با کلی خاطره ی شیرین از اصفهان برگشتیم

این منطقه با چشمه مرتضی علی در حدود 60 و با شهر طبس هم 35 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده یکی از بزرگ ترین مناطق حفاظت شده بعد از سبزکوه است، و جزو سبزترین منطقه حفاطت شده این حوالی نیز به شمار می آید چون که تقریبا هفتاد درصد آن را جنگل و بقیه ی بخش ها را گیاهان مرتعی پر کرده است و این موضوع اهمیت این دشت را چندین برابر کرده است . از این نظر میتوانید با داشتن تجهیزاتی همانند چادر اقدام به برپایی کمپ کرده و شب را تا صبح در چادرها سپری کنید.

آب قلیایی یا آب الکالاین ضرر خاصی برای بدن ندارد به شرط انکه کنترل شده و در زمان مناسب مصرف شود . برای رفتن به این منطقه یک دور درهنوردی هم در انتظارتان است. برای رفتن به چشمه مرتضی علی اولین چیزی که ضروری است با خود به همراه داشته باشید کفش مناسب برای پیادهروی است. این کوه در دوران باستان در مسیر راه ابریشم بوده و به همین سبب مورد توجه پادشاهان و بازرگانان زیادی قرار میگرفته است.

این روستا در بخش مرکزی شهرستان طبس و در 40کیلومتری شرق آن قرار دارد. نکته ای که در فرجام این بخش از سخن می توان به آن اشاره کرد، آن است که افزون بر این که باغ هاي ايراني در منطقۀ فوق تلطيف قرار دارند، حصارهاي اطراف باغ ها، اعم از ديوارهاي زرینی كه در چهار طرف اصلي واقع شده و حصار درختان سوزني برگ و بوته ها و گل ها و نهرهای روان تا حصار هفت م، هر يك در ايجاد تلطيف هرچه بيش تر مكان باغ تأثير بسزايي دارند. و اگر يار و ياور را بطور جمع آورده و فرموده (اولياء) با اينكه اگر مفرد آورده بود مبالغه بيشترى را داشت براى اشاره به اين بود كه اگر به غير خدا ياور ديگرى داشته باشند ناگزير اين ياور يا همان بتهاى ايشان است كه خود بسيار زيادند، و يا ساير اسباب مادى عالم است كه آنها نيز زيادند.

زیباییهای کویر حلوان در نوع خود بیمثال بوده و با دیدن آنها حس آرامش فوقالعاده را تجربه خواهید کرد. در ادامه به معرفی مختصری از این جاهای دیدنی و تفریحی پرداختهایم تا با آنها آشنا شوید. با ورود وسايط نقليه جديد زميني و هوايي به كشور و ساخت و توسعه راهها و فرودگاه، امكان سفر به ايران و در ايران آسانتر شد و به دنبال آن، تعداد مسافران خارجي افزايش يافت. راستی اگر برای اجاره وخانه مبله در تهران دنبال ساتی معتبر میگردید میتوانید وارد سایت پینورست شوید و در ان تنوع خانهها را ببینید و بهترین خودتان را رزرو کنید.

یک دست لباس اضافی هم به همراه داشته باشید؛ زیرا آبتنی و پیادهروی در مسیر آب ناگزیر خیسشدن لباسها را به دنبال دارد. محل این تلاقیها در نواحی جنوب شرقی کویر حلوان بوده و چشماندازی فوقالعاده تماشایی از برخورد ماسه و کوه را به وجود آورده است. این دو کوه از جاذبههای کوهنوردی مهم استان آذربایجان شرقی به شمار میروند. بالاترین رکورد تعداد آبگرم، متعلق به استان آذربایجان غربی با 46 چشمه است. این کویر که در شمال شرقی استان خراسان جنوبی و در فاصله 90کیلومتری شمال غربی طبس واقع شده است، از جمله جاهای دیدنی طبس محسوب میشود.

روستایی سرسبز و زیبا که تنوع گیاهی آن در استان خراسان جنوبی زبانزد است. وی بیان کرد: در صورت ادامه روند خشکسالی ها در شهرستان باید تامین آب وحوش با احداث آب انبار به صورت سیار انجام شود و بودجه ای از اعتبارات خشکسالی استان برای آن پیش بینی شود. در سال 906 هجری شاه اسماعیل صفوی (متخلص به ختایی) تبریز را پایتخت ایران کرد. در جنوب غربی روستای گشایش در ۱۴ کیلومتری شهر مراغه چشمهای به اسم گشایش وجود دارد که به عنوان یکی از محبوبترین چشمه های اطراف تبریز شمرده میشود. فصل تابستان هم به دلیل کویریبودن منطقه، گرمای طاقتفرسایی در این محل حاکم میشود که حتی ممکن است برخی دچار گرمازدگی شوند.

پیادهروی در مسیر رسیدن به چشمه و حتی درون آب رودخانه به یک کفش مناسب نیاز دارد. پ.ن: البته همین وفور باغات میوه و تاکستانها پُربار به قدر کافی جاذبۀ جذابی خواهند بود. وقتی به روستا میروید باغ های میوه چشمانتان را به خود خیره میکند. درههای زیبای مایان، دهبار و جاغرق در طرقبه با باغهای میوه فراوان از جمله این درههای سرسبز میباشد. آبوهوی مطبوع و خنک، وجود رصدخانه کویری، چشمانداز بسیار دیدنی و پوشش گیاهی سرسبز و خاص آن سبب گردشگرپذیر بودن آن شده است. در این فصل میتوانید در هوای نسبتاً خنک و مطبوع منطقه، از آببازی و آبتنی در آن بیشتر لذت ببرید.

نکته شگفت انگیزی که در مورد این چشمه وجود دارد این است که آب آن در فصل زمستان گرم و در تابستان خنک است. از قسمت شمال غربی این گورستان رودی از شاخههای آیدوغموش در جریان است که در یک کیلو متری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع 40 متر بوجود آورده است . اگر کنجکاو هستید درباره چشمه و نحوه به وجود آمدن آن بیشتر بدانید در ادامه مطلب با همراه باشید. وجود مسجد های بیشمار در شهر باعث شده سنندج به شهر مساجد یا مناره ها مشهور شود.

گردشگرانی که از ابتدای امسال و با مناسب شدن وضعیت اقلیمی سفر به چشمه سورت را در برنامههای خود قرار دادند پس از حضور در این محوطه طبیعی خاص تغییرات زیادی نسبت به سالهای گذشته میبینند. روستای خرو پیش از چشمه مرتضی علی و در 2کیلومتری آن در شرق ایران قرار دارد. البته امکان برپایی کمپ در اطراف روستای خرو به منظور بازدید از چشمه مرتضی علی هم فراهم شده است.

علامه طباطبائی میفرماید: گفتهاند این داستان، افسانهای خیالی است و بدین منظور تصویر شده است که بگوید کمال معرفت،انسان را به سرچشمه آب حیات میرساند و از آن به انسان مینوشاند، و آن همان زندگی جاویدی است که پس از آن مرگ نیست و خوشبختی سرمدی است که برتر از آن هیچ خوشبختی نیست، ولی این سخن بیدلیل است و ظاهر کتاب عزیز آن را رد میکند. کال به معنای درهای است که با عبور جریان آب در طول سالیان دراز ایجاد شده است. این دو کلمه روی هم رفته معنای دره جنی را میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید