جاهای دیدنی اطراف مشهد

امروزه سه رده بندی برای کانسارها مودر استفاده قرار میگیرد که ممکن است با توجه به شرایط خاص یک کانسار ، یکی بر دیگری ترجیح داده شود. بعدها زرتشتنشین و دارای سه آتشکده شد که امروزه جز یاد و نامشان چیزی برجای نمانده است. شهرستان تفت جز روستای مبارکه، پنج روستای ده بالا، طرزجان، چم، اسلامیه، بنادکوک، توران پشت و مبارکه را نیز در خود دارد که دینشان خالی از لطف نیست. پس از سال ۱۳۳۲ به جز ˈنامه اراکˈ بقیه جراید تعطیل شدند و این وضعیت تا سال ۱۳۴۷ ادامه داشت.

از این تعداد، 150 کانی را میتوان جزو کانیهای معمول و 50 کانی را میتوان از کانیهای تا ندازهای کمیاب بشمار آورد. هنگامی که این شهر کشف شد، سطح وسیعی از خاکستر روی آن را گرفته بود که میگویند به دلیل آتش روشن کردن مردم کوچرو در این منطقه بوده است، به همین دلیل این شهر، شهر سوخته لقب گرفت. همانگونه که در شاهنامه فردوسی اشارههایی درباره بزم چهارشنبهای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشاندهنده کهن بودن این جشن است، مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان این منطقه زنده نگاه داشته شده است.

گیلان دارای چشمه های زیاد و زیبایی است که چشمه های آب معدنی و گرم این استان هم یکی از جاذبه های گیلان است که بسیار طرفدار دارند. میکا : برای جلوگری از گیر کردن مته در سنگهای دارای خاصیت چسبندگی زیاد ، نظیر وزن گسلی یا در سنگهای مارنی از میکا باید استفاده شود. جبهه جنوبی سخت ترین راه صعود به این قله میباشد كه از سنگهای بزرگ تشكیل شدهاست. وی ضمن رد کردن نظریه ورنر ، معتقد بود که سنگهای آذرین و مواد معدنی مذاب از اعماق زمین منشا گرفتهاند. به علاوه بدنه چاه را اندود كرده و منافذ آنرا مي گيرد و ديگر آنكه در مواقعي كه مته در اعماق زياد به لايه گاز يا نفت ( در حفاری های نفت و گاز ) مي رسد ستون گل مانع مي شود كه گاز يا نفت از منافذ لايه مذكور كه ممكن است فشار زياد هم داشته باشد بروي چاه را يابد .

مواد شيميائي براي كنترل گرانروي (Viscosity) گل و افزايش توانائي ذرات جامد گل براي اندود نمودن ديواره چاه بكار مي روند. از رس هاي مخصوصي براي شكل دادن به گل حفاري استفاده مي شود و باريت براي افزايش وزن مخصوص گل بكار ميرود. آهک و دولومیت : جهت کاهش وزن مخصوص و کنترل خاصیت قلیای از آهک و دولومیت میتوان استفاده نمود. از آهک به منظور کاهش وزن مخصوص کمک میگیرد. سلاگ : با وزن حجمي بيشتري است و در هنگام لوله لوله بالا مورد استفاده قرار مي گيرد.

گرافیت : هر گاه مته و محور آن به هنگام حفاری گیر کند استفاده از گرافیت لازم میآید که البته بعد از بر طرف شدن مانع باید آن را از چاه خارج کرد. براي نفوذ در داخل خلل و فرج ( در هنگام هرزروي بالا استفاده مي شود). به این وسیله كربناتهای داخل مغزه حل می شوند. این مورد در سال2020 به 1/5 میلیارد می رسد. گل هوا و كف : نوعي گل پايه آبي بوده كه در طبقات با شكستگي زياد مورد استفاده قرار مي گيرند.

همچنین چشمه آبگرم منشگه در یك كیلومتری جنوب غربی روستای منشگه قرار داشته و درتقسیم چشمه هـای آبگـرم جـزء چشمه هـای خیـلـی گـرم محسوب می شود . مثلاً برای سازند ماسه سنگی یك مدل گلوله ای را در نظر می گیرند و میزان هرز روی گل را از داخل این مدل اندازه گیری می كنند. در اين ناحيه دره ای وجود دارد كه رودخانه موردی، در آن جاری است. در پایین دست محل سرچشمههای آب معدنی تاپ تاپان استخر نسبتاً کوچکی وجود دارد که در فصل تابستان گردشگران از طبیعت باصفا و آب تنی در آن رفع خستگی میكنند.

علت اينكه بجاي آب از گل حفاري استفاده مي شود اين است كه خرده سنگهاي حفاري شده داراي وزن مخصوص زيادي هستند و با اينكه گل بعلت سرعت زياد آنها را با خود بالا مي آورد معهذا بايد گرانروي گل بحدي باشد كه بتواند خرده سنگها را با سهولت وبه سرعت از چاه خارج كند . کنترل وزن مخصوص: برای منترل مخصوص از باریت ، گالن و آهک استفاده میشود. مواردی که برای حفاری استفاده میشود تابع روش حفاری ، مقاومت سنگها ، میزان شکستگی ، عمق ، مواد گازی و ترکیب کانی شناسی سنگ است.

مواد تغییر دهنده غلظت : به منظور بازیابی سریع مواد حفاری شده ، جلوگیری از گیر کردن مته و افزایش سرعت حفاری ، از نبتونیت سدیمدار ، اتاپولژیت (Attapulgitee) ، آزبست ، موسکویت ، گرافیت و دیاتومیت میتوان استفاده کرد. بنتونیت : به منظور جلوگیری از هدر رفتن محلول حفاری در چاههایی که درز و شکاف زیاد دارند. در صورتی که فشار آب و یا گاز در سنگهایی که حفاری میشود خیلی زیاد باشد، از گالن استفاده میکنند. ۱۶. آب شفا درياى علينگار: یک شاخه از دریای علینگار، از معادن سلفر گذشته پس از مسافت طولانی با چندین شاخه سلسله کوهای پامیر یکجا شده و دریای علینگار ايجاد میشود.

اما پاراتاک پس از گذشت سالها کاملا نابود شد و ساکنان آن خانههای مخروبه خود را رها کردند و شهر جدیدی را دردو کیلومتری شهر قدیم ساختند. چشمه سارهای جاری معروف به آبگرم شهر کهنه در ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان و به فاصله ۶ کیلومتری آرامگاه امام زاده سلطان ابراهیم (ع) قرار دارد. یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف تهران منطقه طالقان در شمال استان البرز، 120 کیلومتری شمال غرب تهران است که مسیر دسترسی به آن از اتوبان تهران – کرج به سمت قزوین ، 4 کیلومتر بعد از آبیک به جاده انحرافی و اختصاصی طالقان است .

این محله نه تنها یکی از جاذبههای گردشگری تهران، بلکه یکی از جاذبههای ملی کشور نیز محسوب میشود. کانی عبارت است از عناصر یا ترکیبات شیمیایی طبیعی جامد ، همگن ، متبلور و ایزوتروپ با ترکیبات شیمیایی نسبتاً معین که در زمین یافت میشود. نمک : در موقع حفاری به منظور کنترل قطر چاه و همچنین برای کنترل پراکندگی رسها از نمک استفاده میشود. برای انجام مراحل مختلف اکتشاف مواد معدنی فلزی و غیر فلزی ، نفت ، گاز و آب و همچنین به منظور بررسی و مطالعه خصوصیات سنگ شناسی ، آلتراسیون و کانی سازی لایههای زیرزمینی یک منطقه به حفاری میپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید