ایسنا – ایران زیباست؛ چشمه های باداب سورت

کوه های سر به فلک کشیده، چشمه های خروشان و متعدد، آبشارهای زیبا و یخچال های طبیعی در کنار آثار تاریخی و مذهبی در این شهرستان، از جمله عواملی هستند که این شهر را به منطقه گردشگری تبدیل کردهاند. رشنو : از ساکنان قدیمی شهر ایلامند ، که در زمان حسن خان فیلی از لرستان به پشتکوه آمدند، و به علت سواد داشتن و خط خوب به عنوان مستوفی یا کاتب در کنار والی مشغول به دیوانی شده اند . در دوران آغازین حكومت شاه اسماعیل صفوی (۹۰۹ هجری قمری) مردم كاشان كه از رسمی شدن مذهب شیعه به شوق آمده بودند، مشتاقانه در انتظار دیدار شاه محبوب خود به آذین بندی كوچه و خیابان شهر پرداختند.

وجود آتشكده نیاسر بهجای مانده از زمان ساسانیان در حومه كاشان،نشان از آبادانی و معمور بودن ناحیه در آن دوران دارد، به حدی كه طبق گزارش های اعثم كوفی درجنگ نهاوند، دلاوری ازناحیه كاشان (آذرگرد) با بیش از بیست هزار سوار در این نبرد شركت داشته كه رویاروی لشكر اعراب ایستاده اند. وجود باغ فین به دوران آل بویه منسوب است كه از این دوران شواهدی در دست نیست و اثبات این مطلب نیاز به تحقیقات و كاوش های باستان شناسی دارد.

بر فراز دامنههای کوههای بلندی که فیروزکوه را همچون فرزند عزیزی در آغوش گرفته است، اقامتگاهی وجود دارد که طعم خوش زندگی روستایی را به شما هدیه میدهد! یکی از این چشمههای جذاب و البته متفاوت، «تیزآب» در 9 کیلومتری شمال دماوند است که از دل کوه میجوشد و آب آن طعم تند و تیزی دارد و به همین دلیل، تیزآب نام گرفته است. امروز سفری به یکی از شهرهای این استان زیبا خواهیم داشت و باغی را معرفی میکنیم که دست کمی از بهشت افسانهای ندارد ولی خود را در پشت کوها و در درهای مخفی کرده است. اگرچه شاید شما نتوانید به سفر دور دنیا بروید، این مکانهای چشم نوازی که قصد داریم به شما معرفی کنیم، سبب میشود تا شما بالهای خود را گشوده و سفری به دور دنیا داشته باشید: ۱- «سالاردو ییونی» در بولیوی سالاردو ییونی بزرگترین کویر نمک دنیاست که در نزدیکی رشتهکوه آند در جنوب غربی کشور بولیوی در آمریکای جنوبی واقع شدهاست.

شاعرانه ترین كاخ دوران قاجار با خصوصیات منحصر به فرد و جاذبه و آراستگی، كاخ احمد شاهی است كه متأسفانه فاقد تاریخچهای در زمینه ساخت و ساز و دوران بهره برداری است و شاید تنها اشاره به لفظ احمد شاهی آن را نسبت به آخرین پادشاه قاجاریه و تاریخ ساخت آن به دوران اقتدار كوتاه مدت این شاه جوان مرتبط میسازد.بنابر برخی نقل قول ها، كاخ مذكور را احمد شاه برای همسر گرجی خود بنا نموده بود. ۱- در اواخر دوران شاه طهماسب زلزله مهیبی در شهر كاشان روی داد که كانون آن در منطقه فین بود و در آنجا آسیب فراوانی به بناها وارد كرد.

الف: كاشان یكی از مراكز یهودی نشین ایران بوده كه طبق آمارگیری كه در دوران شاه عباس دوم انجام شده است بیش از ۱۰۰۰ خانوار یهودی در این شهر سكونت داشته اند و در آن دوران با حضور چند تن از علمای یهود در این شهر، لقب اورشلیم دوم به آن اطلاق شده است. بعد از این دوران نیز وجود باغ فین را به دوران ایلخانی منسوب كرده اند، یاقوت حموی (قرن هشتم) نیز از گشت و گذار مردم كاشان در اطراف باغات فین یاد كرده است. شاه اسماعیل به كاشان آمد، در باغ فین جلوس كرد، و در سرچشمه فین بار عام داد.

این عوامل باعث شد كه كاشان در دوران صفوی از نظر مذهب، وسعت، ثروت و زیبایی دومین شهر ایران به شمار رود و بازارهای آن پر از اجناس و كالاهای مختلف و مساجد و اماكن مذهبی، پر رونق و مركز علمی و فرهنگی اش فعال گردد. حسن نراقی در كتاب آثار تاریخی شهرستان های كاشان و نطنز آورده است: «شاه عباس چون بنای سالخورده و ویران گشته فین رادرخور همسری با چشمه سلیمانیه و همت والای خود نمی دید، از این رو طرح كاخ جدیدی بدین گونه پی افكنده شد.

پس از شاه طهماسب،تا به حكومت رسیدن شاه عباس اول، دو تن از خاندان صفوی به حكومت رسیدند. همه اقشار مردم ـ در این جشن و سرور شركت كردند و پس از مراسم تشریفات به طعام دعوت شدند. در اواخر هزاره ششم در سرزمین حاصلخیز رسوبی در جوار كوهستان و حاشیه كویر مركزی اولین استقرارها در ناحیه سیلك شناسایی شده است. بادگیر مرتفع و زیبای آن با ارتفاع 33 متر از سطح زمین بلندترین بادگیری است که تاکنون شناسایی شده است.

بخش هایی از مجموعه که مورد مرمت قرار گرفت عبارتند از: عمارت تالار آیینه، عمارت مستخدمین، آشپزخانه ها، عمارت تهران، قسمت ساباط و آب انبار عمارت حرمخانه، عمارت بادگیر و عمارت سرو، عمارت بهشت آیین، همچنین در فاصله سال های 1355 تا 1361 عملیات باغسازی و محوطه سازی در این باغ تاریخی صورت پذیرفت. این رودخانه در جهت شمال به جنوب از کوههای پلنگ دره و اخرک سرچشمه گرفته است به طوریکه شاخههایی از این رودها در برخی قسمتها به صورت آبشارهای کوچک دیده میشود که منظره بسیار زیبایی بوجود آورده است.

این منطقه کوهستانی دارای آب و هوایی بسیار خشک و کم باران است. تعدادی گونههای غیر بومی نیز در مجموعه موجود است كه به تدریج با شرایط محیطی منطقه سازگاری یافتهاند و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیدهاند. محراب موجود در داخل بنا فرضیه وجود مسجدی در قرن دوم و سوم را تایید میکند. او ابتدا قناتی با نام دولت آباد ایجاد کرد و سپس از آب آن قنات باغ دولت آباد را به وجود آورد. ۲- اهمیتی كه پادشاهان صفوی برای صنایع دستی و هنر قائل بودند؛ با وجود هنرمندان و صنعتگران مختلف (كاشیكاری، قالی بافی، ابریشم بافی…) در این شهر، بر اهمیت آن افزوده گردید.

غیر از طوایف و تیرههای مختلف ترکمن، ترکمنها دارای چهار طایفه دیگری موسوم به اولاد هستند. «یکی دیگر از بناهای نزهت انتمای آن بزرگوار باغ دولت آبادست که متصل به دروازه چهار منار و خارج شره واقع است و از آب قنات دولت آباد مشروب می شود… بوی بهار که میآید، ذهن ما پُر میشود از تصویر زلال یک درۂ مخملی قشنگ با آلالههای سرخفام که زیبایی فیروزکوه و سیاهکوه سر به فلک کشیده را دو چندان میسازد و این زیبایی پا میکشد و آهسته میآید به دیاری که ناماش با فرهنگ این سرزمین گره خورده است، و بهار سایه میگسترد بر سر دیار اوبه.

ناظم در پی کشف راز تنها تابلویی است که استاد در زمان تبعید کشیده است. بنابر تاریخی که «بزرگ علوی» خود در پایان رمان چشمهایش نوشته است، نگارش این کتاب شش ماه طول کشیده. مظهر آب روان چشمه را قریب 500 متر بالاتر از باغ قدیم، یعنی در مكان چشمه كنونی، قرار داد و باغشاه جدید را در محدوده زمین های نوگیر به ابعاد 157 متر طول شرقی و غربی در 142 متر عرض شمالی و جنوبی حصار بندی كرد و در چهارگوشه آن برج های گرد و مرتفعی بنا كرد و.

آخرین كاخی كه تاریخچه آن مطرح میشود كاخ نیاوران در ضلع شمال شرقی مجموعه است. دیدار از منطقه موسوم به شهر کهنه به خاطر بافت تقریبا دست نخورده و قدیمی آن نیز توصیه میشود. گفته میشود که شمار تحصیلکرده ها این ولسوالی به ویژه از نظر تعداد پزشکان از مجموعه پزشکان بسیاری ولایت ها زیاد تر است. در اوبه مسجد جامعی است که از قدیم بوده و اکنون بنای آن چندان قدیمی بهنظر نمیرسد و ظاهراً بنای قدیمه مدروس شده و آنرا دوباره برداشته و به همان خشت و آجر قدیمهٔ آن آباد نمودهاند.

طی این مدت بسیاری از درختان عرصه شمالی و جنوبی باغ در شمال و جنوب كاخ صاحبقرانیه برای ساخت كاخ جدید و پارك قطع گردید و چهره باغ به طور كلی تغییر كرد. در متون به نام برخی از معمارباشیهای سلطنتی كه همزمان با آغاز ساخت و ساز نیاوران مشغول به كار بودند برمی خوریم. این دریا با شروع عهد خشكسالی به تدریج خشك شده و اكنون در محل آن كویر بزرگ مركزی برجاست. در زمان احمد شاه هم دیواری در شمال قصر جهان نما كشیدند و قصر و دیوانخانه را از محل حرم جدا كردند. در ابتدا این كاخ را به عنوان محلی برای پذیرایی و اقامت رؤسای كشورها و میهمانان عالیرتبه دربار طراحی و منظور نموده بودند، اما در حین عملیات اجرایی با اعمال تغییرات در كاربری، به محل سكونت پهلوی دوم و خانواده وی برای ایام مختلف سال به غیر از فصل تابستان اختصاص یافت.این كاخ نهایتاً از سال 1346 خورشیدی مورد بهره برداری پهلوی دوم و خانواده او در ایران قرار گرفت و تا سال 1357 نیز محل سكونت آنها محسوب گردیده است.

آنها معمولا در شکل انسانی خود ظاهر می شوند و علاوه بر بال هایی که برای پناه دادن و محافظت ازیریس استفاده می شوند. این جشن های سال نوع در قومیت های مختلف این کشور به شکل های خاص برگزار می شود و در مناطق شرقی و شمالی کشور با شور شعف خاص تری برگزار می شود. این چشمه دارای آب بسیار شور با عمق حدود 15 متر است که بیشتر در فصل تابستان برای شنا استفاده می شود و برای درمان کمردرد و پا درد، بیماری های پوستی، روماتیسم مفصلی و به ویژه سردردهای میگرنی مفید است.

چشمه دوم را می توانید در بالادست و شمال غربی چشمه آب شور ببینید، که آب آن ترش مزه و به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه هم کمی رسوب آهن نشسته است. دو راهی تلمادره در فاصله ۳۵ کیلومتری فولادمحله واقع شده و نشانه آن پاسگاه نیروی انتظامی و کمی آن طرف تر پمپ بنزین است. گلستان استانی بسیار خوش آب و هوا در عین حال بسیار سرسبز و خرم در میان استان های شمال ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید