آبهای معدنی ایران

دهانه این غار در موقعیت جغرافیایی ۴۶ درجه و ۵۲ دقیقه طول شرقی ، ۳۶ درجه و ۴۹ دقیقه عرض شمالی در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است . یکی دیگر از اماکن دیدنی یزد خانه ۱۵٠ متری زیبا و تاریخی صولت در شهرستان ابرکوه است که در سال ۱۳۷۵ به ثبت آثار ملی ایران رسید و امروزه محل موزه مردمشناسی یزد میباشد. در موزه آیینه مجموعه بینظیری از سکه، تمبر، کتاب، اسلحه و اشیای عتیقه برنزی از لرستان و نیز انواع مختلف آینهها و وسایل روشنایی قدیمی مثل چراغهای پیهسوز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

ابزارالات مشاغل سنتی مردم تفت مانند حلاجی، نوغانداری، چیلانگری، آهنگری و تعداد زیادی وسایل قدیمی و باارزش دیگر از جمله اشیای باارزش موزه مردم شناسی مهریز یزد است. بهمن رمضاني افزود: گروهي از محققان و پزشکان معتقدند که آبهاي معدني داراي خواص درماني زياد هستند و مي توان از آنها براي سالم سازي بافتها، تغذيه بافتها، سوخت و ساز تغذيه بدن و نيز مداواي برخي بيماريها از جمله بيماريهاي جلدي استفاده کرد، درمان با آبهاي معدني به دو صورت استحمام و آشاميدن انجام مي گيرد.

وقتی شهد به خوبی به کیک نفوذ کرد، آن را با پودر پسته، پودر بادام و پودر هل تزیین میکنند. این خانه سنتی با قدمت 25 سال پس از مرمت و بازسازی در سال 1397 با عنوان اقامتگاه بوم گردی به بهره برداری رسید و پذیرای طبیعت دوستان و علاقمندان به زندگی روستایی می باشد. حدود ۳۵۰ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۹۸ مورد بازسازی قرار گرفته است. قدمت ساختمان هتل به ۱۰۰ سال پیش باز میگردد که در سال ۱۳۹۵ مورد بازساز قرار گرفت.

در شهر چشمه ترکیه قلعه ای وجود دارد که تاریخ ساخت آن به سال 1508 بر میگردد. روستای میناوند در جنوب شهرستان طالقان قرار گرفته است و به وجود اثر تاریخی به نام ارژنگ قلعه معروف است. قلعه نادری دارای پله های حجاری شده است و م یتوان از بالای آن شهرهای آذربایجان غربی و ارتفاعات آذربایجان زیبا را نظار ه گر بود وجه تسمیه چاراویماق، نام منطقه چاواویماق در زبان ترکی “چاو” به معنی “پول” و “اویماق” به معنی “ضرب” یا کندن است، یعنی محل ضرب سکه و پول است. این ساختمان دارای یک تالار بزرگ به ابعاد ۱۲×۱۰ متر است كه قسمت بالای تالار با طاق نماهای محرابی تزیین شده است.

روستای ولیان از چهار محله به نامهای پایین محله (جیرمحله)، وسط محله (میان محله)، شرق روستا (چال محله) و بالای روستا (جر محله) تشکیل شده است. چشمه آبگرم حمام ( ۲ ) در قسمت میانی روستا قرار گرفته است ، آب دارای ظاهری کاملاً شفاف بوده و بدلیل توقف در داخل مخزن سیمانی اثری از خروج گاز دیده نمی شود ، همچنین در اطراف چشمه مذکور رسوبات تراورتنی مشاهده نمی شود و بوی H2S این آب به مراتب کمتر از چشمه آبگرم حمام ( ۱ ) می باشد. همچنین کافی شاپ هتل در فضای باز میباشد و غیر از میهمانان مقیم هتل، استفاده از آن برای عموم آزاد است.

آب و هوای استان به علت وجود کوههای مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه آبریز دریاچه نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است. هتل باغ مشیر الممالک یزد در حاشیه بافت تاریخی شهر ساخته شده است. هتل باغ مشیر الممالک به سبک باغهای اصیل ایرانی ساخته شده و در محوطه باز آن یک نهر جاری وجود دارد. چشمه پیرسقا: در دامنه كوهي موسوم به پير سقا واقع در 40 كيلومتري بخش قره آغاج در دهستان چا راويماق جنوب غربي شهرستان هشترود در موقعيت طول و عرض جغرافياي 46 درجه و 57 دقيقه , 36 درجه و 52 دقيقه و در ارتفاع 2200 متري از سطح دريا هاي آزاد چشمه اي شگفت انگيز وجود دارد كه هر شبانه روز به طور متوسط چهارمرتبه با قدرت شش ليتر در ثانيه جاري و پس از يك ساعت به كلي قطع ميشودو از اين چشمه هنگام جاري شدن آب صدايي شبيه به صداي هواپيما به گوش مي رسد.

در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه آب با قدرت نیم الی سه لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. مردم بومی منطقه می گویند: هنگام خروج آب از این چشمه صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد اما علت واقعی آن به درستی مشخص نیست. سرعین در حدود ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل واقع شده است و در آن مراکز آبدرمانی بسیاری با امکانات خوب رفاهی از مسافران با چشمه آب گرم پذیرایی میکنند.

از دهانه غار آبی با دبی ۶۰ لیتر در ثانیه جریان می یابد . مجموعه آبی مهنور یکی از مجموعههای مجهز و پر از سرگرمی در یزد است که میتواند ساعتها شما را سرگرم کند. همان آبی كه بر فرزندان پیامبر در ظهر عاشورای ۱۴ قرن پیش بستند، امروز در حرم قمر بنی هاشم علیهالسلام، به طرز معجره آسایی نابینا را بینا میكند، بیمار سرطانی را شفا میدهد و از ۵۰ سال قبل تاكنون این آب در یك سطح ثابت مانده و هر چه از آن استفاده میشود نه كم و نه زیاد میشود.

و تمام مناطق آن نیز دارای همان عظمت و ابهت است و همه آنها در این ظلم بزرگ که به آذربایجان میشود میسوزند و البته بعضی مناطق به مراتب بیشتر ودر این میان به حتم منطقه چاراویماق وضعیت اسفناکی دارد.بطوریکه میشود آنرا محروم ترین بخش آذربایجان نامید. ساختمان هتل ملک التجار دارای هشتی شش ضلعی، بخش زمستانه، بخش تابستانه، شاه نشین و حوض بزرگ است. هرکدام از کمپ ها در بخش های مختلف مانند کویرهای بزرگ لوت، دشت کویر، کویر نمک هرات و مروست فعالیت می کنند. 1-ایل خزل: به زبان خزلی تکلم می کنند که مخلوطی از لکی و کُردی است.

این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. موزه سریزد در شهرستان مهریز قرار دارد. در شبستان غربی مسجد جامع از موزه گنجینه نیز دیدن کنید. به طور کلی کویرگردی از جاهای تفریحی یزد است که آوازهای جهانی دارد بنابراین اگر تا به حال چنین تجربهای نداشتهاید، کمپ کویر گردی کاراکال را امتحان کنید. اگر به آشهایی که طعم ملس دارند علاقه دارید حتما آش آلو یزدی را امتحان کنید. بر روی این تالاب بیش از ۱۳۰ گونه پرنده در حال شنا بر روی آب تالاب و یا در حال پرواز بر فراز آسمان ها می باشند که صحنه ای خارق العاده را خلق کرده اند.

وي گفت: در يک تقسيم بندي کلي مي توان استفاده از آب هاي معدني گرم را براي دو هدف يکي درمان با آبهاي معدني و ديگري تفريح و گردشگري در نظر گرفت. ساختمان این هتل دارای بادگیر، پنج دری، حوض هشتی، اتاقهای تو در تو با ارسی و شیشههای رنگارنگ است. باغ مشرف به بادگیر، مشتمل بر سه عمارت هشتی و تالار آینه و سردر اصلی و جنوبی است و درختان سرو و کاج و گلهای سرخ محمدی و تاک های انگور و درختان انار آن را مزین کرده اند.باغ دولت آباد از دهه چهل شمسی در آثار ملی ایران ثبت گردیده و از باغهای ایرانی ثبت شده در یونسکو میباشد.

موزه علوم طبیعی یزد مکانی علمی-آموزشی برای علاقمندان به موضوعات زمین شناسی، گیاه شناسی، جانور شناسی و آناتومی انسان و جانوران است که با همکاری آموزش و پرورش و فرهنگیان یزد دایر گردیده است. موزه زیلوی یزد در سال ۱۳۸۱ به وسیله مردم میبد با هدف حفظ زیلوهای ارزشمند قدیمی و معرفی این صنعت تاسیس شد. یکی از افراد معروف و سرشناس این منطقه مرحوم “سلطانمرادخان بختیاروند” فرزند حاجتمرادخان بهداروند بود که به دلاوری و جوانمردی زبانزد دوست و دشمن و خاصّ وعام بود و در خردادماه سال 1382 هجری شمسی بر اثر وقوع سانحۀ تصادف رانندگی در مسیر جادّۀ اصفهان- فریدونشهر درگذشت و پس از تشییع جنازۀ باشکوهی با حضور گسترده و پررنگ عموم تیره ها و طوایف ایلات چهارلنگ و هفت لنگ بختیاری و شخصیّت های محلّی و مقامات دولتی استان و کشور ، در روستای سـردآب بـالا (سـرداب عـلیـا) در جوار پدرش مرحوم حاجتمـرادخان بختیاروند و پدر بزرگش مرحوم سهـراب خان بهداروند به خاک سپرده شد و به مناسبت سوگواری ایشان ، مدت یک هفته در منطقۀ سَـردآب و بُـزآب شهرستان فریدونشهرعزای عمومی بر پا بوده است.

هتل فاضلی یزد در سال ۱۳۹۳ افتتاح شد. به همین دلیل با سنگ چینی در اطراف چشمه، امکان استفاده از این آب شفابخش هم برای خانم ها و هم برای آقایان فراهم آمده است. نمایی کامل و دیدنی از شهر سه هزارساله یزد با تاریخ درخشان و آیین و سنتهایش که طی قرنها از یورش فرهنگ بیگانه در امان مانده است در قالب موزههایی فاخر و دیدنی برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم شده است. نمایشگاه تهران فرصت مناسبی برای خرید تازهترین کتابهای منتشرشده از ناشران داخلی و برخی از ناشران بینالمللی است. در آبان ۱۳۹۲ آژانس بینالمللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود خبر داد که ایران پس از روی کار آمدن حسن روحانی توسعه فعالیتهای هستهای را متوقف کردهاست.

این باغ باشکوه در محله چهارمنار و خیابان شهید رجایی قرار دارد. در سمت شمال این محل، خیابان لطفالله بوکان، و در سمت جنوب آن خیابان گل سنگ قرار دارد. نماي قديمي و اوليه جنوبي آن از بين رفته و در قسمت جنوبي و پايين ايوان چشمه اي جوشان است . این چشمه در یک کیلومتری جنوب غربی روستای منشگه قرار داشته و دارای مختصات جغرافیایی “۲۹، َ۰۴ ، ۴۷ طول شرقی و “۵۵ ، َ۵۸ ، ۳۶ عرض شمالی است و ارتفاع چشمه از سطح دریا ۲۲۵۰ مترمی باشد . این چشمه در محل روستای حمام واقع در جنوب شرقی روستایی ایستی سو قرار گرفته است و دارای مختصات طول ۲۷ ، ۰۲ ، ۴۷ شرقی و عرض ۱۸ ، ۵۴ ، ۳۶ شمالی است .

دیدگاهتان را بنویسید