آذربایجان شرقی – مجله گردشگری دوباره سفر

به عبارت دیگر توده جنگلی کوچک ترین قسمت از یک جنگل است که در آن امکان یک برنامه ریزی دراز مدت وجود داشته باشد . این زیستگاه حدود یک سوم سطح زمین را پوشانده و در تمامی نواحی از زمین که امکان رشد درخت وجود دارد و میزان بارش باران در سطح مناسب باشد، ایجاد میشود. برخی از کیمن های سیاه نر تا 13 فوت (4 متر) نیز رشد می کنند. آمازون میخواهد کارمنداناش در فضایی جنگلوار کار کرده و به کار در این شرکت افتخار کنند. راهحل دیگر شاید این باشد که شرکای تجاری این کشور برای ادامه معاملات شروط زیستمحیطی تعیین کنند.

باید افزود که این تعبیر آخریرا به نحو دیگر هم میتوان توجیه کرد و آن اینکه در فرهنگهای اردو واژه (گاون) بانون غنه یی به معنای قریه و دههاست بنا بران شاید چارگاو اصلآ چار گاون بوده باشد به معنای چار ده مانند پنجده در شمال افغانستان و یا شش گاو غزنی که عبارت بوداست از شش قریه. قلعه پشتو یکی از باارزشترین و جالبترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان اهر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. استفان کوری، مدیر سازمان Survival International گفت: «این ویدیو سندی است مبنی بر این که مردم آوا وجود دارند.

این گیاهان به ۵۰ کشور جهان تعلق دارند. حدود ۴۰ هزار گونه گیاه مختلف از ۵۰ کشور جهان در مرکز آمازون Spheres یافت میشود که ۴۰۰ گونه آنها از مناطق گرمسیری به مرکز سیاتل منتقل شدند. در مناطق گرمسیری جهان که نیمی از زیستتوده جنگلی جهان را شامل میشود، پوشش جنگلی از سال 2015 تاکنون به شکل قابل توجهی کاهش یافته است. به گزارش تجارتنیوز به نقل از اکونومیست، اگر این منطقه از جهان یک کشور در نظر گرفته شود، پس از چین و آمریکا جنگلهای استوایی از نظر میزان انتشار دیاکسید کربن، رتبه سوم را در جهان به خود اختصاص میدهد.

کرونوس – به تازگی ویدیویی از اهالی قبیلهی آوا که در اعماق جنگل آمازون زندگی میکنند و تاکنون تماسی با جهان مدرن نداشتهاند منتشر شده که نشان میدهد جنگلزدایی در آمازون تا چه میزان پیشرفت داشته و اهالی این جنگل تا چه میزان تحت تأثیر آن قرار دارند. کرههای شکلدهنده مرکز Spheres از ۲۴ تا ۲۹ متر طول دارند. فضای داخل مرکز Spheres طوری است انگار کارمندان دارند در جنگلهای آمازون کار میکنند.

در مجموع ۸۰۰ نفر میتوانند در این مرکز کار کنند؛ البته اگر بشود نامش را کار گذاشت! جدای از گردشگرهای دیگر که میتوانند راهنمای شما باشند خود رودخانه افزون بر هدفی بکر و زیبا، وسیلهای است که پا به پا شما را تا رسیدن به آبشار پلنگدره همراهی میکند. پس از گذراندن شبی خاطرهانگیز در میان صدای طبیعت و حیوانات آواز پرندگان در جنگل هنگام صبح شما را از خواب بیدار میکند. در این روش که به زبان محلی correntao نامیده میشود، از دو تراکتور استفاده میشود و زنجیرهایی به آنها بسته شده که هرچه در مسیر باشد را پاکسازی میکند.

او افزوده که در ولسوالی کشک کهنه، دو جنگل پسته به نام “ارچلیق و پسته لیق” وجود دارد که درسالهای گذشته، این جنگلات به بیش از ٢٣ هزار هکتار میرسید؛ اما اکنون با گذشت زمان، نیمى از این جنگلات توسط زورمندان، طالبان و مردم محل از بین رفته است. ارسباران در محدوده جغرافیایی 38 درجه تا 39 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی و 5/46 الی 5/47 درجه طول شرقی در شمالغرب ورزقان قرار دارد. ولایت بادغیس بخاطر کوهستانی بودن آن بویژه در نواحی جنوب غرب و جنوب شرقی مناظر زیبای طبیعی زیادی دارد که میتوان از بند سبزک که پوشیــده از درختان ارچهاست و چشمههای آب فراوان نیز دارد نام برد.دره جوند و آب استاده آن که مشهوربه آب(پوده)است یکی دیگر از مناظر طبیعی بادغیس است.دریای مرغاب که یکی ازپرآبترین دریاهای افغانستان است که در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس موقعیت دارد.

اما بخش بزرگی از این جنگل در ولایت بادغیس موقعیت دارد، ولایتی که هم از لحاظ امنیتی و هم از بُعد اقتصادی، ضعیفتر و وضعیتش شکنندهتر از ولایتی مانند هرات است. واژهٔ مرو در ادوار کهن به مفهوم حوزهٔ بزرگی در شمال غرب افغانستان اطلاق شدهاست و آن در اوستا (در فصل اول و ندیدات) به طورت مورو آمده که یکی از جملهٔ شانزده ایالات آریائیها بودهاست و آن پس از آیانم ویجه و سوعذه به حیث سومین ایالت آریائی نشین در وندیدات ذکر شدهاست. روشی که بودا به تعلیم عقاید خود می پراخت به “راه هشتگانه” شهرت دارد که طبق آن می بایست هشت عمل صحیح را پیش گرفت : پندار نیک ، هدف درست ، گفتار نیک ، رفتار نیک ، شغل درست ، تلاش صحیح ، تفکر صحیح و مراقبه (Meditaion ) بودا بقیه عمر را به مسافرت و نشر افکار خود پرداخت و مردم هند را تعلیم داد .

محققان برزیلیای به همراهی محققان آمریكایی با روش رادیوكربن عمر درختان سالخورده در جنگل های آمازون را یكبار دیگر مورد تخمین قرار دادند.یافته های این تحقیق حاكی از آن است كه عمر این درختان بسیار بیشتر از ۳۰۰ سالی است كه قبلا برآورد شده بود و حداقل به ۷۵۰ سال و حداكثر ۱۰۰۰ سال می رسد.در این تحقیق كه ایروین سوسان محقق برجسته آمریكایی نیز حضور داشت مشخص شد كه در عمق جنگل های آمازون درختان بسیار كندتر از حالت طبیعی رشد می كنند.كرومبور یكی از اعضای این تیم تحقیقاتی در این باره می گوید: تخمین عمر درختان جنگل های آمازون كار ساده ای نیست یكی به این دلیل كه این درختان همانند دیگر درختها دارای حلقه های سالانه ای كه عمر درخت را نشان می دهد نیستند.شایان ذكر است كه تخمین عمر این درختان و نحوه رشد آنها برای محققان از آن رو با ارزش است كه در تحقیقات در مورد شیوه مقابله با آلودگی هوا و جذب آلودگی ها توسط درختان اثری جدی دارد.

و با نگاهی اجمالی به تصاویر ماهوارهای میتوان عمق خطری را که با آن مواجه هستند را درک کرد. این ناحیه کوهستانی جنگلی را میتوان برای رهایی از گرمای تابستان انتخاب کرد و از خنکا و چشم انداز فوق العاده ی آن، بخصوص در فصول اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه لذت برد. جنگل آمازون با تولید نیمی از اکسیژن جو زمین، تاثیری فوق العاده بر روی آن می گذارد. کتاب حاضر نسخه اصلی و کامل کتاب جنگل میباشد. یکی از زیباترین محیطهای بیرون که مورد توجه انسان است، جنگلها میباشد. جنگل یکی از مهمترین اکوسیستمهای موجود برروی زمین میباشد که اهمیت آن را از چند جنبه میتوان مورد بررسی قرار داد.

دمای جنگل های بارانی بین 20 تا 34 درجه سانتیگراد متغیر است. به عنوان مثال ، در گذشته نه چندان دور ، شهرستان دماوند یکی از مراکز کشاورزی و دامپروری با محصولاتی مانند سیب ، گیلاس ، گیلاس ، گردو ، سیب زمینی ، خیار و محصولات دامی بود ، اما در سال های اخیر به دلیل گسترش غیرقانونی کشاورزی شهری این منطقه در معرض خطر است. از هر ده گونه شناخته شده در جهان، یک گونه در جنگل های بارانی آمازون زندگی می کند، همانطور که از هر پنج گونه پرنده شناخته شده، یک گونه زندگی می کند. حوزه آبریز کنگو با 2 میلیون کیلومترمربع جنگل، پس از جنگلهای آمازون بزرگترین جنگل بارانی دنیا است؛ زیستبومی که بخش اعظم شهرت آن به دلیل داشتن طیف وسیعی از جانوران وحشی از جمله میمونهای آدمنما، فیلهای آفریقایی، و 700 گونه ماهی رودخانهای است.

نابودی جنگلها و اکوسیستمهای آن در وحله اول برای ساکنان آن یعنی جانوران و گیاهان آسیب میرساند و در گام بعدی منجر به آسیب به زندگی بشر میگردد اگر چه ممکن است این آسیب در کوتاه مدت و به صورت قابل لمس مشاهده نشود. اریسوان گواجاجارا افزود: «ما اجازهی فیلمبرداری نداشتیم؛ اما فکر میکنم انتشار تصویر آواها مهم است چون اگر ما این تصویر را به جهانیان نشان ندهیم آنان ممکن است توسط قاچاقچیان چوب کشته شوند. چشمه، رود، انواع درخت و علفزارهای بزرگ تمام آن چیزی هستند که می توان از طبیعت انتظار داشت؛ جنگلهای ارسباران همه این موارد را در بهترین حالت ممکن در دل خود جای دادهاند.

مسئولان در ولایت کنر در شرق افغانستان می گویند؛ با ساختن بندهای کوچک در جنگلات این ولایت، جلو ضایعات آب باران را گرفته است. در عین حال، رکود اقتصادی و بحران سیاسی، موجب کاهش توانایی دولت در اجرای قوانین مربوط به جنگلزدایی شده است. در زمان ریاست جمهوری ژانیر بولسونارو، رئیس جمهور فعلی برزیل، بسیاری از قوانین حفاظت از محیط زیست اعتبار خود را از دست دادهاند و جنگل بارانی آمازون که از آن به عنوان چاه کربن زمین یاد میشود و بهترین مهارکنندهی تأثیرات گازهای گلخانهای است با سرعتی بالغ بر یک زمین فوتبال در دقیقه در حال محو شدن است.

بیش از 10 هزار سال است که افراد بسیاری در این منطقه مستقر هستند. جف بزوس، مدیرعامل آمازون به همراه بسیاری از مقامات شهری و معروف در مراسم رونمایی و بازگشایی رسمی این مرکز حضور داشتند. برای ساخت این مرکز ۶ سال زمان صرف شده و در آن ۶۲۰ تن فولاد و ۲۶۴۳ قطعه شیشه استفاده شده است. در ماه ژوئن توافقنامهای از سوی اروپا و کشورهای عضو مرکوسور -بلوک تجاری آمریکای جنوبی- امضا شد که شامل مفادی از جمله حفاظت از جنگلهای استوایی است.

جنگلزدایی بیحدوحصر و بدون کنترل اگر منجر به تحریم کالاهای این کشور از سوی شرکای تجاری شود، در نهایت به کشاورزان برزیلی آسیب خواهد رساند. طی 50 سال گذشته، برزیل در 17 درصد از جنگلهای آمازون اقدام به جادهسازی، سدسازی، قطع درختان، ساخت معدن، کاشت سویا و دامداری کرده است؛ یعنی مساحتی بزرگتر از کشور فرانسه. در جنگل مجموعهای از جانوران، درختان، پوشش گیاهی، درختچهها و میکروارگانیسمها وجود دارد. اجرای این مفاد به نفع تمامی طرفین است؛ حتی به نفع چین که از گرم شدن کره زمین نگران است و برای تغذیه دامهای خود به مواد کشاورزی برزیل نیاز دارد.

حتی اگر تبرها زمین گذاشته شود، توقف چنین روندی غیرممکن است. بهترین وقت برای عکاسی چه زمانی است؟ برای هر جلسه ملاقاتی که برای من ترتیب داده می شود، ملاقاتی را برای فرد دیگری مهیا خواهم کرد. این مارها با پیچیدن خود به دور طعمه، منقبض کردن بدن و خورد کردن طعمه شکارشان را انجام می دهند و آن قدر به فشار ادامه می دهند تا دیگر هیچ نفسی از جاندار احساس نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید