بهترین جاهای دیدنی دماوند که روح شما را صیقل میدهند

پل دوم خدا آفرین حدود ۱۲۰ متر طول دارد. آبگرم گنو به لحاظ دارا بودن مقدار قابل توجهي کلروسديم خواص درماني فراواني دارد که از جمله آنها مي توان به درمان برخي از بيماري هاي پوستي اشاره کرد. بطوریکه از جمله چشمههای آب گرم کمنظیر قینرچه با ۸۶ درجه سانتیگراد دما است که گفته میشود مشابه آن در دنیا نیز انگشتشمار است. مقبره اوحدی در میان باغی سرسبز در شهر مراغه واقع شده است. مقبره اوحدی مراغه ای: این بنا محل دفن رکن الدین ابوالحسن مراغی مشهور به اوحدی مراغهای عارف و شاعر پارسی گوی نامدار و صاحب مثنوی معروف جام جم است.

این قلعه بزرگ که پیشینه آن به دوره ساسانی برمیگردد، در روستایی به همین نام در شهرستان پردیس و محل تلاقی رودهای بودمهن و رودهن واقع شده و علاوه بر چهار برج توپر برای افزایش مقاومت، حصاری از قلوهسنگهای بزرگ را در اطراف آن میتوان پیدا کرد. این عمارت با شکوه در زمان صفویان محل زندگی حاکمان و دولت مردان محسوب می شده. وی ادامه داد: برای مدیریت تنش آبی چهار دستگاه بسته بندی آب شرب با ظرفیت هشت هزار لیتر در ساعت و شبکه های آبرسانی آماده فعالیت هستند و شرکت آب و فاضلاب گیلان حداکثر تمهیدات را برای مقابله با تنش آبی اندیشیده است تا با کمترین تنش شرایط را مدیریت کند.

این یعنی در بستر چشمه اصلی ثریا، 2هزار چشمه آب دیگر وجود دارند. باداب سورت در جنوب شهر ساري در استان مازندران، چشمه پلکاني دو هزار ساله است که اثري بي نظير را خلق کرده و طبقاتي بسيار دارد که هر قسمت آن به رنگي درآمده است و رنگ و بويي متفاوت دارد. اراک واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی این شهر، شهرتش را مدیون چشمه آبی شفابخش با خواص درمانی متعدد است که در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران و بیماران است.

مظهر چشمه در میان سنگهای آهکی مجاور رودخانه قرار دارد که آب آن همراه با گاز از زمین خارج میشود. اگر گشتوگذار در دامنههای کوه سبلان، بازدید از روستاهایی که در میان طبیعت بکر قرار گرفتهاند، چشمهها، آبشارها، رودخانه و دریاچهها برایتان جذاب است، بدون شک باید برای سفر به اردبیل برنامهریزی کنید. فداکار با بیان این نکته که در زمانی که به داخل سرداب حرم حضرت اباالفضل(ع) رفته بودم زمستان بود، گفت: البته ممکن است که در فصل تابستان یا زمستان مقداری از سطح آب داخل سرداب تغییر کند و زمانیکه در داخل سرداب حرکت میکنیم آب به ارتعاش درمیآید و این تصور ایجاد میشود که آب در حال حرکت است اما در واقع این آب ساکن است و طبق قانون طبیعت اگر آب برای مدت کوتاهی در جایی راکد و ساکن باقی بماند، سبزه میزند و طعم و بو میگیرد و امکان استفاده از آن نیست اما آب سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) زلالترین، شفافترین و گواراترین آب این عالم است.

اگر روزی این زمین دل بگشاید؟ نمای شرقی این زیر زمین از پنجرههای مشبك آهنین پوشیده شده است.مدخل اصلی این عمارت در سمت شمال واقع شده كه به وسیله چند پله سنگی به تراس سرپوشیده زیبا و ایوان طبقه دوم مربوط میشود. مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، این چشمه در 5 کیلومتری آذرشهر در مسیر جاده آذرشهر- عجبشیر از زمین خارج میشود در اطراف این چشمه نهشتههای متورق تراورتن و رسوبات اکسیدآهن راسب شده است.

چشمه گنو در دره اي جا خوش کرده که شمال تا جنوب آن را ارتفاعات آهکي کوه گنو پوشانده است؛ البته گنو تنها چشمه موجود در اين منطقه نيست و چشمه هاي ديگري همچون انارون، تنگ باغ، کهنو، چاهو، پشتنگ، هوبير، پشت بنگرو، رمر، سرچربه، پرکوه، مردو و خرگو در اين منطقه وجود دارد. منطقة تاریخی قوبول دره سی: قوبول دره سی در یک کیلومتری غرب قریه چناب از توابع هوراند (دو کیلومتری جاده اهر – کلیبر) پشت کوه سنگی مرتفعی واقع شده است. گنبد غفاریه بنایی مربع و آجری است که بر بالای سکویی سنگی و سردابه دخمهای عمیقی استوار است.

به علت وجود معدن سنگ متروکه باید مراقب ریزش سنگ از بالای کوه باشید. روستای سیور از روستاهای اطراف اصفهان است که روی کوهپایههای زاگرس قرار دارد. آب این چشمه به دلیل داشتن مواد آهنی طعمی تلخ دارد، رنگ آب در طول مسیرش تا ماسوله نارنجی رنگ می باشد، این چشمه زیبا در مجاورت معدن آهن قرار دارد که در زمان های گذشته فعال بوده است، گاهی اهالی منطقه این آب را با شکر مخلوط می کردند و می خوردند.

چشمه اي که ماهي آوينيوس گينويس در آن زندگي مي کند و در هيچ جاي دنيا هم يافت نمي شود. شهرک ماسوله در جنوب غربي شهرستان فومن و درارتفاع يک هزار و 500 متري از سطح دريا واقع شده که داراي آب و هواي کوهستاني است، مهمترين رود ماسوله رودخان است، اين رود از نظر طبيعي داراي بستري کوهستاني با آبشارهاي زيباست و چشمه آب معدني زمزمه در کنار اين رود قرار گرفته است.

چشمه گشایش: دهکده گشایش در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع شده است. در چهار زاویه آن ستونهایی با نقوش لوزی پخ ساخته اند. از این آرامگاه با نام کلخوران شیخ هم یاد میشود و در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است. بعد از این دوران نیز وجود باغ فین را به دوران ایلخانی منسوب كرده اند، یاقوت حموی (قرن هشتم) نیز از گشت و گذار مردم كاشان در اطراف باغات فین یاد كرده است.

قلعه آواریس: قلعه آورایس منسوب به دوره ساسانی تا قرن سوم هجری است. گنبد غفاریه: این بنا در قسمت شمال غربی مراغه کنار رودخانه صافی چای واقع شده و تاریخ احداث آن در فاصله بین سالهای ۷۲۵ و ۷۲۸ هجری قمری است. تنها تعداد معدودي از چشمه هاي آب گرم معدني در گيلان مورد بهره برداري قرار مي گيرند و بقيه به دلايل مختلف از جمله عدم معرفي، در دسترس نبودن، نبود امکانات جانبي حداقلي در کنار چشمه هاي آب گرم، عدم شناسايي خاصيتهاي مختلف آب چشمه هاي معدني، بي اهميت قلمداد کردن منابع طبيعي موجود درست استفاده نمي شوند و اين در حاليست که بسياري از اين آبها مواد و ترکيباتي دارند که مي توانند در درمان برخي از يبوست هاي مزمن، بيماري هاي کبدي و کيسه صفرا، بيماري هاي پوستي و ساير امراض مفيد و موثر باشند.

در کنار آبرسانی به روستاها پروژه افتتاح خط انتقال مجتمع آبرسانی دیم قشلاق به طول ۱۲ کیلومتر و همچنین بهسازی یک دهنه چشمه نیز با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و فرماندار ماکو و جمعی از مسئولین شهرستانی به بهره برداری رسید. چهل چشمه در واقع نام منطقه ای در استان کردستان است که در مرز بین شهرستان های دیواندره و سقز قرار گرفته است و دارای تعداد بسیاری قله با ارتفاعی بالغ بر ۳۰۰۰ متر می باشد. آبهای آن چشمهها که دارای مواد معدنی و بویژه فسفر است برای درمان بسیاری از بیماریهای پوستی سودمند میباشد.

آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژهای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد. اين آب به خاطر داشتن املاح و اکسيد آهن، خواص درماني زيادي دارد. دمای آب در داخل استخر در حدود ‪ ۳۵‬درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. در سال ۱۱۴۲ هجری شهر مراغه و دهخوارقان به دست نادر شاه گشوده شد. وی ادامه داد: شدت سیلاب تا حدی بود که خسارات مالی به بخش عشایری استان، جاده، پل، چادر عشایر شد که هم اکنون جزئیات این خسارات در دست بررسی است. شبهه حكميه: شبههاى كه در حكم شرعى ايجاد مىشود؛ مانند اينكه ندانيم اذان و اقامه براي نمازهاي يوميه واجب است يا نه؟

این املاح بسته به ساختار زمینشناسی منطقه میتواند شامل یونهای مختف مانند کلسیم، لیتیوم و حتی رادیوم و گوگرد متفاوت باشند. به طور کلی باداب سئرت در فصل بهار از همیشه پر آب تر بئده و فضاهای اطراف آن سرسبز میشود که زیبایی و جلوه ی خاصی به این منطقه میبخشد. جهنم دره سی (دره جهنم)، یکی از جاذبه های مشهور این منطقه می باشد که با روستای موئیل فاصله کمی داشته و به دلیل وجود آبراه باریک و تنگ، که در زمستان با تشکیل قندیلهای یخی، شکل بسیار خاص و زیبایی به خود می گیرد به این نام شناخته می شود.

در ۲۸۰ هجری فرمانروایی مراغه به محمد بن افشین بن دیوداد رسید. در مقابل آن، کوه هشت سر قرار دارد که به روایتی مسکن اصلی بابک خرمدین بوده است. در سال ۶۲۲ هجری جلال الدین خوارزمشاه بدون برخورد یا مقاومت مهمی به مراغه آمد. بخار آب چشمه گنو در صبح هاي سرد، دمايي حدود 41 درجه سانتي گراد دارد که با هواي 20 درجه محيط اطراف خود برخورد مي کند و تا ارتفاع يک متري بخاري ناپايدار ايجاد مي شود و جلوه اي خاص به اين منطقه مي بخشد.

چشمه آبسرد پیرسقا با 11 درجه سانتیگراد دما جز چشمه های آب سرد ( Subthermal) محسوب می شود . یکی از این دو چشمه در قسمت جنوبی که از زیر سنگهای آهکی آب خارج میشود و دیگری در قسمت شمال دره است که از سوراخی در یک سنگ آهکی که به طرف رودخانه جلو آمده است با فشار و صدا بیرون میجهد. آب این چشمه از زیر تخته سنگهای بزرگ با فشار زیاد خارج میشود که قسمتی از آن با استفاده از سه ایستگاه پمپاژ، از طریق خط لوله ۱۴ کیلومتری، آب آشامیدنی فریدونشهر و روستاهای مجاور آن را تأمین میکند.

دیدگاهتان را بنویسید