باورم نمیشود که الان زنده هستم!

در جنگلهای طبیعی شروع سیکل تمامی و تحملی در جنگل و به تبع آن روند توسعه و پایداری در اکوسیستمهای جنگلی همراه با مرحله تحولی «تخریب» همراهاست. به گزارش روابط عمومی دفتر حفاظت جنگل های کشور، داور نامدار در بازدید از روند مبارزه با آفت «پروانه دُم قهوهای» در جنگلهای فندقلوی شهرستان اهر، اظهار کرد: از هفتههای گذشته گزارشاتی مبنی بر اینکه آفت پروانه دُم قهوهای در جنگلهای ارسباران و مناطق جنگلی شهرستان اهر واقع در روستاهای افیل، بهل و گوراوان حالت طغیانی دارد دریافت کردیم و از همکاران خواستیم تا اقدامات لازم توصیهای از سوی کارشناسان گیاه پزشکی را انجام دهند.

دلایل توجه کارشناسان این سازمان به ارسباران، قرارگیری آن دارا بودن بافت جنگلی و وجود گونههای متنوع گیاهی و جانوری در نزدیکی خط مرزی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. مناطق زیادی از جهان را مانند آمازون، سواحل شرقی برزیل در آمریکای جنوبی، کنگو در آفریقا و در آسیا، مانند شرق هند، فیلیپین و سواحل اندونزی و نواحی دورافتاده ی شرق آمریکای مرکزی را این نوع جنگل پوشانده اند. در این میان زیستگاه های ییلاقی و قشلاقی تپه ماهوری «کیامکی»، ییلاق «قره چی» و مناطق صخره ای و صعب العبور « کنتال» مأمن طبیعی انواع گونه های جانوری مانند: کل، بز وحشی، پلنگ و سیاه گوش است.

این پژوهش با هدف بررسی دانش سنتی اکولوژیکی مردم محلی روستاهای جنگلی ارسباران درباره خواص دارویی گیاهان علفی و بوته ای موجود در این منطقه صورت گرفت. چراکه وضعیت امنیتی بدتر و بدتر می شد و به نظر نمی رسید اسپانیایی ها کاری در این زمینه انجام دهند. جنگل های ارسباران با برخورداری از جلوه های طبیعی متنوعی ازصخره ها، جنگل ها، مراتع، رودخانه ها و کشتزارها، انواع زیستگاه های منحصر به فرد کشور شامل «آنزا»، «کلن»، « پیر دره سی»، « قارونلار»، «قلعه دره سی وینق»، « شاه اتران» و «وایقان» را در خود جای داده است.

این منطقه حفاظت شده در شمال غربی آذربایجان شرقی میان سه رودخانه مهم « ارس» در شمال، « ایلگنه چای » در غرب و «کلیبرچای» در شرق واقع شده و از جنوب به ارتفاعات «سایگرام» متصل است. تخریب می نامند که این پدیده میتواند به علل مختلف اقتصادی و اجتماعی باشد. علی رغم این که کشور ایران از نظر جنگل و سطح سرانه آن در جهان جزء فقیرترین کشورها محسوب میگردد، هر ساله مقادیر متنابهی از جنگلهای آن به ویژه جنگل های ارسباران به دلایل طبیعی و یا انسانی از بین می روند. حیوانات و گیاهان با سرعتی حدود ۱۰۰۰ برابر سرعت نرمال از بین می روند و تعداد بیشتری نیز در معرض خطر هستند.

اين ناحيه به سبب واقع شدن در مرزهای شمال شرقى امپراتوری ساسانیان، در معرض تهاجم ترکان و هپتالیان قرار داشت. این آبشار قبل از آلوچال است و در شیبهای کوه ابر قرار دارد. با هواپیما: بلیط هواپیما به مقصد تبریز بگیرید و بعد از این شهر، با کرایه ماشین به منطقه ارسباران بروید.با قطار: سفری هیجانانگیز تا جلفا یا تبریز و باز هم ماشینسواری تا ارسباران.با اتوبوس: با یک بلیط اتوبوس به مقصد اهر میشود به ارسباران رسید. این جنگل رویایی به تنهایی آنقدر جذاب و زیباست که ارزش دارد برای دیدن آن راهی جاده شوید و وقت خود را برای لذت بردن از طبیعت بی نظیر آن صرف کنید.

در نهایت هر سه این مسیرها به گذرگاههای پلکانی قلعه بابک منتهی میشوند، هر مسافر از هر مسیر باید برای رفتن به داخل قلعه این پلههای طولانی را پشت سر بگذارد. شاید برای افرادی که از جاده گلستان عبیور می کنند باورپذیر نباشد که این منطقه دارای بیش از هزار و 300 گونه گیاهی و بیش از 300 گونه جانوری است. آنها روش جدیدی را برای تکثیر خود ابداع کردند: بذرهای خود را با استفاده از حشرات، پرندگان و پستاندارانی که توسط شهد و میوههای خوش طعم آنها اغوا شده بودند پراکنده کردند و در این فرآیند سیستمهای اکولوژیکی جنگل را گسترش دادند.

متأسفانه، اختلافات پایان ناپذیر سر مالکیت چرا گاهها و در دسترس نبودن چوپان، گسترش بیشتر دامپروری را ناممکن کردهاست. از خزندگان معروف نیز: مار قیطانی، مارمولک چشم ماری، لاسترمای دشتی پشت مشبک و غیره در این زیستگاه زیبا زندگی می کنند. ساخت این قلعه در یکی از نقاط مرتفع کوهستان، تدبیری هوشمندانه در زمان خود بوده است و کار نیروهای نظامی اعراب را سختتر میکرده است. دامنه ها و دره های سرسبز آمیخته از درختان، درختچه ها، گلهای رنگارنگ، چمن زارها، چشمه سارها و نهرها همراه با آبشار های مرتفع و دیدنی با حیات وحش منحصر به فرد خود ترکیبی بی نظیر و بی همتا از ذخیره گاه های بیوسفر جهان بوجود آورده است.

گیاه شناسی قومی، نزدیکترین روش ممکن برای مطالعه دانش مردم از کاربردهای متعدد گیاهانی است که آن ها را به کار می برند. برای اجاره چنین مواردی میتوانید به سراغ سایتهای رزرو آنلاین بروید. در اجاره کلبه چوبی وسط جنگل به فصل و زمان اقامت، چشمانداز کلبه چوبی، دسترسی به کلبه را در نظر بگیرید. این مقام مسوول گفت که طالبان نیز چند روز قبل از فصل برداشت پسته به جنگلات بادغیس سرازیر میشوند، او گفت در این فصل حضور طالبان ۵۰ درصد در این منطقه افزایش مییابد و آنان با چیدن پسته در واقع بخشی از مشکلات اقتصادی خود در جنگ با نیروهای بینالمللی را مرفوع میکنند.

در این مطلب می خواهیم به برخی از ترسناکترین حیواناتی که در آمازون زندگی می کنند اشاره می کنیم. در هرثانیه از آن روزها تنها انگیزهام برای ادامه دادن و حتی نفس کشیدن بین ترس و ناامیدی، دیدن خانوادهام بود. طبق صحبت معاون وزیر وزارت زراعت برای تطبق پلان زراعتی خویش به 350 میلون دالر ضرورت دارد.. این منطقه ی جنگلی میزبان گردشگرانی از سراسر دنیا است، جایی با چشم انداز خارق العاده که علیرغم زیبایی بی حد و حصر و حیات وحش بسیار خاصی که دارد به نسبت مناطق جنگلی دیگر ایران کمتر شناخته شده است. در این مسیر ابتدا باید از سمت جادهی دماوند-فیروزکوه به طرف قائمشهر حرکت کنید.

گردشگران معمولا شب را در اقامتگاههای این شهر سپری میکنند و صبح روز بعدُ با انرژی بسیار به سمت قلعه راهی میشوند. البته استان آذربایجان شرقی علاوه بر این جنگل ها از مناطق کوهستانی و جنگلی دیگری نیز برخوردار است که از جمله آن ها می توان به قره داغ، آرازبار و قراچه داغ اشاره کرد. این موضوع در کنار گذاشتن رفتارهای غلط مثل دامداری، طرحهای جنگلداری و پیشرفت روستاها در این مناطق نقش چشمگیری خواهد داشت و بودجههایی به آن اختصاص داده خواهد شد. با توجه به مطالب عنوان شده و وجود گونه های مهم ژنتیکی، کمیاب و منحصر به فرد در جنگل بکر و سرسبز ارسباران همچنین وجود مناطق بسیار دیدنی و لذت بخش منطقه اجرای برنامه های حفاظتی و سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در امر توسعه و ایجاد صنعت گردشگری و توریسم در این منطقه می توان در آینده امیدوار بود که جنگل ارسباران به عنوان قطب گردشگری و توریستی مطرح شده و توان منطقه را در پیشرفت اقتصاد و جهانگردی بالا ببرد.

آثار بجای مانده تاریخی در ارسباران نشان میدهند از روزگاران دور این منطقه سکونتگاه اقوام متعددی بوده که گاه برای پاسداشت خود جنگهای خونینی را نیز تجربه کردهاند. از آنجا که اقلیم منطقه، به واسطه قرارگرفتن در پهنه آب و هوایی خزری، قفقازی و مدیترانهای است، وجود کوههایی تا ارتفاع ۲۲۰۱ متر در میان دشتهای نیمهخشک، اکوسیستم منحصربه فردی را برای این منطقه به ارمغان آورده است. این کلبههای چوبی مثلثی و معمولا دوبلکس بسیار رمانتیک و خاص هستند.

امروزه در برخی از نقاط ایران، امکان اجاره کلبههای چوبی وجود دارد. دسترسی برخی از کلبههای جنگلی کمی دشوار است و امکان سفر مستقیم با خودروی شخصی به آنجا وجود ندارد. منظور از آسیب های انسانی ، صدمه ها وخسارا ت است که انسان به جنگل وارد میسازد. همان گونه که گفته شد جنگل آمازون دارای بزرگترین اکوسیستم جهان را دارا می باشد که در آن بیش از 3000 نوع میوه وجود دارد. عبدلوهاب یکی از محافظین جنگل های پسته،ارچه وبادام کوهی دربغلان مرکزی دراین مورد گفته است که چهار نوع جنگل وجود دارد که عبارت اند از جنگل پسته،بادام کوهی،ارچه وغیره میباشد.

افزون بر آنچه گفته شد، جنگلهای ارسباران همچنین به دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی رشته کوههای البرز و زاگرس، میزبان برخی گونههای زاگرسی نیز هست. عباسمیرزا، نایبالسلطنه قاجارها که اهر را پایگاهی برای رویارویی با قوای روس قرار داده بود، از یاری عشایر ارسباران بهره بسیار برد. آفتابنیوز : به گزارش روز سهشنبه خبرگزاری فرانسه، مردم این منطقه برای دسترسی به جهان خارج فقط از قایق استفاده میکنند و در برخی موارد، این سفر آبی تا بیش از یک هفته به طول میانجامد. همچنین یاقوت حموی هم به واسطه معرفی شخصیت «بابک خرمدین» از این جنگلها با نام «بَذ» یاد میکند.

قلعه بابک، مقر یکی از سربازان دلاور ایرانی بهنام «بابک خرمدین» بوده است که در منقطه بلند کوهستانی شهرستان کلیبر، در آغوش ابر و مه جا خوش کرده است. مقاومت در برابر ظلمهای این قوم از اعراب و حمایت ایرانیان از اهداف این سرباز شجاع ایرانی بوده و در نهایت جان خود را در راه این مبارزه از دست داده است. در این مطالعه که یک پژوهش گیاه قوم شناسی می باشد از ابزارهای پژوهش کیفی مانند مصاحبه های ساختار نیافته، نیمه ساختاریافته و مشاهده مشارکتی استفاده شده است. براساس مطالعات انجام شده توسط ذوالفقاری و همکاران در سال 1387، خواص دارویی این گونه توسط مردم محلی و بومی شناخته شده و جایگاه بخصوصی در بازار مصرف در استان نیز دارا می باشد، این بررسی با هدف مطالعه اکولوژیکی گیاه دارویی Ribes biebersteinii، در جنگل ارسباران واقع در شمالغرب ایران، حوضه آبخیز مردانقم چای، صورت گرفته است.

بیشتر گیاهان دارویی مورد استفاده از مراتع جمع آوری می شوند، اندام اصلی مورد استفاده آن ها برگ است، به صورت جوشانده و دم کرده مورد استفاده قرار می گیرند و برای درمان بیماری های چون سرماخوردگی، سرفه و عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت آبانبار، راهکاری برای تحمل روزهای گرم تابستان و دسترسی به آب برای مواقع احتمالی محاصره قلعه بوده است. سرسبزی جنگل ارسباران به این منطقه نیز سرایت کرده است. این لاروها ضمن دو مرحله پوست اندازی و تغذیه به تدریج تا شروع فصل سرما با تنیدن تارهای ابریشمی لانهای را ایجاد کرده و تا بهار سال بعد در داخل آن زمستان گذرانی میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید