اردبیل ، سرزمین چشمه های بهشتی با تاریخ باستانی – ایرنا

از مجاورت این کوه رودخانه زایندهرود عبور مینماید که همین امر سبب سرسبزی و خرمی روستاهای اطراف آن شده است. بدون تردید، سرسبزی طبیعت و وجود آب بیشتر چشمه در فصول گرم سال، سبب بازدید بیشتر در این مکان است. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.آب هاي روسوبي اين دو چشمه در مسير خود از بالاي كوه به پائين طي هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسيار زيبا در رنگ هاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه هاي مختلف ايجاد كرده اند كه اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بكر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است.چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در پليوستوسن و پليوسن (دوران چهارم زمين شناسي) شكل گرفته است.اين چشمه در ارتفاع 1841 متري از سطح دريا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگل هاي سوزني برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه و از جهت غرب معدن سنگ هاي تزئيني احاطه كرده است.مردم منطقه به دليل گوگردي بودن اين چشمه ، كه براي امراض پوستي كاملا مفيد مي باشد، از وجود اين چشمه آگاهي كافي دارند و از آن به عنوان سرشور ياد مي كنند.

چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است و در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. دریاچه این سد به معجز چشمه و سد سیاه رود هم شناخته می شود. زمانی که گره زده میشود سبزه را به داخل آب می اندازند . با مراجعه به ايشان و نمايش و ارئه چند عكس بزرگ ديگر از منطقه ايشان نيز شگفت زده شدند و اينجا بود كه بيان كردند بخاطر خاص بودن و فوق العاده بودن اثر مي تواند بعنوان اثر ملي ثبت گردد.

زندگی و رشد بهینۀ هر موجودی در یک محدودۀ دمایی خاص صورت می گیرد؛ به طوری که با افزایش و کاهش دمای آب نسبت به محدودۀ دمای بهینه، موجب کند شدن یا متوقف شدن رشد آن می شود. 28-آبخوان تحت فشار چگونه تشکیل می شود ؟ به اذعان تاریخ گزیده حمدالله مستوفی یکی از طوایف قوم لر جاکی است و یکی از طوایف کوچنده از جبل السماق شام (کردستان سوریه) می باشد که همراه با طوایفی از قبیل مماسنی , کمانکشی , لیراوی , بختیاری و۲۰ طایفه دیگردر زمان عباسیان پای به سرزمین سرزمین شولان نهادند. داخل دریاچه هزاران ماهی قرمز بودکه البته پرورش ماهی قرمز در چند ماه آخر سال یکی از مشاغل مردم روستای الندان میباشد .

در سمت شمالی و در داخل دریاچه به فاصله قریب ۵۰۰ متر از تپه های آبده، ساختمانی است دو طبقه و دارای ایوان محصور در آب که توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. مجموعه چشمه علی که یک فضای محصور شده برای تفریح تابستانی شاهان قاجار بوده است. وی در سفری که برای جلوگیری از پیشرفت نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد، به طرف خراسان می رفت در چشمه علی توقف نموده و دستور ساخت عمارتی را بدون فوت وقت داد.

در ایام قدیم بسیاری از فرش فروش های تهرانی قالی ها و قالیچه های خود را در آب این چشمه می شستند و بر این باور بودند که این آب فرش ها را روشن تر و پاکیزه تر می کند. آب چشمه پیرسقا گوارا و قابل شرب است ومناظر اطراف آن بسیار زیبا و دیدنى است. ولی از همه مصطلحتر برای این روستا عنوان آل پارس است اما هرچه هست آلوارس را کوهنوردها بهتر از گردشگران عادی میشناسند، چون این روستا در مسیر صعود به سبلان قرار گرفته و از آنجا که روستایی برفگیر و نسبتا سردسیر است پیست اسکی در 12 کیلومتری آن نیز بنا شده است.

این مسجد فاقد مناره است و درون شبستان های آن نیز کاشیکاری نشده است. همچنین این چشمه بعلت شور بودن در فصل زمستان یخ نمیزند. در زمان های گذشته به این چشمه «هزار چشمه» یا «علی بولاغ» می گفتند. در آن انواع ماهی های کوچک و بزرگ و حتی خطرناک یافت می شود. از مکانهای تاریخی این منطقه می توان از تپه باستانی شره دیل و صخره های باستانی اوچ قیزلار در روستای چیرچیرا، و قلعه نادری در روبروی روستای حاجی آباد است. اما در پشت این ظاهر خودبزرگ بین، اعتماد به نفس شکننده وجود دارد که باعث می شود دایما در پی جلب تایید دیگران باشند.

فروردين 1387 آقاي نادر ضرابيان سرپرست و خانم فاطمه ناصري عضو هيات مديره گروه كوه نوردي لواسان جهت پيدا كردن اين اثر طبيعي راهي منطقه شدند در روز دوم فروردين با پرس و جو از مردم محلي، مكان را در نزديكي دهستان پشت كوه يافتند ولي متاسفانه مطلب تكان دهنده فعاليت گسترده يك معدن استخراج سنگ هاي تزئيني در فاصله بسيار نزديك از اين اثر شگفت انگيز بود . چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت – حد فاصل روستاهاي اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند.

در زبان ترکی به چشمه “بولاق ” گفته می شود. در مراجعت با مشاهده عمارت چشمه علی، شعف و شادمانی وی را فرا می گیرد و شعرای وقت نیز فرصت را غنیمت شمرده و اشعار بسیار زیبایی را می سرایند و حکاکان آنها را بر سنگ حک کرده و در عمارت نصب می کنند. باداب سورت “Badab surt” به معنی شدت اثر آب گازدار می باشد که در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو نیز می گویند. آبگرم های قوتورسوئی و شابیل و قینرجه صخره های محراب داشی (سنگ محراب) و تالاب های ات گلی، قره گل، طاووس گلی، نعمت گلی نیز از جاذبه های زیبای سبلان و مشگین شهر هستند.

شب حدود ساعت ۲۲:۰۰بودکه به هتل مان در شهر کیاسر رسیدیم.هتل هفت خال هتلی است کاملا نوساز و ۲ستاره ولی بسیار تمیز و مرتب و ضمناچشم انداز بسیار زیبایی به طبیعت سبز مازندران دارد. از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالته و از این روستا تا چشمههای شگفتانگیز باداب سورت، جاده خاکیه. تا جایی که برخی از اشعار این اثر به نثر موزون شبیه است. پس از بازگشت به تهران و تماس مجدد با آقاي مهندس قمي مشخص شد كه پروند تا انتهاي ارديبهشت ماه آماده براي امضا نهايي و ثبت خواهد شد كه بالاخره در كمتر از سه ماه اثري به اين شگفت انگيزي كه غريب و ناشناخته و در معرض تخريب بود با پيگيري و ممارست گروه كوه نوردي لواسان و حمايت معاونت ميراث فرهنگي كل كشور بعنوان دومين اثر ملي ايران درخرداد ماه 1387 ثبت گرديد.

آبهای معدنی که در نقاط مختلف وجود دارد هر کدام اثر ویژه مربوط به همان آب را دارد زیرا ترکیبات هر آب معدنی ویژه همان منطقه است که ظاهر شده است مثلاً آبهای سولفات کلسیم سرد، خاصیت افزاینده ادرار دارد که در اصطلاح پزشکی به آن مدّر گویند. و از نزاد های مختلف در کنار هم به وجود آمده اند . این چشمهها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند و در ایران بی نظیر هستند و تا جایی که میدانیم در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمههایی شبیه باداب سورت وجود دارد.

پس از فراغت سازمان انرژی اتمی از پروژههای نیمه صنعتی افزایش غلظت و تبدیل اورانیوم بین سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۷، پیشنهاد اجرای یک پروژه صنعتی آب سنگین به سازمان ارائه و پس از مدتی با ابلاغ شورای معاونان سازمان انرژی اتمی اجرای این طرح آغاز شد؛ اما با توجه به محدودیتها در کسب اطلاعات علمی و فنی از کشورهای خارجی و جذب نشدن نیروهای حرفهای این پروژه تا سال ۱۳۷۷ به تعویق افتاد. خب خبر خوب اینه که ما قراره یک جای هیجان انگیز رو بهتون پیشنهاد کنیم که همین دور و براست و احتیاجی به برنامه ریزی بلند مدت و حتی خرید و تبدیل دلار هم نداره!

دیدگاهتان را بنویسید