بازدید از هزار چشمه ایران در ماکو

امی: عالیه. پس من با شما صحبت خواهم کرد. در ادامه شما را با دیدنی های مرودشت، این شهر باستانی دیدنی آشنا میکنیم. نقوش حک شده بر پیکره تخت جمشید برخی از آداب و رسوم و آئینهای نیکو و پسندیده ایرانیان باستان را با زبان تصویر روایت میکنند. اهالی روستا در حاشیه شاهرود اقدام به ایجاد مزارع منظم برای كشت محصولات كشاورزی مورد نیاز خود كردهاند.آنها خانههایشان را كاهگلی و با نظم عجیب استوار كردهاند.

پایتخت ایران در تیرماه سال ۱۳۹۲ شاهد افتتاح یک فروشگاه عرصه محصولات فرهنگی با پشتیبانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود. جاده تخت جمشید در ایام تعطیلات نوروز و دیگر روزهای تعطیل بسیار پرترافیک و شلوغ است و به دلیل محدودیت ظرفیت پارکینگ این مجموعه باستانی خیلی ها با مشکل پارک هم روبرو می شوند. معرفی تختجمشید آن چنان که شایسته آن است، حقیقتا دشوار است و تا این شاهکار تاریخی را از نزدیک نبینید، نمیتوانید عظمت آن را درک کنید.

باداب سورت یکی از آن مکان های گردشگری است که فقط باید با راهنما از آن بازدید کرد، شکل گیری هر اینچ از این چشمه نزدیک به 200 سال طول کشیده است تماشای کل مناظر این چشمه شگفت انگیز است، با حوضچه های آب گرم که منعکس کننده آسمان است، به زیبایی در کنار مناظر اطراف که از معادن سنگ گرفته تا جنگل های کاج و درختچه ها را شامل می شود. شاید سعدی به نوعی گفتگوی درونی دست می یابد اومعشوق را نیمه ای از خود می بیند واین منطق و احساس است که باهم به گفتگومی نشینند.اوگاه برا ی تسلای خود به دامن معشوق پناه می برد ، گاه از او می گریزد و به دل پناه م می برد وگاه خداوند را می خواند اما درتمام این گفتگو ها با معشوق این سعدی است که تسلیم می شود تا صبر کند و دنباله ی کار خود را بگیرد واین مشخصه ی غزل های سعدی است که سبب می شود مخاطب همواره در جاذبه های زبانی که در ذهن مخاطب ایجاد می کند او را به نوئمای ذهنی متفاوتی از تصاویر برساند ، و چینشی که سعدی برای غزلیات خود انتخاب کرده است متن غزلیات او را به متنی ، با محوریت زبان می رساند هرچند معشوقه ای که ترسیم می کند معشوقه ای است که با معشوقه های امروزی متفاوت است و از سنت شکل گرفته است اما کلامی که برمی گزیند همواره در خواننده زیبایی شناسی دارد که مختص به زمان خاص نیست و زبان عشق است .

میزان متوسط نزولات جوی در این منطقه 300 تا 500 میلیمتر است. بهترین زمان بازدید از تنگ بستانک بهار و تابستان، مخصوصا از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد است. مسیر رسیدن از دامنه کوه به محل چشمه ها کمی سخت است مخصوصا برای افراد کم توان تر. در هر مکانی از اصفهان که باشید می توانید نمایی از کوه صفحه را ببینید. در حقیقت بر اساس آخرین تحقیقات، قارلوقها در دوران قدرت خود (نیمه اولقرن یازدهم میلادی) یعنی زمانی که بر مناطق چو، تالاس و یدیسو حاکم بودند، در عین حال نام ترکمن را به عنوان یک اسم سیاسی برای خود برگزیده بودهاند.

یکی دیگر از آثار شاخص به جا مانده از سلسله هخامنشی، مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان بوده است که درحالحاضر تنها یک دیوار با سنگهای سفید مرمرنما با حفرههایی شبیه به پنجره از آن باقیمانده است. در مرودشت سفارت خانه یا کنسول گری وجود ندارد. فضاي درماني روستاي فروان شامل يك واحد خانه بهداشت مي باد كه در ابتداي روستا واقع شده كه سطح آن برابر 192 متر مربع است كه 1/0 درصد از كل مساحت روستا را شامل شده است. اگر بيند از جوئي مجهول آب صافي مي خورد و اين كس در سفر است يا درجايگاهي بيگانه، دليل كه در كاري مجهول مشغول شود و عمر خود را دراز گذراد و به مقدار آن آب كه در جوي خورده بود منفعت يابد.

اگر در سفر است، زود بازآيد. همچنین در مسیرهای مختلف دیگر شهر مراکز خرید و شهرک فرهنگیان، شهرک مهدیه، روستاها و بخش های اطراف این شهر تاکسی هست. همچنین آب چشمه به حداکثر مقدار خود میرسد. بعد از 200 متر از چشمه دوریش و گذر از یک راه صعب العبور، چشمه گل زرد دیده می شود که زیبایی خاص خود را دارد. اشکفت گاوی که دهانه آن به سمت رود کر قرار دارد و در فاصله ۱۰۰ متری از رود کر قرار گرفته است، در سال ۱۳۴۸ کشف و کاوش آن در سال ۱۳۵۷ آغاز شد.

هر چقدر که آب از عمق بیشتری بجوشد، دمای آن هم بیشتر است؛ بهعنوان مثال یک چشمه معدنی که از عمق سه هزار متری میجوشد، دمای آب آن به ۱۰۰ درجه سانتیگراد هم میرسد.تاریخ استفاده از آب درمانی به هزاران سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد و علاوه بر ارسطو و افلاطون و بقراط، ابن سینا هم راجع به استفاده صحیح از آب درمانی گفته بودند.آب درمانی نوین را به پدر روحانی «سباستین نیپ» در قرن نوزده نسبت میدهند. روستاي دهچشمه از توابع، بخش مرکزي شهرستان فارسان استان چهارمحال و بختياري است که با مختصات جغرافيايي 50 درجه و 33 دقيقه طول شرقي و 32 درجه و 13 دقيقه عرض شمالي، در 3 کيلومتري جنوب غربي شهر فارسان قرار دارد.

تعبیر خواب آب : دیدن آب در خواب خوب است و نشان روشنایی و صفاست اما باید دید آب چه وضعی دارد و دارای چه کیفیتی و کمیتی است . پس از سرعین در استان اردبیل؛ شهر آمل با داشتن بیش از ۲۶ دهنه آب معدنی گرم و سرد در رده دوم اهمیت واقع است. در ضمن در دل این کاخها موزهای به نام موزه تختجمشید با تاثیر از معماری خود آنها ایجاد شده است که با ورود به آن خود را در میان ارزشمندترین آثار به جا مانده از دوران هخامنشی میبینید. ابتلا به امور دست و پاگیر که زحمت و گرفتاری بوجود می آورند و آرامش را از انسان میگیرند.

به گزارش ایرنا، سید محسن حسینی عصر روز سه شنبه در نشست ستاد پایش تنش آبی استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: این ستاد به منظور کاهش تنش آبی تشکیل و پس از شناسایی ریسک ها، حوادث و اتفاقات توسط تیم های واکنش سریع به صورت آماده باش، پیگیری می شوند. خود شاهعباس نمیدانست که این اتفاق در حافظه تاریخی مردم شهر مشهد چه دامنهای پیدا خواهد کرد. ارتفاع این نقطه از سطح دریا 2870 متر و بلندی آن از مناطق مجاور مشهد 1900 متر میباشد. این پل بنایی مستحکم بوده که روی رودخانه کر ساخته شده و متعلق به دوران دیلمیان و قرون اولیه اسلامی است.

این روستا از جاذبههای طبیعی بسیار زیادی از جمله مناظر طبیعی اطراف رود کر، نهرها و از همه مهمتر پل بند امیر برخوردار است. در گذشته برای چیدن انگور در ماه شهریور و مهر و تبدیل آن به کشمش آفتابی یا سبز و یا برای تهیه شیره مدت زمانی را در داخل قلعه که همه امکانات رفاهی را داشته اطراق می کرده اند. همین مسئله باعث کمتوجهی مسئولان روستای اری به ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی در اطراف چشمه ازرود شده است.

روستای خورهه یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های زیستی در استان مرکزی و شهرستان محلات است که به لطف دارا بودن آثار تاریخی و طبیعتی بکر و دلپذیر، یکی از مناطق زیبا و جاذبه های گردشگری محلات به شمار می رود. پیش شماره بخش مرکزی 4340 است. مرکز خدمات سرمایهگذاری استان مرکزی. مرودشت یکی از شهرهای استان فارس در ۴۰ کیلومتری جنوب شیراز است. مرودشت با جاذبههای تاریخی و طبیعی ارزشمندی مانند تختجمشید، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی استخر و همچنین تنگ بستانک یا بهشتگمشده، یکی از شهرهای گردشگر پذیر استان فارس است.

بر اساس مطالعات تاریخی، احتمال دارد این غار، یک پناهگاه زیرزمینی نظامی و یا محل مسکونی در ادوار پیشین بوده باشد. آب جوی بهتر از آب راکد در برکه یا آبگیر است زیرا جریان روشن آب جریان روشن زندگی بیننده خواب را نشان می دهد و این بهتر می شود اگر در چنین آب روانی ماهی دیده شود . اگر کسی بخواهد آنها را به زندگانی بهتر بکشاند اشتباه می کند، مثل اینکه قورباغه را از لجنزار بیاورید توی پرقو بخوابانید . در دین زردتشت به علت اعتقادبه مقدس بودن خاک از دفن کردن اجساد خودداری نموده و آنهارا در محفظه های از سنگ که استودان ( استخواندان ) نامیده میشود ودر اصطلاح بختیاری به آنها بردگوری ( سنگ گبری ) اطلاق می شود ، قرار می دارند .

همچنین نزدیکی به رود ارس، آبگرم چالدران و آب درمانی سنگ کلیه نیز باعث شهرت این منطقه شده است. چشمههای آبگرم، از جاذبههای گردشگری پرطرفدار در کشور ایران و سراسر دنیا به شمار میآیند؛ همچنین میتوان این چشمههای طبیعی و جوشان را سرآغازی بر حوزه گردشگردی سلامت دانست. در هجده سالگی به آلمان رفت و تحصیلات دانشگاهی اش را آنجا به پایان برد. قیمت غذا در مرودشت بسیار مناسب است. کافه ترانه ،کنار زیرگذر،نوشیدنی هایی با کیفیت بسیار خوب عرضه می کند. مشخصی داشته است. این آمار نشان میدهد كه درمان با آب چشمه میتواند در درمان و تسكین دردهای آرتروز مفید واقع شود.

غیر از این ایام باقی ساعت و روز این جاده زیبا و سر سبز جای خوبی برای رانندگی است. در 60 کیلومتری شهر رامسر ییلاقی بکر و زیبا به نام گرسماسر قرار دارد. در نزدیکی مرودشت و در ناحیهای به نام دشتک ابرج، روستایی به نام ابرج وجود دارد که دو آبشار زیبا را در خود جای داده و آبشار دشتک یکی از آنها است. تلفتن کارتی در سطح شهر پراکنده است؛ اما به صورت متمرکز در ابتدای خیابان سعدی چندین دستگاه تلفن کارتی قرار دارد. این غار در ارتفاعی بیش از 100 متر از سطح زمین قرار دارد و برای رسیدن به آن باید بیش از 180 پله را طی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید