بیشتر چشمه های آب گرم در کجا قرار دارد – ❤️ اسک 98

لازم به ذکر است این شهرستان دارای – واحد پرورش ماهی با تولید هزار تن می باشد . همچنین میزان تولید شیر ، گوشت قرمز ، گوشت مرغ و عسل به ترتیب 10707 ، 1688 ، 288 و 119 هزار تن بوده است . چشمه آبگرم حمام ( 2 ) در قسمت میانی روستا قرار گرفته است , آب دارای ظاهری کاملاً شفاف بوده و بدلیل توقف در داخل مخزن سیمانی اثری از خروج گاز دیده نمی شود , همچنین در اطراف چشمه مذکور رسوبات تراورتنی مشاهده نمی شود و بوی H2S این آب به مراتب کمتر از چشمه آبگرم حمام ( 1 ) می باشد.

طبیعت کوهستانی روستا و همچنین وجود رودخانه باعث شده است که خمده آب و هوایی کوهستانی و سرد داشته باشد. قدمت طالقان با 82 روستای فعال در حاشیه رودخانه شاهرود و دامنه رشته کوه البرز، به هزار سال پیش از میلاد برمیگردد. مسیرسوم: از طریق روستای گرمابدر (در شهرستان شمیران، بخش رودبار قصران) نیز میتوان به غرب پارک ملی لار رسید که صعبالعبور بوده و پیش از این مورد استفاده دامداران است. و تمام مناطق آن نیز دارای همان عظمت و ابهت است و همه آنها در این ظلم بزرگ که به آذربایجان میشود میسوزند و البته بعضی مناطق به مراتب بیشتر ودر این میان به حتم منطقه چاراویماق وضعیت اسفناکی دارد.بطوریکه میشود آنرا محروم ترین بخش آذربایجان نامید.

استحمام در چشمه های آب گرم واناناق بسیار آرامش بخش است و درد مربوط به مفاصل و اعصاب را تسکین می دهد. دو مورد از این چشمه های آب گرم دارای امکانات تفریحی هستند ، در حالی که به دلیل داشتن مواد معدنی می توانند درد را تسکین دهند. به طور کلی با توجه به قرارگیری و مظهر این چشمه در سازندهای آهکی می توان چشمه مزبور را جزء چشمه های کارستی قلمداد کرد . موقعیت ویژه ترانزیتی، زمینی، ریلی و هوایی، نزدیکی به پایتخت، همجواری با فرودگاه بینالمللی امام خمینی، وسعت سرزمینی مناسب، وجود زیر ساختهای مطلوب و استاندارد برای توسعه آتی منطقه، افزایش منابع آبی مورد نیاز، وجود شبکه آبرسانی و شبکه جمعآوری فاضلاب شهری، وجود شبکه گاز شهری، مخابرات، تصفیه خانه صنعتی، فضای سبز مناسب با استاندارد زیستمحیطی از جمله ویژگیهای این منطقهاست.

این سنگهای اهکی به رنک خاکستری روشن به صورت هم شیب به زیر آهکهای متبلور حاوی چرت واقع شده اند . از توابع شهرستان های لالی و مسجدسلیمان در استان خوزستان ، با تمام “هویّت تاریخی و فرهنگی و میراث باستانی آباء و اجدادی بختیاری” همچون گوهری ارزشمند و مُـرواریدی بی نظیر و دُرّی گرانبها با احداث و آبگیری “سدّ سردآب” در زیر دریاچۀ سـدّ سـردآب غرق و برای همیشه دفن خواهد شد!

طبیعت دوستان و گردشگران گرامی با سفر به این منطقه رویایی می توانند از جاذبه های گردشگری مهمی همچون چشمه لال، جنگل و چشمه آق سو، سد گلستان، غار کیارام، آبشار لوه و چشمه زاو دیدن نمایند و سفر خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند. گاه از بی وفایی دنیا یاد می کند چنان چه جمشید یکی از نازنینان در گذشته ی خود را با کفن ابریشمین به خاک می سپاردو پس از چندی بدنش طعمه ی کرم ها می شود، با خود می اندیشد، عاقبت همان ابریشم که از کرم گرفته بودیم خود بهره ی کرم شد. مردم محلی در حوضه ای در همان حوالی استحمام می کنند.

طی همان سال ، 3 واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده است . در سال 1310 ه.ش، قبرستان این ناحیه تسطیح شد و بیمارستان امین، در قسمتی از آن ساخته شد. در دهانه سمت چپ این درّه زیبای افسانه ای ، به چشمه پاک و زلالی معروف به « چشمۀ تَنـگ عَـرَب » می رسیم که با سنگ و سیمان به طرز منظّمی مرمّت و بازسازی شده و منزلگاههای (جاوارگه های) زنده یادان آمیرزاآقا حسینی منجزی ، آحَسِنی حسینی منجزی ، آحیدرقلی حسینی منجزی و آمحمّدآقا حسینی منجزی (فرزندان مرحوم مشهدی آعبدالمحمّد حسینی منجزی) که دورانی دامداران بزرگ و سرشناس این منطقه بوده اند ، در پیرامون آن دیده می شوند .

در منتهیالیه شرقی استان گلستان، شهرستانی زیبا قرار دارد که از یک سو مشرف به گلستان سرسبز و از سویی دیگر همسایه سمنان و خراسان شمالی است. درهر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه آب با قدرت 5/0 الی 3 لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. اهالی روستا و روستاهای همجوار این چشمه را مقدس شمرده و اذعان دارند که آب این چشمه به روی مردم ناپاک و ستمگر باز نمی شود و داستانهایی را در جهت توجیه عقیده خویش بیان می کنند , ریش سفیدان و افراد مسن روستا اظهار می دارند که اواخر دوره قاجاریه یکی از اربابان مطلق العنان منطقه به مدت یک هفته در مقابل این چشمه چادر زد آب به رویش باز نشد .

«ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجها کافورا عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا چون هنوز به مقام جمع نرسیده، و در عین جمع ذات مستغرق نگشته اند، لذا آن آرامش مطلق و آن سکون من جمیع الجهات براى آنان نیست، آن براى کسانى است که بمرحله عبودیت مطلقه آمده و از عباد الله شده باشند، آنها از مقربیناند، و از اصل چشمه کافور میآشامند، و علاوه بقلب و دل هر که استعداد داشته باشد، از آن چشمه جارى مىکنند، و در کاس هر کسى به اندازه استعداد او مىریزند.

باغ چشمه بلقیس تا قبل از سال ۱۳۲۴ هجری شمسی بیشه زاری بود از انواع درختان جنگلی که چشمه سارهای فراوان داشت و آب گوارا و زلال از لابه لای سنگها و شکاف های کوه مشرف به آن بیرون می تراوید. عبور از آبشار سخت ولی بسیار جالب است ، به علت سرد بودن داخل غار شبنم های نشسته در روی ماسه سنگها جلب توجه می نماید. در بحر الحقایق آورده که آب اشارت به حیات دل است و لبن بفطرت اصلى که بحموضت بدعت متغیّر نگشته، و جوى خمر جوشش محبّت الهى است، و عسل مصفّى حلاوت قرب و ثمرات عبادت است از مکاشفات و مغفرت غفران ذنوب، وجودک ذنب لا یقاس به ذنب».

یه ماهی واقعا خوشمزه با سالادو اینا و نوشیدنی و حق سرویس که اولین بارم بود ترکیه حق سرویس میدادم نفری 45 لیر شد. با نوشیدنی به قیمت 14 لیر نفری خیلی خوشمزه و زیاد بود که خانومم نتوست تموم کنه و آخراشو داد به من که من بخورم. از روزنه جاذبه ژئوتوریستی “منطقه دوپلان” دربخش زیبایی از زاگرس واقع شده چرا که دو رود سبزکوه و کارون در مجاور دوپلان جاری است ودر جایی به نام بهشت آباد که جلوتر ازآن به ارمند،مشهوراست به هم می پیوندند. برخی از آبگرم و چشمه های آب گرم دماوند ، جایی که می توانید از طبیعت لذت ببرید ، آب علی ، سیاه سنگ ، علا و تیز آب است.

از همراهی شما با بیوگرافی مروارید پور شفیقی سپاسگزاریم، امیدواریم از تماشای عکس های خانوادگی و شخصی علیرضا خمسه و مطالعه بیوگرافی وی و همسرش لذت برده باشید. شاید شما هم هیجان فراوانی برای سفر به این شهرستان و چشمه جادوییاش داشته باشید؛ اما پیش از هرچیز بهتر است بیشتر با این چشمه آشنا شوید؛ زیروبمش را بشناسید و رازهای پنهانش را کشف کنید تا سفر لذتبخشتری را تجربه کنید.

این رود زیبا در مسیر خود روستاهای بابونه، قزلجه تاوا و حیدرآباد را سیراب میکند و به رودخانه میانه چای در شهر میانه میرسد و هر دو به رودخانه قزل اوزن میریزند. شهر یئری در سال 1381 از سوی میراث فرهنگی استان اردبیل در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسید و در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله 70 كیلومتری شمال غرب اردبیل با وسعتی در حدود 400 هكتار در كنار رودخانه تمدن ساز قره سو و روستای پیرازمیان واقع شده است. جالب تر اینكه هنگام خروج آب از این چشمه صدایی بلندی به گوش می رسد گرچه هنوز علت این پدیده مشخص نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید