تقسیمات طوایف بختیاری

در کنار چشمه آب گرم برجلو واقع در شهرستان نیر دهکده سبلان ایجاد شده که ظرفیت کمنظیر گردشگری در این منطقه است. چشمه های باداب سورت که در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارند، در ایران بینظیر هستند. این تصویری است از چشمه آب زلالی که صدها سال است گرداگرد قبر اصلی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام در زیر حرم مطهرش در کربلا طواف میکند و این است اجر تشنهماندن او بر لب فرات به احترام تشنگی برادر. این چشمه که در دامنه شمالی کوه های آرارات ترکیه و در خاک ایران قرار گرفته در اثر ذوب برف های کوهستان ها تالاب زیبایی را تشکیل داده است که طبق آخرین شمارش های صورت گرفته تالاب چشمه ثریا از دوهزار و ۴۰۰ دهنه چشمه تشکیل یافته و در محدوده ای به وسعت ۵۰ هکتار جریان دارد.

دیگر شهر تاریخی که در شرق شهر چشمه ترکیه قرار دارد Erythral نام دارد که قدمت آن به هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. شربت گیاهی به لیمو از ترکیبات آب چشمه پریان، شکر، عرق به لیمو غلیظ، اسید سیتریک و رنگ طبیعی تشکیل شده است. باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر است. آثار تاریخی زیرکوه مجموعهای از چندین قلعه، مسجد، آب انبار، رباط و مقبره تاریخی است.

جاهای دیدنی سربیشه مجموعهای متنوع از جاذبههای طبیعی و آثار تاریخی است. در میان جاذبههای طبیعی زیرکوه نیز گزینههای محبوبی چون کویر همت آباد، دره ارغوان و باغستان زرشک دیده میشود. چندین غار، چشمه معدنی و روستای زیبا نیز از جمله دیدنی های سربیشه محسوب میشوند. علاوه بر زرشک، زعفران و انار، محصولات دیگری مانند عناب، سنجد، برگه هلو، توت خشک، کشک سیاه و قره قروت نیز سوغات خوسف محسوب میشوند. مهمترین شهرهای آن نیز سربیشه، درح و مود هستند که شهر سربیشه مرکز شهرستان محسوب میشود. شهر سرایان مهمترین شهر و مرکز شهرستان سرایان است. کاروانسرای سرایان و آرامگاه تورانشاه نیز آثار تاریخی ارزشمند این شهرستان است.

این امر نه تنها ناراحت کننده بلکه تاسف بار نیز خواهد بود، زیرا سئوال خواهند کرد و ما نیز قطعاً پاسخی جز سهل انگاری و بی توجهی و عدم استفاده بهینه از امکانات موجود نخواهیم داشت. نوشتهاند كه سلطان احمد تكودار كه اسلام آورده بود، از دست ارغونخان و سرداران مغول به اردوي مادر كه در سراب مستقر بود، پناه برد و در آنجا دستگير شد و به دستور ارغون به سال 683 كشته شد. اما مهمتر از همه ، آب دمای بدن را تنظیم می کند ، به هضم غذا کمک می کند ، از اندام های حیاتی ، مفاصل بالشتک محافظت می کند ، ارتباط سلولی را تسهیل می کند ، مواد مغذی را به سلول ها منتقل می کند و مواد زائد از جمله اسید لاکتیک (علت اصلی درد عضلات مربوط به ورزش) را از بین می برد.

با نصب تابلو راهنما توسط شهرداری ها در معابر و مکان های عمومی و توریستی می توان سرعت را در یافتن یک مکان بالا برد و از اتلاف وقت و انرژی افراد پیشگیری نمود . استان کردستان واقع در غرب کشور ایران با مرکزیت شهرستان سنندج استانی سرسبز و زیبا با آب و هوایی مطبوع و دلربا و مردمی خونگرم و مهمان نواز همه ساله عده بسیار زیادی از گردشگران از سراسر ایران یا حتی خارج از آن را به سمت خود فرا می خواند.

چشمه آبگرم محلات از دیرباز مورد توجه سیاحان بوده و همه ساله هزاران نفر از راه هاى دور و نزدیک به منظور درمان امراض پوستى و استخوانى به آن مراجعه مى کنند. و جمله (و نحشرهم يوم القيامه على وجوههم ) تا آخر دو آيه معنايش روشن است زيرا كلمه (عمى ) و (بكم ) و (صم ) جمع اعمى و ابكم و اصم، به معناى كوران و لالان و كران است و كلمه (خبت ) از خبو النار به معناى سكونت و آرام شدن شراره آتش است، كلمه سعير هم به معناى زبانه آتش است، پس معناى آيه اين است كه هر گاه زبانه هاى آتش فرو نشست دوباره افروخته ترش مى كنيم.

درخواست مسوولان استان خراسان جنوبی از رئیس جمهوری در این سفر آن بود که مسائل و نیازهای خراسان جنوبی باید اولویتبندی شود و برای هر مساله زمانبندی مشخص صورت گیرد و دوبانده سازی جاده بیرجند – قاین، تکمیل پروژه راهآهن بیرجند، ضعیف بودن زیرساختهای ارتباطی جادهای، ریلی و حمل و نقل هوایی استان، اتصال خط لوله جدید از پارس جنوبی به استان و خط انتقال اتیلن از جمله مطالبات از رئیس جمهوری بود. این آبشار در موقعیت عمومی استان، در منطقهای کوهستانی و دامنههای رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

درمیان از سه بخش مرکزی، قهستان و گزیک تشکیل شده است. این شهرستان از دو بخش آیسک و سه قلعه تشکیل شده است. این شهرستان از دو بخش مرکزی و ارسک تشکیل شده است. بالوی ها : این طایفه در مناطق اطراف بخش مرکزی و شهر دهلران ساکن هستند ، به دو گویش تکلم می کنند، گویش لُری شبیه به لُری شوهانی که گویش قدیمی و اصیل آنهاست و کُردی پشتکوهی که زبان اخیر به خاطر اختلاط آنها با طایفه جایروند های دهلران بوجود آمده است . در نزدیکی های عید نوروز از دانش آموزان خواسته میشود انشای کوتاه عید به زبان انگلیسی بنویسند و آنها معمولا نمیدانند که باید چه کاری انجام دهند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۹ – ۱۶:۳۶ استانها آذربایجان غربی نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، از چند سال گذشته بیابانزدایی در منطقه بورالان ماکو برای جلوگیری از شنهای روان کاشته شده و گونه اسکنبیل در 200 هکتار از جمله آنها است و از سوی دیگر از بوته قرهداغ که مقاوم به کم آبی بوده و رشد بسیاری دارد استفاده شده است. اینجاست که آقا، با دست مبارک خود، مقداری از خاک زمین را کنار میزنند و به اراده الهی، چشمهای خروشان از دل زمین میجوشد. ارتفاع آبشار ۴۸ متر و در برخی گزارشها 58 متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار بوده عرض تاج آبشار نیز ۲۰ متر است و امکان برقراری ارتباط در این مسیر فقط از طریق راهآهن میسر است و راه ارتباطی آن در حال حاضر با خرمآباد از طریق ایستگاه سپید دشت و از آنجا به این شهر امکانپذیر است.

در میان دیدنی های سربیشه قلعهها، مساجد و عمارتهای تاریخی نیز وجود دارند. طوایف مستقل کورانلار یا گورکانلو در چاراویماق جنوبشرقی و حیدرلو در چاراویماق جنوبغربی ییلاق و حاج علیلو در چاراویماق مرکزی قشلاق دارند. روستاهای مصعبی و کریمو از روستاهای زیبای خراسان جنوبی در این شهرستان قرار دارند. روستای فورگ و قلعه فورگ از معروفترین جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی در این شهرستان قرار دارد. چشمه کارستی یکی از دیدنی های مهم آنتالیا به شمار میآید که در کشور ترکیه قرار دارد. جزیره بزها هم اب خیلی شفاف و آبی و ساکن وآرام بود و کاپیتان گفت یه ساعتم اینجا توقف داریم و میتونین شنا کنین اینجا تنها من بودم که وارد اب شدم واقعا نمیشد از این آب راحت بگذرم باید شنا میکردم حدود 40 دقیقه شنا کردم تو این فاصله هم از اون مسافرهای ترکیه ای هلی شات آورده بود و از ازراف فیلمبرداری میکرد که از شانس بدشون هلی شات خورد به بادبان کشتی و افتاد تو آب که همه رو مشغول اون کرد، منم که تنها تو اب بودم یه عینک گرفتم تا ببینم کجا افتاده که دیدم رفته ته آب کم از کشتی انورتره که یکی از خدمه های کشتی رفت زیر اب و هلی شات رو بالا آورد 7 متر عمق آب میشد تقریبا.

آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم است که از آن برای آبیاری نخلستان و استحمام استفاده میشود. متاسفانه در بارندگی شدید امسال، بعد از هزاران سال چشمه برم گل آلود شده. شهر خوسف به دلیل شرایط اقلیمی مناسب پرورش گل نرگس به دیار گلهای نرگس شهرت دارد. حجاری های زیبایی از نقوش گل و بوته، اسلیمی و ختایی از جمله تزئینات معماری این بنا ست. این شهر از جمله شهرهای کویری ایران است که هنوز معماری شهرهای کویری اعم از خانههای گلی، بادگیر، هشتی و دهلیز در آن دیده میشود. بازدید شروع شد و دوستان و شرکت کنندگان در برنامه به بررسی بیشتر معبد بر طبق آثار و معماری های مشهود پرداختند.

از آن سال به عنوان یکی از شهرستان های استان خراسان جنوبی مستقل شد. پس از آن به طور مستقل به عنوان یکی از شهرستان های خراسان جنوبی معرفی شد. یکی از غارهای زیبای خراسان جنوبی یعنی غار بتون در این شهرستان واقع شده است. تعدادی از روستاهای زیبای خراسان جنوبی مانند روستای آبیز در شهرستان زیرکوه قرار دارد. تالابهای بورالان دارای آب دایمی بوده و از جمله مناطق زیبای شهرستان ماکو است. مناظر اطراف آن با چشمانداز زیبا و بینظیر از جاذبههای طبیعی استان آذربایجان شرقی است. منطقه حفاظت شده درمیان با گونههای مختلف جانوری نیز یکی از جاذبههای طبیعی این منطقه است.

آبشار بیشه به عنوان یک کانون گردشگری طبیعی در منطقه میتواند حائز ویژگیهای مختلف دیگری نیز باشد. وی بیان کرد: «بیوار» باستان شناس و ایران شناس بریتانیایی در مقاله «سرزمین پریان پارسی» از قبیله ای پیشاتاریخی (پیش از هند و اروپاییان یا آریایی ها) با عنوان «پریکانی» در فلات ایران (سده ها پیش از آنکه در دوران ساسانی ایران نامیده شود) اسم برده که ستایشگر ایزدبانو پری بوده اند. حكم وضعى : حکمي که مربوط به صحت و يا فساد عمل و مانند آن است. درست مانند گذر از دشواریهای زندگی و رسیدن به زیباییهایش.

دیدگاهتان را بنویسید