جنگل الیمستان آمل

جنگلات سرمایه ملی افغانستان است. جنگلات کنر را بنام سرمایه ملی افغانستان شهرت داده ملی این منبع زنده گی بخش از طرف دزدان درخت های چهار تراش که تقریباَ نصف منابع این جنگل را از بین برده است. دو زن روستایی آملی که برای تمشک چینی در جنگلهای روستای وسطی کلا آمل مفقود شده بودند، پس از حدود 24 ساعت با تلاش حدود 200نفر نیروهای مردمی و امدادی درجنگل بلیران این شهرستان پیدا شدند. جنگل النگدره در 5 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان در مسیر جنگل ناهارخوران قرار دارد , این جنگل دارای وسعتی به مساحت 185 کیلومتر بوده و چشم اندازی بسیار زیبا و دلانگیزی دارد.

این پارک پوشیده از جنگل انبوه دارای امکانات معمول پارکها مثل نیمکت، محل نصب چادر، آب آشامیدنی و آلاچیق است. «پیچراخوف» راه منجیل تا رشت و انزلی را گشود و پس از گشوده شدن این راه، نیروهای انگلیسی در دو طرف راه مستقر شدند. شجاعت و جسارت این دو زن برای طی کردن مسیر رودخانه از شب تا صبح علت زنده ماندن آن بوده است. بستر این رودخانه بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا یکی از طولانیترین رودخانهها ی جهان است که بین 6.2 و 6.7 هزار کیلومتر درازا دارد. به همین منظور این یخ ها را از مسیر های سخت و طولانی به رشت می رساندند و آن را می فروختند.

در شهرستان رودبار گیلان علاوه بر غار درفک، جاذبه های طبیعی و تاریخی دیگری هم وجود دارند که از آن ها می توان به غار دربند رشی، سرو هزار ساله هرزویل، روستای داماش، آبشار کلشتر، آب گرم لویه، روستای انبوه، فیلیده رودبار، امامزاده طاهر رستم آباد، پل خشتی لوشان، رودخانه سپید رود، امام زاده محتشم اسطلخ جان، تپه باستانی مارلیک، آبشار زیبای لونک و هزاران هکتار جنگل ها و مراتع سرسبز را نام برد. غار درفک از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل های رودخانه سفید رود و رودخانه فیرارود محدود می شود. بعد از ۲۰ کیلومتر پیاده روی در مسیر رود مجن شما قادر خواهید بود، این آبشار فوق العاده را از نزدیک تماشا کنید.

محیط اطراف رودخانه آمازون را نمی توان صرفا به یک رود معرفی کرد بلکه حیات وحش و پوشش جنگلی اطراف این رود بسیار جالب و دیدنی است، این منطقه از بکرترین محل های دنیاست که هنوز بشر نتوانسته در آن تغییراتی انجام دهد. تنوع زیستی این منطقه، آن را به یکی از مناطق مهم استان گیلان از منظر محیط زیستی تبدیل کرده است. منطقه درفک از سال ۱۳۷۴ از طرف سازمان حفاظت محیط زیست کشور به منطقه شکار ممنوع درفک تبدیل شد. غار درفک دهانه نسبتا پهناوری دارد، اما ارتفاع این دهانه بسیار کم است و برای ورود به آن نیاز به تجهیزات غار نوردی و یخ نوردی خواهید داشت.

از جمله مهم ترین گونه های حیوانی منطقه شکار ممنوع درفک می توان به سمور، گربه جنگلی، گراز، شغال، خرس قهوه ای، پلنگ، مارال، شوکا و رودک اشاره کرد. وسایل مهم سفر را فراموش نکنید. درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شیردار، پلت، لرگ و ممرز هم از جمله گونه های مهم گیاهی این منطقه هستند. در این گونه ، هنگام مشاهده قسمت شکم ، می توانید ضربان قلب را کاملاً ببینید. این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

احمدعلی سپهر، ایران در جنگ بزرگ: ۱۹۱۸ـ۱۹۱۴، تهران۱۳۳۶ ش. یک پارک جنگلی دیگر در جاده هراز و ۵ کیلومتری آمل هلومسر است. دکتر معظمی – خواهم گفت بنده بعداز تعطیل راجع باوضاع مملکت و اینکه چرا ما از دکتر مصدق پشتیبانی میکنیم نطقی درمقابل ملت ایران خواهم کرد و امروزبا اجازه آقایان فقط جواب آقای دکتر بقایی رامیخواهم عرض کنم من اولا متاسفم هستم از این که پریروز برای اولین دفعه یک قدری از روی عصبانیت خارج از وظیفه وکالتی معمول خودم بی نزاکتی کردم و گفتم به آقای دکتر بقایی یک وکیل که دروغ میگوییدمن من با آقای دکتر بقایی قبل از این که به مجلس بیاییم سابقه دوستی داشتهایم درمدرسه و دراروپا و همینطور باپد رایشان و همیشه روابط ما با کمال دوستی و احترام بوده در این جاهم که این حرف را زدم از شدت عصبانیت بودهاست و مبتنی بریک دلایل و سوابقی است که بنده بایشان گفتم دروغ میگویید و علت این بود که ایشان فرمودند ما تبانی کردیم که تغییررژیم بشودوبعددلایلی هم برای اظهارات خودشان فرمودند که من آنهارایکی یکی بعرض آقایان میرسانم اولا استناد یکه من بماده ۹۰ کردم از چند جهت است یکی راجع به کلمه که من بایشان گفتم دروغ میگویید یکی هم راجع باینکه ایشان بماوفراکسیون نهضت ملی اسناددادند که ما درتغییررژیم میخواستیم شرکت بکنیم و بعدهم راجع به گزارش هیئت هشت نفری که چون بنده شرکت داشتم مطالبی را که ایشان فرمودندچون یک قسمتش را نفرمودندویابخاطرشان نبود و برای روشن شدن اذهان مردم ضروری است عرض میکنم این است که بنده مطالبم را چندقسمت میکنم یکی راجع به جریان دعوتی که از طرف دربار از طرف فراکسیون نهضت ملی شدهاست و یکی هم راجع به گزارش هئیت هشت نفری.

دهستان لفور مجموعهای از روستاها و آبادیهای اطراف این جنگل است که در اطراف و در دل جنگل واقع شدهاست. هلومسر درست کنار جاده امامزاده عبدالله واقع شده و وسعت آن حدود ۷۰ هکتار است. از روستای نوا تا دشت آزو حدود یک کیلومتر مسیر پیادهروی است. دشت دوم هوا معمولا مهآلود است و اسبهای وحشی آنجا پراکنده هستند. 1- سفر هوایی با هواپیما: یکی از راحت ترین روش های سفر به هر شهری، مسافرت با هواپیما است. درمورد نمونه های وارده به هنگام غنی کردن تا زمانیکه جوانه های انتهایه در خارج از منطقه یخبندان های معمولی قرار نگرفته اند یا بر نگهداری پناه گاه ها ادامه داده یخبندان های معمولی بالاتر از 1 – 2 متر خطر خاک محسوس ندارند.

آن ها تجزیه کننده هستند. تماشای طلوع خورشید از بلندای این قله به حدی زیباست که بسیاری از کوهنوردان برای تماشای آن یک شب را بر فراز قله کمپ می کنند. مسافرانی که مسیر سفرشان از جاده هراز است برای استراحت و تفریح در این پارک توقف میکنند. امروز قصد داریم با یکی از این غارهای شگفت انگیز و عجیب و غریب آشنا شویم. در فصلهای زمستان و بهار، افراد زیادی برای کوهنوردی راهی جنگل الیمستان میشوند تا هم از زیباییهای مناظر طبیعت بهرهمند شوند و هم عکسهایی زیبا از این طبیعت بینظیر ثبت کنند و با همین جلوههای بیبدلیل توانسته است گردشگران بسیاری را به ویژه علاقهمندان طبیعتگرد را به خود جذب کند؛ بنابراین، اگر قصد سفر کردهاید می توانید با وارد شدن به سایت علاءالدین تراول برای انتخاب اقامت، بلیط رفت و برگشت و تور به صورت آنلاین ثبت نام کنید و سفری شاد و لذت بخش را تجربه کنید.

بنابراین بهترین فصل سفر به این منطقه از اواسط فصل بهار تا اواخر تابستان است. برای رفتن به بلیران باید از ۵ کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل وارد جاده فرعی به سمت فیروزکلا وارد شوید و همین مسیر را تا رسیدن به پاشاکلا و کیمره ادامه دهید. در جاده هراز باید از روی پلی که به روستای لهاش راه دارد از جاده خارج شوید و بعد از ادامه مسیر در یک جاده خاکی به نزدیکی دشت اول میرسید. بعد از حدود ۱۰ کیلومتر جاده پر پیچ و خم به روستای نوا میرسید. این قله ۲۷۰۵ متر ارتفاع دارد و یکی از قلل پر تردد سلسله جبال البرز محسوب می شود.

فهرست جاهای دیدنی آمل پر از دشتهای اطراف دماوند و جاده هراز است. در اطراف کوه دماوند هم چند روستا در کنار چشمههای آبگرم شکل گرفتهاند که معروفترین آن آبگرم لاریجان است. در ادامه میتوانید با نیم ساعت پیادهروی به دشت دوم که در بالای کوه و میان جنگل است برسید. قلعه ملک بهمن که در قسمتهای قبل گفتیم و تخریب شده است در بالای همین آبشار است. در واقع باید اشاره کنیم که به دلیل بازدید های بسیار زیادی که از پارک جنگلی النگدره صورت می گیرد، در طول سالیان متعدد، امکانات بسیار زیادی به آن افزوده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید