آشنایی با چشمه سرداب رستم آباد اردل و جاذبه های آن

سربه فلک کشيده براي هر مسافر تازه واردي خيرکننده است. این جاده قبل از رسیدن به تنگ دوزان از گردنه ای به همین نام عبور می کند که محل مناسبی برای شروع صعود کوه هشتاد واقع در غرب گردنه است. گویش آنها لکی است اما به لُری هم تکلم می کنند. اما در لرستان و سایر نقاط به گویش لُری صحبت می کنند . زبان آنها لُری است . در پایان اگر تاکنون به این چشمه سفری داشتهاید و خاطرات خوش یا تجربههای سودمندی از این سفر در ذهن شما باقیمانده، آنها را در قسمت نظرات با ما و دیگر مخاطبان سایت ره بال آسمان به اشتراک بگذارید.

توسعه دره هریرود در وادی هرات از یک طرف به سبب از بین رفتن بعضی شعبات سفید کوه و سیاه کوه است که قبلا دره را از نزدیک احاطه کرده بودند و از جانب دیگر به سرعت و قوت عمل ائتکال د راین ناحیه مربوط است که از احجار نسبتا نرم یعنی سنگ ریگی و جوش سنگ تشکیل یافته است . چشمه میلاس از بالای این دشت را آبیاری می کند.این چشمه با دبی آب 450 تا550 لیتر در ثانیه در سال های پربارش ، آب کشاورزی دشت یک هزار و700 هکتاری میلاس را تأمین می کند وباعث حاصلخیز شدن زمین های کشاورزی گشته به طوری که محصول برنج میلاس در منطقه و استان های همجوار زبانزد شده است و هرساله عده ی زیادی برای خرید برنج به این منطقه می روند.

خرید از مغازه های شهر چشمه ترکیه می تواند یکی از بهترین قسمت های سفر شما به این شهر باشد. قیطولی ها هم از لرستان آمده اند . این مجسمه ها زمانی به عبادتگاه Athena pallas نیز شهرت داشته اند. سرزمین فرهنگی اوبه از گذشتههای دور شهرت داشته و علمای بزرگی به این سرزمین نسبت دادهاند. هرگاه به تاریخ پر درازنای هری نظر کنیم درخواهیم یافت که شهرت تاریخی و زراعتی هرات مرهون همین رود است و از جانب دیگر هرات بارها در طول تاریخ خراب شده است و باز سبب آزادی و احیای مجدد آن همین موقعیت مهم جغرافیایی و زرخیزی وادی آن بوده است .

شیخ عباس 74 ساله، که 36 سال خادم حرم حضرت عباس علیه السلام است، در مورد جریان آب دور قبر علمدار کربلا گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از 400 سال قبل که آب لوله کشی نبود این آب مرتب میجوشیده و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت. بعد از رسیدن به نزدیکی شهرستان اردل یک مسیر سه راهی را می بینید، برای رفتن به چشمه سرداب رستم آباد اردل باید مسیر وسطی یعنی مستقیم را انتخاب کنید.

این روستای ییلاقی زیبا در دامنه شمالی قلّه 4040 متری شاهانکوه قرار داشته و با دارا بودن یخچال های برفی عظیم و لاله های واژگون بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و دل انگیز و آّب و هوای مطبوعی را برای ساکنان ( روستائیان و عشایر ) و گردشگران منطقه تداعی می کند . چشمه بابااحمد یا سرداب، چشمه ای است پرآب با آبی بسیار سرد و گوارا که از دامنه ارتفاعات پربرف شاهان کوه (4050 متر) در غرب استان اصفهان واقع در 17 کیلومتری جنوب غرب فریدونشهر و در نزدیکی روستای زیبای سرداب علیا منشا گرفته و رودخانه ای زیبا و خروشان را تشکیل می دهد.

حتی می توانید تصاویری از خود را در لحظه به دوستانتان نشان دهید. برای دسترسی به روستای رستم آباد و چشمه سرداب آن ، باید از طریق جاده شهرکرد به اردل تا نزدیکی شهر اردل بیایید و در سه راه این منطقه ، مسیر مستقیم را که به روستای کاج می رود انتخاب کنید . چهل چشمه بخشی از رشته کوه های زاگرس در کردستان است که با ارتفاع ۳۱۷۳ متر از سطح آب های آزاد صفت مرتفع ترین کوهستان کردستان را نصیب خود کرده است. رشته كوه آخوره و قله آن کوه هشتاد همراه با رشته های شاهان، فردان و ونیزان در حقیقت متعلق به بخشی از کوهستان بزرگ زاگرس هستند که در نتیجه گسترش این کوهستان بزرگ از استان لرستان به سوی استان اصفهان پدید آمده است و همگی تمامأ در داخل استان اصفهان قرار دارند.

در منطقه دزکرد (محال سبعه) سکونت دارند. البته خودروهایی که امکانات ویژهای برای عبور در مناطق دشوار دارند (آفرودها) در گذر از این مسیر با مشکلی روبهرو نخواهند شد. هرگاه با استفاده از تخنیک پیشرفته و جدید سیلابهای بهاری این رودها مهار شده و در مسیر آب های جاری رودخانه ای بندهای آبی مناسب احداث شود ، بی شک ظرفیت آبهای متذکره در فصل تابستان افزایش چشمگیر پیدا میکند و میدانهای زراعتی ولایت هرات توسعه افزون میابند . هرات 61315 کیلومترمربع وسعت دارد و بعد ولایت هلمند از وسیع ترین ولایات افغانستان است .

از آنجا که چشمههای آب سرد و گرم در این منطقه قرار گرفته گردشگران بیشماری را راهی خود میکند. در فصل بهار و تابستان زمان ییلاق آیینها و مراسم تور کوچ بطور کامل برگزار می گردد عشایر در بین راه هر جا به آب و علفزاری برخورد کنند ساعاتی را در آنجا سپری می کنند و مجددا آهنگ سفر میکنند کوچ با همه دلتنگی ها و غروب های غمبارش به امید رسیدن به چراگاهی مناسب ادامه می یابد. ایل کولیوند : این ایل از بزرگترین ایلات لُر ( از نظر جمعیت) ساکن دره شهر می باشند .

اما ۸تیره قبلی در مکان هایی برای همیشه ساکن شدند و در کرمانشاه وتویسرکان وملایر بسیار زیاد هستند . اکثریت این کوه ها همیشه زممستان و تابستان ها مملو از بر ف بود در قله های پامیر کتله های یخ از سالیان متمادی موجود بود. یکی از زیباترین شهرهای ساحلی ترکیه چشمه نام دارد که بر خلاف اغلب شهرهای این سرزمین هنوز هم بافت محلی خود را حفظ کرده است.

قدم زدن در این شهر تاریخی و باستانی شما را به زمان های گذشته می برد. گاه در بیان حکایت گفت و گوهای ساده ی زن و شوهری بیان می شود که حادثه ی ساده ی یک زندگی است.و برخی قصه های سعدی در بوستان، با تاریخ پیوسته است و برخی از رویدادهای مهم تاریخی را بیان می کند. وی اظهار کرد: هماکنون در بخش درب صاحبالزمان (عج) مرقد مطهر اباالفضل (ع) پنجره کوچکی قرار دارد که وصل به سرداب حرم است و اگر نگاه کنید از آن مرتب بوی گلاب میآید و این همان آبی است که متاسفانه خادمان کنونی در ورودی آن را و راه رسیدگی به سرداب را به روی زوار بستهاند.

برای راحتی خود در این ساحل ها بهتر است از کفشهای مخصوص ساحل استفاده کنید. ماهی گیری:حوزه آبریز زاینده رود با مساحتی حدود 3200 کیلونتر مربع از قسمت شرق سلسله جبال زاگرس شروع و پس از طی مسافتی در حدود 360 کیلومتر در جلگه اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد. یکی از لذت های سفر در شهر چشمه ترکیه بازدید از فروشگاه های مختلف آن است که یکی از دیدنی های این شهر به حساب می آیند و بیشتر گردشگرانی که به شهرهای ترکیه سفر می کنند از خرید کردن در آن لذت می برند.

چشمه ترکیه یکی از شهر های این کشور است که زیبایی فوق العاده ای دارد و همین زیبایی سبب می شود که هر ساله تعداد بسیار زیادی از مسافران به سمت این شهر روانه شوند. جزیره ساکیز که بین جزیره های اطراف نزدیک ترین به چشمه می باشد ، با پوشش گیاهی و زیبایی های طبیعی خود ارزش دیدن دارد. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آنرا دوچندان كرده است. زیرا برفهای کوه بابا و منبع رود آب شده و آب بسیاری در بستر رود به جریان می افتد . ساحل ماوی کوی با نام ساحل آکواریوم شناخته می شود.

ماوی کوی (Mavi Koy) به خاطر شفافی بی نظیر آبش به آکواریوم مشهور است، مکانی ایدهآل برای تماشای دنیای زیر آب محسوب میشود. در منطقه آلاچاتی، بازار روز شنبه برگزار میشود که بزرگترین بازار چشمه است. از ۵۰ سال قبل تاکنون این آب در یک سطح ثابت مانده و نه کم و نه زیاد میشود. همچنین میتوانید یک غذای خوشمزه محلی و ترکی را در رستوران این مرکز تفریحی و یا در کافههای آن یک نوشیدنی گوارا در هنگام غروب بنوشید. پسر را گفت نباید که این سخن با کشی در میان نهی گفت: ای پدر فرمان تراست. این سراب دارای چشمه ای زیبا و مناظری دل انگیز است.

پارک جنگلی پروز: در 50 كیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره ای سرسبز قرار گرفته است. به منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در ۲۰ کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهانبین و ۳ کیلومتری شهر هفشجان بر روی این چشمه احداث شدهاست. القصه شنیدیم که طرفی از خباثت نفس او معلو م کردند و بزدند و براندند و مکتب او را به مصلحی دادند پارسای سلیم، نیک مرد حلیم که سخن جز به حکم ضرورت نگفتی و موجب آزار کس بر زبان نرفتی، کودکان را هیبت استاد نخستین از سر برفت و معلم دومین را اخلاق ملکی دیدند و یک یک دیو شدند، به اعتماد حلم او ترک علم دادند.

در این قسمت تصاویر دیدنی های چشمه ترکیه را قرار داده ایم که یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. اين دشت زیبا محل مناسبی براي اقامت و شب ماني (پناهگاه و اُطراق شبانه) کوهنوردان و گردشگران منطقه است و از “چشمۀ تنگ عرب” تا قلّۀ اصلي شاهانکوه حدود چهار الی پنج ساعت راه است . شغل اغلب مردم منطقه دامداری، کشاورزی و پرورش ماهیان سردابی است.چشمه سرداب رستم اباد شهرستان اردل با برودت دماي بسيار بسيار سرد، به عنوان سردترين چشمه جاري ايران در چهارمحال و بختياري قرار دارد. شغل اغلب مردم منطقه دامداری، کشاورزی و پرورش ماهیان سردابی است.چشمه سرداب رستم اباد شهرستان اردل با برودت دمای بسیار بسیار سرد، به عنوان سردترین چشمه جاری ایران در چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید