیشان دشوارتر میشود. این پرندهها تنها در طول عمر خود با یک جفت زندگی میکنند. جنگلهای منطقه زاگرس به دلایل اهیمت زیاد حفاظتی آب و خاک حالت جنگلهای حمایتی و حفاظتی و احیایی به خود می گیرند و در این راستا دخالت ها در این جنگل ها باید بصورت ملایم و هنکام با طبیعت باشد.

“دستی بر ایران” توصیه میکند که بازدید از این روستای زیبا را نیز در برنامه خود بگنجانید و گردشگری مسئولانه را مد نظر خود قرار دهید. این مجموعه دو مسجد دارد که اولی قدیمیتر و محل اصلی عبادت بایزید بوده است. این جنگل یکی از شاخص ترین مناطق گردشگری استان¬های سمنان و گلستان به شمار میرود. در این دسته برجسته است کامونگو (آنهیما کورنوتا) ، یک پرنده بوقلمون مانند با یک دست انداز کوچک که از بالای منقار خود بیرون زده به راحتی قابل تشخیص است.

دیدگاهتان را بنویسید